4
5

4
Stillinger
5
Klimakalender
Tema: EU og Norge
Et portrett av en mann ved siden av teksten «Klimafrokost: Hva skjer med klimapolitikken i EU?», med EUs flagg vaiende mot en skyet himmel.
Nyhet fra Norsk klimastiftelse
12. mars 2026

Hva skjer med klima- og energipolitikken i EU?

Hvordan formes EUs klimapolitikk i en tid preget av krig, handelskonflikter og stormaktrivalisering? Hva betyr utviklingen for Norge? Det var tema på Klimafrokost fredag 13. mars. Se opptak her.
Sideprofil av en mann med grått hår i mørk dress og rød slips, med et alvorlig uttrykk.
Anne Karin SætherAnne Karin Sæther
Debatt
25. februar 2026

Sabotasje mot norsk gass – et spørsmål om tid?

Regjeringens drøm om mer olje og gass fra Barentshavet er et risikoprosjekt, skriver prosjektleder Anne Karin Sæther i Norsk klimastiftelse.
Fire personer i verneutstyr ved siden av et stort industrirør, der et ark med teksten «VI ER TRYGGERE SAMMEN!» med signaturer og datoen 2017 er festet.
Ine SchwebsIne Schwebs
Kommentar
21. februar 2026

En gamechanger for Norge

EFTA-domstolen har slått fast at virksomhet på den norske sokkelen må forholde seg til EØS-rett. Det er en gamechanger for norsk industri, men kan også få betydning for de to klimasøksmålene mot den norske staten.
To personer i formelle antrekk hilser på hverandre foran et blått bakteppe merket "The North Sea Summit" med detaljer og grafikk om arrangementet. Et EU-flagg er delvis synlig til venstre.
Anders BjartnesAnders Bjartnes
#Klimavalg
29. januar 2026

Europas fossile fetter

Ja til gassrør fra Barentshavet, mest mulig oljeleting i nord, et lunkent tja til havvind i Nordsjøen – og nei til ny kraftkabel til Danmark. Energiminister Terje Aasland viser fram «annerledeslandet» Norge i et Europa som – av mange grunner – vil frigjøre seg fra fossil energi.

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss