7

Stillinger
7
Klimakalender
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 06.03.2026, 06:00
Podkast

Feil energinarrativ og super-kortlivet-klimaavgift

Er problemet at det grønne energiskiftet går for seint eller for fort? Senterpartiet gikk til høyre for å stanse en klimaavgift. Og gikk også Ap til høyre for å la kommunene bygge ned mer natur?
Publisert 06.03.2026, 06:00
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Krigen i Midtøsten forstyrrer olje- og gassleveransene. Det gir høyere energipriser men også spalteplass i mediene til tvilsomme påstander.

– Vi har sett dette før også at i sånne situasjoner presenteres merkelige narrativ om at noe av problemet er at overgangen til fornybar energi har gått for fort. Men dette stemmer ikke med empirien. Problemet er at vi fortsatt er for avhengig av olje og gass, sier Lars Ursin.

Selv om krigen i Midtøsten har dominert mediebildet har det også skjedd ting i norsk energipolitikk.

I denne ukas Klimax er vi innom klimaavgiften som ble innført 1. mars og kansellert to dager senere – etter at Senterpartiet dannet flertall mot avgiften med Høyre, Frp og KrF. Og vi er innom at Arbeiderpartiet har funnet sammen med Frp, Høyre og Sp i et anmodningsvedtak for å be regjeringen «gi kommunene større handlingsrom i areal- og naturforvaltning, og fjerne unødige sentrale restriksjoner».

Denne ukas Klimax presenteres av:

  • Lars-Henrik Paarup Michelsen, daglig leder i Norsk klimastiftelse
  • Lars Ursin, journalist/redaktør for forskningsformidling
  • Kirsten Å. Øystese, prosjektleder i Norsk klimastiftelse og podkastvert

Teknisk ansvarlig er Elise Mangersnes.

Lenker til saker som omtales:

Energitrader slår alarm om skyhøye gasspriser: – Fullstendig uforberedt (Artikkel i DN)

Utsetter klimaavgift etter to dager: – For vår del er dette kritisk(Artikkel i E24)

Krigen i Iran: Felleskjøpet Agri og Felleskjøpet Rogaland Agder stopper salget av gjødsel (Artikkel i Nationen)

Vil gi bønder som bruker Klimakalkulatoren bedre betalt for kjøtt og egg (Artikkel i Nationen (bak betalingsmur))

Kommunene skal få større handlingsrom i natursaker: – Sjokkerende, sier MDG (Artikkel i Altinget)

La oss legge kjøttavgiftsdebatten død, (Debattinnlegg i Nationen av Mani Hussaini, leder i energi- og miljøkomiteen, Arbeiderpartiet.)

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere