2
6

2
Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 29.10.2025, 06:45
Podkast

Norge skulle bli ledende på biodrivstoff – hva skjedde? 

Silva Green Fuel tror fremdeles Norge har en unik mulighet til å produsere biodrivstoff fra flis, kvist og bark. Men selskapet har dårlig tid. Uten nye investorer, er det kroken på døra.
norge-skulle-bli-ledende-pa-biodrivstoff-hva-skjedde-featured.jpg
Publisert 29.10.2025, 06:45
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Norske klimagassutslipp har gått ned seks år på rad.
Det er flere grunner til at utslippene synker. Vi elektrifiserer sokkelen. Vi elektrifiserer bilparken og vi blander inn stadig mer biodrivstoff i det fossile drivstoffet.

Bruk av biodrivstoff er blant klimatiltakene som har bidratt mye til at utslippene synker.

Fordelen med biodrivstoff er at all bruk av biodrivstoff teller som null utslipp i klimaregnskapet. Men biodrivstoff er på ingen måte problemfritt. Produksjonen av biodrivstoff fører til utslipp, nedbygging av natur og det kommer i konflikt med matproduksjon.  

Nesten alt biodrivstoff i Norge er importert. Mye kommer fra Kina og USA og er laget av frityrolje og slakteavfall.

Det har vært et politisk mål at Norge skulle satse på egen produksjon av bærekraftig biodrivstoff fra skogsråstoff.

To lovende prosjekter

For to år siden så det lovende ut. Norge hadde to store biodrivstoffprosjekter under utvikling. Det ene var Silva Green Fuel i Asker og det andre var Shell sitt Biozin-prosjekt i Åmli. Begge hadde en ambisjon om fullskala biodrivstoffproduksjon innen 2025/2026.

Sånn gikk det ikke.

Silva Green Fuel mener de har et unikt produkt, men trenger to år til med utvikling og de trenger minst én investor inn på eiersiden.

Shell trakk seg ut i 2023. Equinor overtok lokasjonen i Åmli i 2024, men har rykket tilbake til start og en eventuell investeringsbeslutning kan tidligst tas i 2028/2029.

Så hva har skjedd? Hva er status for det som var to veldig lovende biodrivstoffprosjekter for to år siden? Og kan Norge fremdeles ta en ledende posisjon i produksjon av biodrivstoff.

Joakim Sværen, administrerende direktør i Silva Green Fuel, Magnus Frantzen Eidsvold, pressetalsperson i Equinor og Duncan Akporiaye, forskningsdirektør ved Sintef og leder ved FME-senteret Bio4Fuels er med i denne ukas podkastepisode om status for norsk biodrivstoffproduksjon.

Meld deg på Energi og Klimas ukebrev

Få de viktigste klimanyhetene direkte i innboksen din hver uke.

ANNONSE
Bluesky
Foretrekk oss i Google

Les også

hoyt-spill-om-olje-i-norge-og-pa-cop30-featured.jpg
28. november 2025

Høyt spill om olje i Norge og på COP30

sporsmal-og-svar-om-statsbudsjettet-en-gullgruve-av-informasjon-om-klimapolitikkens-kriker-og-kroker-featured.jpg
31. oktober 2025

Spørsmål og svar om statsbudsjettet: En gullgruve av informasjon om klimapolitikkens kriker og kroker

Om oss

Om oss
Våre partnere
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

SINTEF Energi søker sommerforskere

SINTEF Energi er på utkikk etter forskere til spennende prosjekter
Trondheim
Frist: 08.11.2026
SINTEF logo next to a smiling woman with glasses using a laptop. Text: "Energiforsker for en sommer? Vi ansetter fortløpende!" (Energy researcher for a summer? We are hiring continuously!)

Fornybar Norge søker rådgiver Eurelectric

Vil du utvikle vannkraftens rolle i Europa fra Brussel?
Brussel
Frist: 01.11.2026
Close-up of water cascading over a dark weir.