Debatt12. november 2025Klimamålene nås ikke uten ressursomstillingRegjeringens Grønn bok anerkjenner i år for første gang behovet for å koble klima, ressursbruk og verdiskaping. Men sirkulær økonomi prioriteres ikke i statsbudsjettet, skriver Alexander Christiansen i Circular Norway.
Kommentar12. november 2025IEAs «World energy outlook»: En samling argumenter for rask energiomstilling og store utslippskuttMen verden er for sent ute med utslippskutt til å begrense oppvarmingen til 1,5 grader uten store og kostbare investeringer i teknologier som fanger CO₂.
Debatt11. november 2025Ti år etter Paris: Klimamålene glipper, men mulighetene vokserKlimatoppmøtet i Brasil trenger ikke nye avtaler, men en raskere gjennomføring av de avtalene vi allerede er blitt enige om, skriver Sverre Alvik i DNV.
Kommentar10. november 2025Sannsynlig med tidlig kuldeperiode neste ukeNå går det mot en tidlig oppvarming i stratosfæren allerede i slutten av november. Temperaturprognosen for neste uke viser lave temperaturer, skriver klimaforsker Erik Kolstad.
Kommentar10. november 2025COP30: Stort nytt skogfond og tre veier ut av fossilalderenCOP30 i Brasil starter med en gladnyhet for bevaring av regnskog og et stort sprik i synet på utfasing av fossil energi, skriver Svein Tveitdal.
Kommentar10. november 2025Ny klimaundersøkelse: Vi betyr mer enn vi tror Nordmenn tenker ikke lengre at vi er for små til at våre utslippskutt kan bety noe i den store sammenhengen, men at vi betyr mer enn vi tror. Det viser ny undersøkelse, skriver forsker Kjersti Fløttum.
Kommentar10. november 2025EUs ren energi-pakke kan begrense strømflyten fra NorgeIstedenfor å øke eksporten av strøm, gir EUs ren energi-pakke Norge mulighet til å redusere den – og dermed prissmitten fra utlandet, skriver forsker Per Ove Eikeland.
#Klimavalg6. november 2025Vedum og Wara kan slappe avNorsk industri vil følge samme regelverk som EU-konkurrenter så lenge ingen tukler med EØS. Og Norge har mye romsligere regler for bruk av FN-kvoter enn EU nå har vedtatt.
Debatt6. november 2025Trump stansa IMO – no må Noreg og Europa vakneMe var for naive. Det er kjensla eg står igjen med etter å ha vitna med eigne auge at USA og Donald Trump klarte å utsetje klimasatsinga i skipsfarten, skriv Reber Iversen frå Maritime CleanTech.
Kommentar4. november 2025Bevegelse mot tidlig stratosfærisk oppvarmingNår «samlebåndet» av lavtrykk som bombarderer oss med mild og våt luft gjennom vinteren, stopper opp, går vi inn i en periode med vær som rimer bedre med breddegraden vår, skriver klimaforsker Erik Kolstad.
Kommentar4. november 202526. konsesjonsrunde i sårbar naturBåde klimahensyn og naturhensyn kan stoppe den 26. runden for oljeleting. Mesteparten av det foreslåtte arealet er «særlig verdifull og sårbar» natur.
#Klimalederen1. november 2025Omstilling i klimaendringenes tidEnergiomstillingen – kuttene i utslipp – skal skje samtidig som klimaendringene biter stadig hardere.
Debatt30. oktober 2025På tide å droppe målet om klimanøytralitetDet vil bli dyrt, klimaeffekten er usikker og pengene kan brukes smartere. Stortingets mål om at Norge skal være klimanøytralt fra 2030, bør avskaffes, skriver Zero-leder Stig Schjølset.
Debatt28. oktober 2025Klimafrokost: Hva bør staten gjøre med eierskapet i Equinor?Equinor skulle bli et bredt energiselskap. Hvordan har det egentlig gått? Er tiden inne for at staten endrer sin eierskapsstrategi? Se opptak av Klimafrokost.
Debatt28. oktober 2025Vi må regne på hva klimapolitikken kosterFørst da vi presenterte tall på hva klimapolitikken kan koste, ble det fres i den offentlige debatten, skriver Øystein Sjølie i en avslutningsreplikk til NMBU-professorene.
#Klimavalg27. oktober 2025Klimaendringene vil koste oss dyrtVi i Norge må – som resten av verden – bruke store ressurser for å tilpasse oss klimaendringene. Det nye kunnskapsgrunnlaget Klima i Norge levner ingen tvil om det.
Kommentar27. oktober 2025Norge som megler i sluttfasen av oljealderenNår verdens ledere møtes til klimatoppmøtet COP30 i november, blir spørsmålet om utfasing av olje og gass mer presserende enn noen gang. Et dilemma for Norge – men det åpner også muligheter, skriver Svein Tveitdal.
Debatt24. oktober 2025Stort potensial for grønne investeringer i Afrikas mest folkerike landNorsk kompetanse og investeringer er gull verdt når Nigeria skal legge om til et grønt lavutslippssamfunn. Samtidig har vi mye å vinne på å handle med Nigeria, skriver Terje Osmundsen og Solveig Tangen.