Høyres Oljefond-vedtak kan bli reddet av Stortinget
Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.
Det brygger opp til en spennende og avgjørende debatt om hvorvidt Statens pensjonsfond utland (SPU, også kjent som Oljefondet) skal få lov til å investere i fornybar energi og annen infrastruktur, slik mange store private og offentlige pensjonsfond allerede gjør. Tirsdag 3. mai er det frokostmøte på Litteraturhuset med deltakelse av blant andre Oljefond-sjefen Yngve Slyngstad og tidligere finansminister Kristin Halvorsen. Tema er «Oljefondet i klimaets tjeneste?». Og onsdag 4. mai arrangerer alle partiene med unntak av Fremskrittspartiet og Høyre en høring om investeringsstrategi for Oljefondet på Stortinget sammen med organisasjonen Framtiden i våre hender, Greenpeace, Kirkens Nødhjelp og WWF. Temaet er «Fra kull til muligheter og risiko for unotert fornybar infrastruktur». For Høyre kan stortingspartienes gryende engasjement føre til at partiet får gjennomslag for landsmøtevedtaket som ikke vant frem i regjeringen. Hva er på gang?
Spørsmålet om hvorvidt Oljefondet skal få lov til å plassere sparepengene våre i annet enn aksjer, obligasjoner og litt eiendom, har vært utredet i en årrekke. Oljefondets og Norges Banks ledelse har foreslått at det også må få lov til å investere i unotert infrastruktur som jernbaner og fornybar energi, og to tunge ekspertutvalg har anbefalt det samme. Våren 2014 varslet til og med statsminister Erna Solberg at Oljefondet skulle inn i fornybar energi.
Solbergs utspill ble etterfulgt av Høyres landsmøte, som i 2014 vedtok resolusjonen «Konservativ klimainnsats». Her sier Høyre blant annet at det skal opprettes «et nytt mandat for direkteinvesteringer for fornybar energi under Statens Pensjonsfond – Utland, med de samme krav til forvaltning som fondets øvrige investeringer.»
Alt lå derfor til rette for at den årlige stortingsmeldingen endelig skulle gi grønt lys for en slik oppmykning, slik nesten alle syntes å anbefale. Stor var derfor overraskelsen i april, da St.meld nr 23 fra Finansdepartementet ble fremlagt. Unotert infrastruktur er for risikabelt, og ikke egnet for Statens pensjonsfond, konkluderer Finansdepartementet i meldingen.
Hva var det som hadde skjedd?
