Alvorsord om klimarisiko fra Skancke
– Å få mer føling med hvordan klimarisiko kan påvirke oljepris og petroleumsformue kan øke tilliten til at vi ikke har basert finanspolitikken og budsjettpolitikken på en forutsetning om at vi mislykkes i klimapolitikken, sier siviløkonom Martin Skancke.
Onsdag la han frem NOU 2018:17Klimarisiko og norsk økonomi – med en rekke anbefalinger fra et enstemmig klimarisikoutvalg han har ledet i et drøyt år.
Martin Skancke og utvalget hans vil ha det offentlige med på å snu perspektivet i klimadiskusjonene og klimarisikorapporteringen og ikke lenger bare spørre: Hvordan påvirker denne beslutningen klimaet?
Utvalget mener det nå er viktig å snu problemstillingen og finne
et svar på følgende: Hvordan påvirker klimapolitikk og klimaendringer lønnsomheten ved denne beslutningen?
For å forklare hva som ligger i dette kom Skancke under onsdagens pressekonfernse med følgende eksempel fra Nasjonal transportplan behandlet i Stortinget. Denne har et avsnitt om hva som er klimavirkningene av de investeringsforslagene som ligger i planen – det vil si hvilke utslipp investeringene vil medføre.
– Det er viktig. Men – man kunne også ha stilt spørsmålet: Hva slags transportsystem trenger vi egentlig i en verden som har lyktes med å nå klimamålene? Hvordan ser det transportsystemet ut? Og hvor lønnsomme vil de investeringene vi foretar nå være i en verden der vi når klimamålene?
– Det er å snu perspektivet fra å vurdere hvordan investeringen påvirker klimaet og til hvordan klimapolitikken påvirker oss lønnsomhetsmessig, sa Skancke.
Under presentasjonen av utvalgets arbeid trakk Skancke særlig frem rammeverket for klimarisiko for privat sektor TCFD – utarbeidet på oppdrag fra G20-landene. Dette rammeverket kan offentlig sektor ta lærdom av, mente Skancke, og nevnte særlig det han kalte et vesentlig punkt om stresstesting og robusthet.
– Fortell hvordan din bedrift skal tjene penger hvis vi lykkes i klimapolitikken. Det er informasjon som eierne av bedriften trenger for å kunne vurdere om de vil at denne bedriften skal kunne få lov til å reinvestere de pengene den tjener i sin egen virksomhet eller om eierne vil ta det ut og investere i noe annet som de tror er mer bærekraftig og som tåler møte med et lavutslippsamfunn.
– Det er en tanke om stresstesting, scenarietesting og det å undersøke robustheten i forretningsmodellene. Dette er et viktig perspektiv og viktig lærdom som har relevans også for offentlig sektor, sa Skancke.
Utvalget legger i NOU-en betydelig vekt på at klimarisiko må overvåkes og følges løpende – og settes i system. Å vurdere klimarisiko kan ikke være et skippertak som gjøres en gang for alle. På pressekonferansen var Skancke særlig opptatt av at oljelandet Norge løpende må stressteste oljeporteføljen.
– Vi trenger mer detaljerte analyser av hvilken risiko som ligger i petroleumsformuen. Fra felt som allerede er i produksjon. Fra felt som er funnet, men der ikke noe er utvunnet. Og til felt som ennå ikke er funnet, men som man tror man vil finne.
– Det skal mye til
at oljeprisen blir så lav at det ikke lønner seg å utvinne olje fra et felt som
allerede er i produksjon og der investeringene allerede er foretatt. Men det bildet
kan se annerledes ut for felt som ennå ikke er besluttet igangsatt, sa Skancke.
– Å få mer føling med hvordan klimarisiko kan påvirke oljepris
og petroleumsformue kan øke tilliten til at vi ikke har basert finanspolitikken
og budsjettpolitikken på en forutsetning om at vi mislykkes i klimapolitikken,
sa Skancke.
Dersom regjering og Storting lytter til et enstemmig Skancke-utvalg kan det bli vanskeligere å gi tillatelse til oljevirksomhet og investeringer som bare er lønnsomme hvis verden ikke når målene i Paris-avtalen. I NOU-en lister Skancke-utvalget opp en rekke anbefalinger for offentlig sektor, særlig de to neste punktene vil ha relevans for vurderingen av økonomien knyttet til petroleumssektoren ved at de bidrar til å gi et riktigere og tydeligere bilde av risikoen staten har som storinvestor og stakeholder i «Norges viktigste næring»:
Les mer om klimarisiko på Energi og Klimas temaside klimarisiko.org.
