4
4

4
Stillinger
4
Klimakalender
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no
Publisert 14. august 2025
Sist oppdatert 22.01.2026, 01:11
Nyhet

Så ujevnt fordelt er den globale energiomstillingen

Kina, Vesten og røkla i tre grafer: Ny FN-rapport samler essensielle data og peker på ujevn fordeling av investeringer som et av de viktigste hindrene for global grønn omstilling nå.
Publisert 14. august 2025
Sist oppdatert 22.01.2026, 01:11
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no

Det er FN-sjef Antonio Guterres’ eget klimateam som har laget rapporten, sluppet under den nordiske juli-hetebølgen. De har trukket på bred ekspertise fra en lang liste organisasjoner i og utenfor FN-systemet.

  • Rapport: Seizing the moment of opportunity: Supercharging the new energy era of renewables, efficiency, and electrification. Last ned hele rapporten.

Tre nøkkelgrafer illustrerer situasjonen godt. Den første formidler det mest positive bildet. Dominansen til fornybar kraft, særlig sol, bare øker når en ser på ny installert kapasitet.

Graf som viser ny kraft
Ny fornybar kraft og fossil kraft på verdensbasis, kapasitet i GW. (Kilde: FN/Ember)

Men dette er på global basis. Ser en på verdensdeler/regioner, trer ulikhetene frem. Den neste grafen er detaljert, men det lønner seg å studere den nærmere. Vær obs på at skalaen varierer mellom regionene. Kina er selvsagt størst i ny fornybar kapasitet, foran Europa, resten av Asia og Nord-Amerika. Afrika sakker langt, langt akterut. Midtøsten er den eneste regionen hvor det fortsatt installeres mer ny fossil enn fornybar.

Graf som viser ny kraft fordelt på regioner
Ny fornybar kraft og fossil kraft fordelt på regioner, kapasitet i GW. (Kilde: FN/Ember)

Den tredje grafen viser grønne energi-investeringer, og ulikhetene blir enda tydeligere. De store pengene går til Kina, USA og EU. India er på vei opp, men fortsatt langt bak.

Graf som viser investeringer i ren energi
Investeringer i ren energi – fornybar energi, energieffektivisering, nett og lagring og annet, 2015 og 2024, i milliarder dollar, fordelt på regioner. (Kilde: FN/IEA)

Hvis det ikke gjøres noe med ulikhetene, lykkes ikke omstillingen. Eksempel: Hvis verden skal komme på sporet av netto nullutslipp i 2050, må investeringer i ren energi i utviklingsland og fremvoksende økonomier utenom Kina øke fem til sju ganger innen 2030 sammenlignet med nivået i 2022, som var 260 milliarder dollar.

Dette er hindrene: Rapporten peker på flere hindre for en global grønn omstilling nå – et utvalg:

  • Økning i kraft-etterspørsel: I rike land drar datasentre, særlig til KI, opp strømforbruket.
  • Kjøling: Ekstrem hete i byområder øker behovet for kjøling, som drar mye strøm.
  • Monopoler: Sterk konsentrasjon i forsyningskjedene for råmaterialer til det grønne skiftet, hvor særlig Kina dominerer, skaper risiko for forstyrrelser.
  • Konflikter: Økende etterspørsel etter kritiske mineraler kilde til geopolitisk konflikt og miljø- og sosiale problemer.
  • Ustabilt vær: Rammer fornybar – vannkraft (tørke), vindkraft (skiftende vindmønstre), sol (ekstrem hete reduserer effektivitet), infrastruktur (utsatt for havstigning).
  • Fortsatt fossilsatsing: Ny fossil kraftproduksjon bygges ennå. I januar 2025 var 611 GW kullkraft og 800 GW gass- og oljekraft under utvikling. Subsidier til fossil energi er stadig på høyt nivå.
ANNONSE
Bluesky

Les også

tidlige-tegn-pa-sol-boom-i-afrika-featured.jpg

Tidlige tegn på sol-boom i Afrika

Eksport av solcellepaneler fra Kina til afrikanske land har økt med 60 prosent det siste året. Hekter Afrika seg endelig på sol-boomen?
10. september 2025
Les mer
Rader av solcellepaneler er vinklet mot himmelen på en gresslette, med fjell i det fjerne og en klarblå himmel i bakgrunnen.

Klima­investerings­fondet bør oppskaleres uten Finansdepartementet som brems

Stortinget har bedt regjeringen styrke Klimainvesteringsfondet, men måten det gjøres på, er avgjørende. Finansdepartementet bør ikke stå i veien, skriver Eirik Mofoss og Cindy Robles i Langsikt.
5. september 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre støttespillere

Ledige stillinger i det grønne skiftet

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Offshore

En ny leder søkes til spennende arbeid
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser og et bildet av utsikten fra en plattform

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Kraftforedlende industri

Ny sjef til viktig arbeid søkes
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser, og et bildet av utsikten fra en plattform

Energi og Klima søker nyhetsjournalist

Energi og Klima søker nyhetsjournalist
Fortrinnsvis Bergen eller Oslo
Frist: 29.03.2026
Kollegaer som ler sammen

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord