4
6

4
Stillinger
6
Klimakalender
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 12. november 2012
Sist oppdatert 15.09.2025, 10:08
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

IEA spår fall i vind og sol

IEA spår i sitt «new policies scenario» at markedet for vind og solenergi skal falle kraftig.
Publisert 12. november 2012
Sist oppdatert 15.09.2025, 10:08
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

IEA har historisk lagt til grunn at markedene for fornybar energi – i første rekke vind og sol – vil vokse mye saktere enn det som har vist seg å være tilfelle.

Også i 2012-utgaven av World Energy Outlook er det i det såkalte "new policies scenario" lagt til grunn at markedene for vind og solenergi vil krympe fremover. Man må ta en kikk på tabellverket i IEAs prestisjedokument for å se dette.

I 2011 var det globale vindmarkedet, målt i ny installert kapasitet, på 41,2 GW.

I perioden fra 2015-2020 anslår IEA i det de oppfatter som sitt hovedscenario at markedet vil falle til 34,8 GW i snitt for å ligge på omtrent samme nivå frem til 2035.

Det globale markedet for solenergi er i år på omkring 30 GW.

I perioden fra 2015-2035 legger IEA til grunn i sitt "new policies scenario" at markedet vil være på 22-23 GW i året i gjennomsnitt, altså bare omkring to tredeler av markedet i år.

Nå er det selvsagt stor usikkerhet om hvordan disse markedene vil utvikle seg i fremtiden, men er det sannsynlig at markedene vil krympe i en situasjon der særlig solenergi oppnår store kostnadsreduksjoner år for år? Er det ikke snarere grunn til å tro at dette markedet vil vokse – i takt med at både teknologi og markeder modnes? Ser man grundigere på store land som USA og Kina er det ingen tvil om forholdene ligger til rette for langt raskere vekst enn det IEA legger til grunn.

For den fossile energisektoren vil det være høyrisiko å anta at fornybar energi vokser så sakte som IEAs new policies scenario antyder. Ikke bare vil vind og sol trolig vokse raskere, men også bidra til å ødelegge økonomien i fossil kraftproduksjon fordi markedsprisene drives ned i perioder av året og døgnet der kull og gass vanligvis har gitt gode marginer.

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre støttespillere

Ledige stillinger i det grønne skiftet

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Offshore

En ny leder søkes til spennende arbeid
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser og et bildet av utsikten fra en plattform

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Kraftforedlende industri

Ny sjef til viktig arbeid søkes
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser, og et bildet av utsikten fra en plattform

Energi og Klima søker nyhetsjournalist

Energi og Klima søker nyhetsjournalist
Fortrinnsvis Bergen eller Oslo
Frist: 29.03.2026
Kollegaer som ler sammen

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord