2
4

2
Stillinger
4
Klimakalender
Eirik Wærness
Eirik Wærness
Direktør og sjeføkonom i Equinor.
Publisert 23. juni 2025
Sist oppdatert 23.06.2025, 12:07
Debatt

Equinor lager ikke tilpas­sede scena­rier, verken til Trump eller Bjartnes

Analysene og scenariene i Energy Perspectives er verken smisking med Trump eller venstrehåndsarbeid, skriver sjeføkonom Eirik Wærness i Equinor i et svar til Anders Bjartnes.
equinor-lager-ikke-tilpassede-scenarier-verken-til-trump-eller-bjartnes-featured.jpg

Energitrilemmaet: Hensynet til håndterbare energipriser og energisikkerhet er blitt viktigere i politikken ved siden av avkarbonisering, skriver artikkelforfatteren. (Illustrasjon: Equinor Energy Perspectives 2025)

Publisert 23. juni 2025
Sist oppdatert 23.06.2025, 12:07
Eirik Wærness
Eirik Wærness
Direktør og sjeføkonom i Equinor.

Anders Bjartnes kommenterer i Energiogklima.no 21. juni Equinors siste langsiktige makro- og energiscenarier, Energy Perspectives 2025. Han kritiserer oss for enten å ha gjort et slett stykke venstrehåndsarbeid, eller for å ha tilpasset våre scenarier og beskrivelser for å «smiske med Trump-regimet». Jeg kan forsikre ham om at begge deler er feil.

Analysene og scenariene i Energy Perspectives er uavhengige bidrag til strategiske diskusjoner om globale markeder, energipolitikk, etterspørsel osv. både i og utenfor selskapet. Vi har gjennom 15 år demonstrert at vi er i stand til å skille mellom selskapets strategi og prioriteringer på den ene siden, og de uavhengige analysene til det miljøet i selskapet som står bak Energy Perspectives, på den andre.

Konsernledelsen i Equinor tar sine beslutninger basert på en lang rekke innspill, inkludert Energy Perspectives, men uavhengig av hva som står der.

Bjartnes kritiserer oss for at vi i for liten grad diskuterer 1) usikkerheten omkring utviklingen i USA som rammebetingelse for næringslivet, og 2) klimaendringer som risikofaktor for utviklingen mot 2050.

Det vil alltid være usikkerhetsfaktorer og mulige «svarte svaner» vi kunne tillagt større vekt. Hadde vi fortsatt den redaksjonelle prosessen noe lenger og utsatt publiseringen, kunne vi fått med oss et noe lavere vekstbilde for USA, bombingen av Iran og andre hendelser med potensielt viktige konsekvenser for utviklingen de nærmeste årene, men det er ikke gitt at det ville påvirket de langsiktige scenariene vesentlig.

Vi peker på at den globale situasjonen er utfordrende, vanskelig å forutse og farlig. Det er én av grunnene til at vi valgte å utvide antall scenarier fra to til fire. En slik utvidelse krever mye arbeid fra en stor gruppe fagfolk.

Vi vet, basert på tilbakemeldinger, at leserne ser verdien av denne utvidelsen, blant annet via Silos-scenariet som er basert på en verre og mer langvarig geopolitisk uro, mer proteksjonisme, mindre handel, lavere økonomisk vekst (også i USA), svekket teknologiutvikling, mindre effektiv klimapolitikk osv. enn det vi har i prognosescenariet Walls.

Vi valgte å utvide antall scenarier som følge av det vi mener er en åpenbar endring i fokus i global og regional energi- og klimapolitikk de siste årene, der hensynet til håndterbare energipriser og energisikkerhet er blitt viktigere i politikken ved siden av avkarbonisering, også i Europa. Balansen i debatten om energitrilemmaet har endret seg, og vi har valgt å illustrere hva det kan bety gjennom de fire scenariene Walls, Plazas, Silos og Bridges.

Til påstanden om at vi ser bort fra klimaendringer som risiko mot 2050, har vi for det første diskutert det mye de siste årene, blant annet da vi laget og oppdaterte Bridges-scenariet, senest i 2023.

I alle de tre prognosescenariene våre, de som innebærer en global oppvarming i området 2,2-2,4 grader mot 2100, har vi tatt høyde for økende klimakostnader fra rundt 2035 og utover, ved å redusere økonomisk vekst noe. Men vi har ikke eksplisitt innarbeidet mulige «tipping points» eller knekkpunkter, verken i politikk eller i klimaendringer.

Det samme gjelder for øvrig andre mulige sjokk med store konsekvenser, men uklar sannsynlighet og timing, f.eks. fusjonsenergi, atomkrig eller negative digitaliseringssjokk.

Bjartnes er kritisk til at vi omtaler klimaendringer mindre i årets utgave enn i fjor. Gitt rollen geopolitikk, energi- og klimapolitikk mm. har i vårt scenariearbeid, er det naturlig at en slik endring skjer, når vi ser hvordan ordskiftet om energitrilemmaet har endret seg. Det betyr ikke at klimaendringer ikke er alvorlige, men at andre hensyn (f.eks. energipriser, geopolitikk, endring i politiske maktstrukturer, energisikkerhet og militær forsvarsevne) nå spiller en større rolle i utformingen av energi- og klimapolitikken, og kan ha langsiktige effekter.

Bridges-scenariet vårt, som er en utvikling en egentlig ønsker, illustrerer veldig godt hvor langt verden er fra å levere på 1,5-gradersambisjonen i Parisavtalen.

Våre scenarier er globale og langsiktige, og bygger på en prognose om utviklingen i økonomi og politikk de nærmeste årene før de ulike driverne i scenariene tar utviklingen i forskjellig retning. Formålet er også å bidra til en konstruktiv debatt om de veivalg og muligheter vi står ovenfor. Dette gjelder også for Energy Perspectives 2025.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Steinrelieff med et våpenskjold med økser, skjell og skriftruller på ytterveggen av en grå steinbygning, under et vindu med gardiner.

Det er sluttsummen på klimagassene som teller

Høyesterett bør ikke basere seg på «nettoeffekten» av norsk oljeutvinning. Både forskning og rettsavgjørelser peker i motsatt retning: Det er summen av klimagassene som teller, skriver Andreas Randøy i Greenpeace.
6. januar 2026
Les mer
Oljeplattformen står i havet med kraner og utstyr synlig; et helikopter nærmer seg i det fjerne fra venstre side.

Gir nye tall om vår eksport av olje og gass konsekvenser for Høyesterett?

Rapportene til Rystad Energy og Vista Analyse om globale utslipp ved norsk oljeproduksjon har nokså like konklusjoner. Nå er de aktuelle igjen fordi staten har tatt miljøbevegelsens klimasøksmål til Høyesterett, skriver Tore Killingland.
22. desember 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen EU-regelverk, energieffektive produkter og fornybar energi
Oslo, Trondheim
Frist: 11.03.2026
kaffepause kontor kollegaer