Den norske vann- og avløpssektoren står overfor betydelige utfordringer, som aldrende infrastruktur, mer ekstremvær og befolkningsendringer.
I tillegg setter det reviderte avløpsdirektivet høye krav til fornyelsestakt, rensing og energieffektivitet. Det vil kreve store investeringer for å oppgradere og modernisere dagens systemer for å imøtekomme et klima i endring og økte myndighetskrav.
I KBN har vi nå oppdatert kravene for grønne lån til vann- og avløpsprosjekter. De nye kriteriene stiller strengere krav til både nye og eksisterende vannbehandlings- og avløpsrenseanlegg samt tilhørende infrastruktur.
Flere kvalifiseringsmuligheter
Med oppdateringen er kriteriene nå i større grad rettet mot prosjekter som bidrar til et mer bærekraftig vann- og avløpssystem i Norge. De nye kriteriene gir kommunene tydelige retningslinjer for å utvikle prosjekter som ikke bare oppfyller dagens krav, men også bidrar til å nå viktige klima- og miljømål.
For nye og eksisterende vannbehandlings- og avløpsrenseanlegg har vi åpnet for flere kvalifiseringsmuligheter og satt krav til natur- og klimarisiko. Prosjekter kan nå kvalifisere basert på energieffektivisering, klimatilpasning, egenproduksjon av fornybar energi, effektiv kjemikaliebruk, eller bruk av klimavennlige materialer.
Natur- og klimarisikokrav til nye anlegg
For alle nye anlegg vil natur- og klimarisiko vurderes på lik linje med andre nybygg vi finansierer med grønt lån. Som hovedregel vil prosjekter som plasseres på myr og dyrket mark ikke kvalifisere til grønt lån. For prosjekter på skog og dyrkbar mark vil vi vurdere prosjektpåvirkningen basert på skogkvalitet (bonitet), miljøregistreringer, nøkkelbiotoper og livsmiljø. Vurderingen gjøres med bakgrunn i offentlige kart fra NIBIO.
For større investeringer (over 300 millioner kroner) i nye anlegg vil vi også vurdere natur- og klimarisikoen til prosjektet basert på aktsomhetssoner definert av Norges vassdrags- og energidirektorat. Dersom prosjektet ligger innenfor en aktsomhetssone for flom eller skred, krever vi en beskrivelse av hvordan risikoen vurderes og håndteres i prosjektet. Dette er allerede et lovpålagt krav og dermed et startpunkt for å få informasjon om risikohåndtering på prosjektnivå.