Sør-Afrika tråkker til
Etter fire måneder på pinebenken i Sør-Afrika, kan hele verdens fornybarindustri i dag puste lettet ut. Sør-Afrikas energiminister Dipuo Peters kunne på en stor pressekonferanse informere at han endelig har fått godkjenning i regjeringen for å signere på kontraktene med de 28 konsortiene som var vinnere av første runde i landets ambisiøse anskaffelsesprogram for fornybar energi REIPP. De 28 prosjektene representerer investeringer i størrelsesorden 5,5 milliarder dollar, og vil skape tusenvis av nye arbeidsplasser landet sårt trenger. Jeg har tidligere beskrevet innholdet i det sør-afrikanske programmet.
Gårdsdagens melding kommer etter en langtrukken intern prosess mellom departementer, kraftselskapet Eskom og stakeholders som ikke bare har forsinket oppstarten med fire måneder, men som etter hvert også fikk mange til å stille spørsmål om landet var i ferd med å rygge ut av hele det omfattende fornybarprogrammet. Hadde det blitt utfallet, ville det ha vært et kraftig slag mot tiltroen til fornybarmarkedet globalt. (I skrivende stund diskuterer jeg solenergi i Namibia der beslutningstakerne er tydelig inspirert av Sør-Afrikas ambisjoner).
Den viktigste nyheten er imidlertid at Sør-Afrika også vil åpne for flere anbudsrunder for grønn energi tilsvarende til sammen 3200 megawatt innen 2020, på toppen av de 3725 MW som allerede er tildelt eller lyst ut. Den nye kapasiteten vil som for første runde bestå av ulike kvoter for solcellekraft (PV) og termisk solkraft, vind, bioenergi og småkraft (vannkraftverk). Sør-Afrika har som mål å ha installert minst 8400 MW PV-kapasitet innen 2030. (Det er ikke minst en god nyhet for firmaet jeg representerer, Scatec Solar, som begynte å jobbe i Sør-Afrika i 2009 og så langt har vunnet kontrakter tilsvarende 190 MW).
Foruten å øke tilførsel av fornybar energi, ønsker regjeringen å produsere 2500 megawatt mer energi fra kull og 2609 megawatt fra vannkraft innen 2024, og 2562 megawatt ekstra gasskraft i 2025.

