Fornybar kraftsatsing fra Tysklands nye regjering

Det er svært ambisiøse planer for utbygging av ny fornybar energi som Olaf Scholz nye regjering i Tyskland har presentert. (Foto: Steffi Loos NTB/AP)
Hver uke velger redaksjonen i Energi og Klima ut fem viktige saker fra det internasjonale nyhetsbildet. Her er mine utvalgte.
Tyskland – Energiewende i dobbel fart
Den nye tyske regjeringen, ledet av sosialdemokraten Olaf Scholz, har lansert et program som skal sette fart på energiomstillingen i et omfang og med en kraft knapt sett noe annet sted, noen gang.
Kilden til opplysningene under er Clean Energy Wire og deres dekning er selvsagt mer detaljert enn høydepunktene vi gjengir.
Skal planene realiseres, må investeringene i fornybar energi økes svært kraftig. Tyskland satte sin årlige rekord i solenergiutbygging på 7,9 GW i 2012 da kraftig prisfall sammenfalt med svært romslige subsidier. Siden har tallene svingt, men frem til 2030 må det årlig bygges ut minst det dobbelte av dette, ifølge analyseselskapene som har sett på saken.
Tyskland må også få opp farten i utbyggingen av vind på land, der lokale protester og langdryge konsesjonsprosesser har bremset tempoet. Den årlige utbyggingstakten må opp med fem til ni ganger det nåværende nivået, ifølge Aurora Energy Research. Samtidig er målet at det skal bygges 30 GW offshore vind.
På denne måten vil den tyske regjeringen øke fornybarandelen i kraftsystemet til 80 prosent i 2030. Den forrige regjeringen hadde mål om 65 prosent. Det samlede strømbehovet er beregnet å ligge i størrelsesorden 680-750 TWh som er mer enn de 658 TWh den forrige regjeringen la til grunn.
Kjernekraften er som kjent under avvikling, dette står bom fast i Tyskland. Samtidig skal kullet fases ut. For å klare dette innen 2030, drives behovet for nyinvesteringer i været. Planene innebærer også at det skal bygges mange nye gasskraftverk, som skal sikre forsyningen når ikke vind og sol leverer. At det trengs mange gasskraftverk, betyr ikke nødvendigvis at det trengs så mye gass. Se denne gode teksten fra Julian Popov i European Climate Foundation, som forklarer gassens rolle i et fornybart energisystem.
Denne analysen fra Ember viser at Tyskland vil være den største gassforbrukeren i EU (til strømproduksjon) også i 2030, men andelen vil være høyere i Italia.