Mer makt til Centern vil styrke svensk klima-politikk

Dette er en kommentar. Den gir uttrykk for skribentens egne meninger.
Det svenske valget er så jevnt at det fortsatt kan vippe i borgerlig retning, men det mest sannsynlige mandag formiddag er at Magdalena Andersson blir ny statsminister. Moderaternas Ulf Kristersson vil imidlertid ikke gi seg uten forsøk på å lokke Centern over til seg.
Centern, under Elisabeth Thand Ringqvist, vil ikke i regjering med Sverigedemokraterna og nettopp klimapolitikken er et saksfelt der avstanden synes nærmest uoverstigelig. En ikke-sosialistisk mindretallsregjering uten Sverigedemokraterna vil ganske sikkert dreie klimapolitikken i Centerns retning.
Centern vil heller ikke i regjering med Vänsterpartiet og er i spørsmål langs den økonomiske aksen et ganske høyreorientert og liberalt parti. En rødgrønn flertallsregjering er derfor heller ikke mulig, slik bildet nå ser ut.
Men i spørsmål knyttet til klima og miljø bør det være gode muligheter for at de fire partiene til venstre for Ulf Kristerssons Tidø-samarbeid kan finne sammen. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet og Centern kan antakelig hake av ganske mange punkter der de er enige.
Det er mange likhetstrekk mellom det svenske og det norske partimønsteret, men en av de store forskjellene er mellom Centern og Senterpartiet. I en svensk regjeringsforhandling på rødgrønn side vil ikke Centern være noen bremsekloss når det gjelder klimapolitikken – snarere tvert imot.
Centern har en offensiv klimapolitikk og la før valget frem en plan i syv punkter om hva partiet ønsker seg i løpet av de første 100 dagene i regjering:
- Mer støtte til elbiler og ladestasjoner, utslippsfrie soner og mer bruk av biodrivstoff.
- Et bredt energiforlik mellom alle riksdagspartier skal gi mer fossilfri strøm. Et «snabbspår» for havvind, kortere ledetider for tilkobling til kraftnettet, mens mer av verdien fra energiproduksjon skal bli igjen lokalt.
- Mer støtte til grønn omstilling i industrien og raskere gjennomføring av store industriprosjekter.
- Omstilling av landbruket som styrker matvareproduksjonen samtidig som de fossile utslippene fases ut.
- Skjerpede klimakrav ved offentlige innkjøp og raskere omstilling til en fossilfri offentlig sektor.
- En utredning som kartlegger de økonomiske kostnadene ved klimaendringer.
- Lederskap i verden: Sverige skal være en leder i det globale klimaarbeidet, særlig innenfor EU. EUs ambisjoner bør økes og kvotesystemet skjerpes.
En dreining av klimapolitikken i denne retningen vil være et brudd med linjen som er ført de fire årene der Sverigedemokratene har hatt en hånd på rattet. Valgmatematikken tilsier at Sverige kommer til å ta noen steg i grønn retning – enten Magdalena Andersson overtar eller Ulf Kristersson klarer å bite seg fast.