4

Stillinger
4
Klimakalender
Gro Bull-Berg
Gro Bull-Berg
Gro Bull-Berg er direktør for HR og organisasjonsutvikling i Hafslund.
Publisert 16.03.2026, 13:28
Debatt

I Hafslund satser vi på arbeidserfaring fremfor merch og pizza

Vi er uenige i at studenter er passive mottakere av påvirkning – eller at de «lar seg kjøpe» mot sin vilje. Vår erfaring er det motsatte, skriver Hafslunds HR-direktør Gro Bull-Berg i et svar til to realfagsstudenter som mener studenter lar seg kjøpe av Equinor.
Rolig innsjø som speiler fjell med snøflekker og blå, skyet himmel, med steiner og sparsom vegetasjon i forgrunnen.
Hafslunds HR-direktør Gro Bull-Berg advarer mot å tro at studenter er naive. Bildet er fra Breidalsvatn på Øvre Otta, der Hafslund er en av eierne ved vannkraftverket. Foto: Hafslund
Publisert 16.03.2026, 13:28
Gro Bull-Berg
Gro Bull-Berg
Gro Bull-Berg er direktør for HR og organisasjonsutvikling i Hafslund.
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

I kronikken «Studentene lar seg kjøpe av oljen» oppfordres vi i Hafslund sammen med Storebrand til å ta et «rekrutteringskurs» hos Equinor.

Budskapet er at økonomisk støtte og partnerskap i praksis kjøper stillhet, legitimitet og lojalitet, og at dette bidrar til å normalisere en fossil framtid verden må bort fra.

Klimakrisen er reell, og næringslivet har et ansvar for å få til omstillingen. Vi er enige i at selskaper som vil være relevante i omstillingen må ta en tydelig plass.

Vårt svar på dette er å møte studenter med reelle jobber, faglige utfordringer og ansvar. Ikke med symboler som skaper lojalitet, men med arbeid som gir innsikt, kompetanse og handlingsrom.

Vi ønsker å utfordre premisset om at studenter først og fremst er passive mottakere av påvirkning – eller at de «lar seg kjøpe» mot sin vilje. Vår erfaring er snarere det motsatte.

Studentene lar seg ikke kjøpe av pizza

Det ser vi tydelig i interessen for å jobbe hos oss. Ikke for å skryte (eller kanskje for å skryte litt): til summer internship-programmet vårt i fjor mottok vi godt over tusen søknader. Det er all time high og en dobling fra året før. I tillegg til våre 42 summer interns i fjor, hadde vi nær 30 sommerjobber i 2025.

Det forteller oss noe viktig: Studenter søker seg ikke dit fordi de blir kjøpt med merch og pizza, men fordi de opplever arbeidet som faglig interessant, relevant og meningsfullt.

Vi opplever at mange trekkes til muligheten for å jobbe med teknologi og innovasjon hos oss – der digitale løsninger, data og ny teknologi er avgjørende for å lykkes med energiomstillingen. For oss er det viktigste at studenter får jobbe hos oss. Med reelle oppgaver, ansvar og forventninger.

Studenter er ikke naive

Det er derfor vi har valgt en annen tilnærming enn utdeling av merch og cupcakes. Vi har større tro på summer internship-programmet, på deltidsjobber under studiene og på å ansette nyutdannede i faste stillinger. Hvert år knytter vi til oss studenter som jobber hos oss ved siden av studiene – og hvert år ansetter vi nyutdannede i full jobb. Det er slik vi mener at relasjoner bygges og kompetanse utvikles.

For studenter som er opptatt av faglig nettverksbygging og bærekraftig næringsutvikling, vil vi for øvrig slå et slag for Naturkonferansen i Oslo 10. juni, som tilbyr svært redusert pris for studenter. Der møtes næringsliv, akademia og sivilsamfunn for nettopp å diskutere natur, klima og omstilling – åpent og kunnskapsbasert.

Vi slenger oss også gjerne på invitasjonen fra Storebrand om å ta en felles prat på campus.

Studenter er ikke naive. De er kritiske, reflekterte og vi har tro på at de ikke lar seg kjøpe. De lar seg ansette.

Og det er vi glad for og stolte av, for vi trenger dem.

  • Les også: Kjære studenter – vi vil ikke «kjøpe» dere
  • Les også: Studentene lar seg kjøpe av oljen
ANNONSE
Bluesky

Les også

Opplyst Storebrand-skilt med en oransje sammenflettet logo på en bygning om natten.
9. mars 2026

Vi vil ikke kjøpe dere – vi vil skape en fremtid sammen med dere

Moderne industribygg med to høye skorsteiner som slipper ut damp, opplyst om natten under en mørkeblå himmel.
6. mars 2026

Avfallsforbrenning reflekterer samfunnet rundt oss

En oljeplattform står i blått hav under klar himmel, med fjerntliggende land og bylandskap i horisonten.
4. mars 2026

Studentene lar seg kjøpe av oljen

Industrielt olje- eller gassbehandlingsanlegg med store lagertanker og komplekse rørledninger, med snødekte fjell og vann som bakgrunn.
30. januar 2026

Uansvarlig spill fra Frp og Rødt – men hvor er SV, KrF, MDG og Sp?

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere