2
8

2
Stillinger
8
Klimakalender
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder i Norsk klimastiftelse.
Publisert 3. oktober 2025
Sist oppdatert 03.10.2025, 10:13
Fem på fredag

Paven fordømmer klimaskeptikere som Trump

Denne ukens fem utvalgte nyheter: Klar klimatale fra paven, krav om global finansreform, miljøproblemer truer konkurransekraften, ny britisk fornybar-rekord og billigere ren strøm i Spania.
En mann i hvitt religiøst antrekk og briller sitter på en stol, holder papirer og snakker i en mikrofon mot en ensfarget bakgrunn.

Den nye paven – Pave Leo XIV – snakket om klimaendringer på konferansen «Raising Hope for Climate Justice» i Italia 1. oktober (Foto: Yara Nardi/Reuters/NTB).

Publisert 3. oktober 2025
Sist oppdatert 03.10.2025, 10:13
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder i Norsk klimastiftelse.


Hver fredag presenterer Energi og Klima fem saker fra det internasjonale nyhetsbildet i uken som har gått. Her er mine utvalgte.

Fem på fredag – et nyhetsbrev med internasjonale klima- og energinyheter

Få de fem viktigste klimasakene samlet hver fredag.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

1: Paven kritiserer de som latterliggjør klimasaken

Pave Leo har gått hardt ut i sin første store klimauttalelse. Den nye amerikanske paven sa at «Noen har valgt å latterliggjøre de stadig tydeligere tegnene på klimaendringer, å latterliggjøre dem som snakker om global oppvarming, og til og med å klandre de fattige for det som rammer dem hardest.» Paven sa at vi alle må svare for oss overfor Gud, når han spør hvordan vi har tatt vare på skaperverket.

Ifølge BBC er dette indirekte en kritikk av USAs president Donald Trump, som på FN-møtet i forrige uke kalte klimaendringer for «den største svindelen verden noensinne har vært utsatt for».

2: Krever finansreform ti år etter «Tragedy of the Horizon-talen»

I 2015 holdt Mark Carney – da sentralbanksjef i Storbritannia, nå statsminister i Canada – en historisk tale om klimarisiko. Han kalte klimaendringene for en tragedie i horisonten, og la grunnlaget for all senere debatt om klimarisiko. Carney anbefalte mer rapportering og åpenhet om selskapers klimarisiko. Det har på ingen måte vært tilstrekkelig for å snu investeringer i en grønnere og tryggere retning. Derfor har 50 organisasjoner fra verden over tatt til orde for en global finansreform. De mener at banker må slutte å hjelpe fram ny kull, olje og gass, og ønsker hardere og mer forpliktende tiltak rettet mot finansnæringen.

3: Miljøproblemer truer konkurransekraften i Europa

Rapporten Europas miljøtilstand 2025 fra Det europeiske miljøbyrået (EEA) er nedslående. I kommentarer til rapporten legger flere EU-topper vekt på at forurensning, klimaendringer og naturødeleggelser er et problem for økonomien. Kommisjonens visepresident Teresa Ribera sier at det å beskytte naturen er en investering i konkurranseevnen og velferden i Europa. Og kommissæren for miljø, vannrobusthet og en konkurransedyktig sirkulær økonomi, Jessika Roswall, sier at «Vi må tenke nytt om sammenhengen mellom miljø og økonomi, og se på naturvern som en investering, ikke en kostnad».

  • «Hvordan står det til med Europas miljø? Ikke bra»

4: Timer med 100 prosent ren strøm i Storbritannia

Hittil i 2025 har strømbehovet i Storbritannia blitt fullstendig dekket av ren energi i 87 timer. Det viser en fersk analyse fra Carbon Brief. 87 timer er rekordlenge. Regjeringens mål er at ren energi skal kunne dekke hele strømbehovet i 2030. I andre kvartal 2025 sto fornybar energi for 54,5 prosentav strømproduksjonen.

Den britiske klimaarbeidet er likevel trøblete. Denne uka sa det konservativet partiet at det vil skrote klimaloven.

5: Fornybar gir billigere strøm i Spania

En ny analyse fra Ember viser at veksten i sol- og vindkraft i Spania har bidratt til at strømprisen påvirkes lite av fossil energi. Spanske strømpriser ligger nå 32 prosent lavere enn EU-gjennomsnittet.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Sikkerhetsfolk og demonstranter støter sammen i et overfylt innendørsrom, der folk dytter og rekker opp hendene, noe som skaper en anspent atmosfære.

Frustrerende rapporter i Belém: Vi gjør ikke nok

Vi styrer fortsatt mot 2,6 graders oppvarming, men endelig er det noen som skryter av Norges klimamål: Climate Action Tracker gir oss pluss i margen. Les også om oljeboom i Sør-Amerika, sikkerhetstrusler på Island, ekstremvær i Asia og metanpolitikk i trøbbel.
14. november 2025
Les mer
To menn i dress håndhilser foran amerikanske og kinesiske flagg, stående på en scene med et mørkeblått forheng i bakgrunnen.

Kinas solceller eller USAs gass – framtidas energiveddemål

Trump og Xi diskuterer toll, men striden mellom dei to stormaktene handlar eigentleg om noko større: kven som skal dominere framtidas energimarknader.
31. oktober 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre støttespillere

Ledige stillinger i det grønne skiftet

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen EU-regelverk, energieffektive produkter og fornybar energi
Oslo, Trondheim
Frist: 11.03.2026
kaffepause kontor kollegaer