4
5

4
Stillinger
5
Klimakalender
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no
Publisert 23. september 2025
Sist oppdatert 23.09.2025, 15:49
EU-korrespondenten

EU hugger ned tollsatser med Indonesia

Avtalen inneholder enda færre forsikringer mot avskoging i det massive regnskoglandet, enn det avtalen med Mercosur gjør.
To menn i batikkskjorter hilser på hverandre med albuestøt foran indonesiske flagg og EU-flagg under et offisielt arrangement.

EUs kommisær for handel Maros Sefcovic sammen med Indonesias økonomi- og handelsminister Airlangga Hartarto, begge iført tradisjonelle indonesiske «batik»-skjorter under en pressekonferanse på ferieøya Bali. Foto: Johannes Christo / Reuters / NTB.

Publisert 23. september 2025
Sist oppdatert 23.09.2025, 15:49
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no

EU og Indonesia er enige om en frihandelsavtale som vil føre til en reduksjon i tollbarrierer på 98,5 prosent.  

I tillegg er unionen og den sørøstasiatiske øynasjonen enige om et investeringssamarbeid.  

– Avtalen vår med Indonesia åpner store muligheter for bedrifter og bønder i en betydelig og voksende økonomi, og vil gi oss en stabil tilførsel av kritiske råmaterialer som er nødvendige for våre rene teknologier og stålindustrien, sier kommisjonspresident Ursula von der Leyen fra FNs generalforsamling i New York.  

Avtalen inneholder en vag mekanisme for dialog og samarbeid om klima- og miljøforpliktelser, men få sterke forpliktelser om å hindre avskoging. Kommisjonen fastholder at de ikke har gitt Indonesia særbehandling sammenliknet med andre handelspartnere.  

– EUs regler gjelder likt for alle, og vi aksepterer ingen lavere standarder. Men avtalen gir en arena for samarbeid som kan gjøre etterlevelsen enklere, sier en høytstående EU-ansatt.  

Få alle sakene fra Energi og Klimas Brussel-korrespondent i innboksen

Nyheter og bakgrunn om hvordan EUs energi- og klimapolitikk påvirker norsk politikk, økonomi og næringsliv. Nyhetsbrevet sendes ut daglig.

Energi og Klimas Brussel-korrespondent er støttet av Fritt Ord og Klimastiftelsen Umoe.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

Vil utsette importforbud av produkter knyttet til avskoging 

EU har fått kritikk fra flere hold for at klima- og miljøregelverk som avskogingsdirektivet (EUDR) og karbontollen (CBAM) utgjør urettferdige handelsbarrierer.  

Samtidig får unionen kritikk for å lempe på disse regelverkene i handelsforhandlinger med miljøverstinger. Ifølge Financial Times vurderer nå EU å utsette innfasingen av avskogingsdirektivet for andre gang. Regelverket er ventet å tre i kraft ved utgangen av 2025.  

Et panel i Verdens handelsorganisasjon WTO konkluderte nylig med at EU har vært for streng overfor Indonesia i å straffe subsidier til palmeoljeindustrien. 

Mellom 2002 og 2024 har 11 prosent av indonesisk regnskog blitt avskoget, ifølge organisasjonen Global Forest Watch. Landet ligger på sjetteplass på den globale avskogingstoppen.  

Produksjon av palmeolje står for nærmere en fjerdedel av avskogingen i Indonesia. Landbruket generelt står for 73 prosent.  

Vil styrke globale partnerskap 

EUs forhandlere har imidlertid avverget innrømmelser for matvareindustrien og landbruket, som forblir beskyttet bak betydelige tollsatser.  

Indonesia derimot åpner sine grenser for europeiske biler, melkeprodukter og kjøtt.  

EU har den siste tiden arbeidet for å styrke sine internasjonale partnerskap gjennom en handelsavtale med Mercosur og investeringsprosjektet Global Gateway. I tillegg pågår intense forhandlinger med India om en frihandelsavtale.  

Arbeidet med å finne nye venner er tungt prioritert for å fylle gapet etter at USA innførte tollsatser mot EU, og har signalisert en rask distansering fra Europa.  

Indonesia er den største økonomien i Sørøst-Asia, men er likevel kun den femte største handelspartneren til EU i regionen. Gjennom handelsavtalen håper EU å snu dette på hodet.  

ANNONSE
Bluesky

Les også

bondeoppror-under-geopolitisk-krisetid-for-eu-featured.jpg

Bondeopprør under geopolitisk krisetid for EU 

Tusener av bønder forsøker desperat å stanse en frihandelsavtale med Sør-Amerika, mens EU-ledernes fokus er rettet mot Ukraina.  
18. desember 2025
Les mer
En orangutang står på en treplattform, lener seg over en hvit beholder og spytter en strøm av vann fra munnen i et skogsområde.

EU utsetter avskogingsdirektivet – skylder på IT-trøbbel

Reglene blir sett på som en grunnbjelke i EUs grønne giv og innsatsen for å bekjempe global oppvarming.
23. september 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre støttespillere

Ledige stillinger i det grønne skiftet

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Offshore

En ny leder søkes til spennende arbeid
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser og et bildet av utsikten fra en plattform

Norsk Industri søker ny bransjesjef for Kraftforedlende industri

Ny sjef til viktig arbeid søkes
Oslo
Frist: 08.04.2026
Bilde av en sveiser, og et bildet av utsikten fra en plattform

Energi og Klima søker nyhetsjournalist

Energi og Klima søker nyhetsjournalist
Fortrinnsvis Bergen eller Oslo
Frist: 29.03.2026
Kollegaer som ler sammen

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord