5

Stillinger
5
Klimakalender
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Journalist i Energi og Klima. Har erfaring fra Klassekampen, Studvest og Stoffmagasin.
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no
Publisert 10.04.2026, 15:14
Sist oppdatert 13.04.2026, 10:53
Nyhet

Redusert CO₂-avgift: Rederier dropper grønn satsing

To norske rederier dropper ambisiøs satsing på batteridrevne skip etter at Stortinget kuttet i CO₂-avgiften for skipsfarten. DNVs Grønt Skipsfartsprogram frykter flere vil følge etter.
Flyfoto av en travel havn med et SEA-CARGO-skip ved kai, containere, industribygg og en by med snødekte fjell i bakgrunnen.
Like før søknadsfristen avstod to norske rederier – som følge av kutt i CO₂-avgiften – fra å sende inn søknad til Enova om støtte til batteridrevne skip. Bildet viser Bergen havn, foto fra 2018. (Foto: Tore Meek / NTB)
Publisert 10.04.2026, 15:14
Sist oppdatert 13.04.2026, 10:53
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Journalist i Energi og Klima. Har erfaring fra Klassekampen, Studvest og Stoffmagasin.
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no

Stortinget vedtok like før påske å redusere flere CO₂-avgifter, deriblant CO₂-avgiften på skipsfart. Avgiftsreduksjonene er ment å bøte på de høye drifstoffprisene.

Nå kan Grønt Skipsfartsprogram bekrefte at to rederier, mot slutten av søknadsprosessen, har avstått fra å sende inn sine søknader til Enova. Søknadene var til sammen på fire batteridrevne skip og seks ladeinfrastruktur-anlegg i Norge.

Grønt Skipsfartsprogram er et initiativ etablert i 2015 med mål om å gjøre norsk skipsfart til verdens mest miljøvennlige og effektive. Programmet er drevet av DNV og delvis finansiert over statsbudsjettet. Hele verdikjeden i skipsfarten samt offentlige myndigheter deltar.

 – Det er fra før utfordrende å få til omstilling i norsk skipsfart. Men vi har eksempler på at det er mulig, og i fjor var det rekord i antall grønne frakteskip som ble bestilt i Norge. Men med vedtaket som nå er gjort, blir det enda vanskeligere, sier Jørgen Laake, direktør i Grønt Skipsfartsprogram, til Energi og Klima.

Han forteller at begge rederier begrunner avgjørelsen med at reduksjonen i CO₂-avgiften gjør at fossildrevne skip blir billigere å drifte, og at tidspunktet for når nullutslippsfartøy blir konkurransedyktige, skyves frem i tid.

Grønt Skipsfartsprogram vil av konkurransehensyn ikke gå inn på hvilke rederier det gjelder, men forteller at det er snakk om to rederier som har vist seg å jobbe grundig og proaktivt med grønn omstilling.

En mann med lysebrunt hår smiler, iført en hvit skjorte og en mørkeblå vest.
Jørgen Laake, direktør i Grønt Skipsfartsprogram (Foto: Espen Sturlason / DNV)

Laake forteller at de per nå ikke har fått noen signaler om at det er flere rederier som vil skrinlegge grønne prosjekter.

– Men vi frykter det jo, sier han, og legger til:

– Når man har lagt opp til en økende avgiftsbane og så bare snur på noen få uker, så er jo ikke det helt heldig.

– Veien ut av oljekrisa er mer fornybar energi og utslippskutt

– Vi står overfor en drivstoffkrise i verden, da er det problematisk at prosjekter som skal erstatte fossilt drivstoff med batteri og strøm, skrotes. Det er akkurat sånn omstilling som vil gjøre oss mindre avhengig av olje fra Midtøsten, sier nestleder Lars Haltbrekken i SV til Energi og Klima.

– Hva bør etter din mening gjøres nå fra politisk hold for å motvirke at den grønne omstillingen i skipsfarten forsinkes?

– Det første som må gjøres, er å bygge opp tilliten til at man faktisk ønsker å erstatte fossil energi med fornybar. Da er det problematisk at svaret på en fossilkrise er å gjøre fossilt drivstoff billigere. Løsningen må være fornybar. Og så må vi fortsette å støtte opp under tiltak gjennom Enova og få på plass konkrete krav om at den pengesterke oljenæringen må benytte seg av utslippsfrie fartøy, sier Haltbrekken.

Stortinget bør velge direkte utbetalinger til folk som løsning på økte kostnader i samfunnet fremfor å redusere avgiftene på klimagassutslipp, fremholder SV-politikeren.

– Stortingsflertallet må skjønne at veien ut av oljekrisa er mer fornybar energi og utslippskutt. Da kan man ikke gjøre det mindre lønnsomt å investere i batteridrevne skip, sier Haltbrekken.

– Langt fra næringsvennlig

Venstres Grunde Almeland mener det vi nå ser, er et eksempel på hvordan Ap-regjeringen setter omstilling av norsk økonomi og næringsliv i revers.

– Dette føyer seg inn i rekken av regjeringens svært dårlige historikk på grønn omstilling. Et eksempel er solindustri, som var et satsingsområde i Ap-regjeringens grønne industriløft, men som ble effektivt torpedert av den samme regjerings Norgespris, sier han.

Ifølge Almeland er politikken som er ført, langt fra næringsvennlig.

– Norsk næringsliv trenger forutsigbarhet for å vite at investeringer de gjør, og risiko de velger å ta, ikke slås i hjel av panikkpolitikk fra en regjering og et stortingsflertall uten evne og vilje til å drive nødvendig omstilling videre.

Han frykter at om dette får fortsette, risikerer vi å se næringsliv, arbeidsplasser og kompetanse flytte ut fordi rammevilkårene i Norge er for dårlige.

– Vi må gripe mulighetene omstilling gir til å finne fremtidsrettede løsninger som gir Norge nye bein å stå på.

For ordens skyld: Oskar Haltbrekken Tveitdal er sønnen til Lars Haltbrekken, som uttaler seg for partiet SV i denne saken. Oskar Haltbrekken Tveitdal har ikke vært i kontakt med hverken Lars Haltbrekken eller partiet SV i forbindelse med arbeidet med saken.

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere