3

Stillinger
3
Klimakalender
Klimadesken
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder for olje og gass i Norsk klimastiftelse. Sæther skriver mest om olje- og klimapolitikk. Hun har bakgrunn som journalist, konsulent og kommunikasjonssjef, og har skrevet to bøker om norsk olje- og klimapolitikk.
Publisert 24.08.2026, 17:03
Sist oppdatert 25.08.2026, 08:34
Kommentar

EU-sjefen advarer selvtilfreds oljebransje

Oljebransjen feirer seg selv på oljemessa ONS. Men EU-president Ursula von der Leyen er tydelig på at det er «hjemmelaget» ren energi som er viktigst for EU nå.
Ursula von der Leyen taler fra en talerstol med EU-flagget og Europakommisjonens logo bak seg.
EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen var inne på skjerm på ONS-konferansen. Hun snakket om at Europa nå akselererer omstillingen bort fra fossil energi (foto: skjermdump fra ons.no)
Publisert 24.08.2026, 17:03
Sist oppdatert 25.08.2026, 08:34
Anne Karin Sæther
Anne Karin Sæther
Prosjektleder for olje og gass i Norsk klimastiftelse. Sæther skriver mest om olje- og klimapolitikk. Hun har bakgrunn som journalist, konsulent og kommunikasjonssjef, og har skrevet to bøker om norsk olje- og klimapolitikk.
Kommentar

Dette er en kommentar. Den gir uttrykk for skribentens egne meninger.

Den tradisjonelle oljemessa i Stavanger prøver å rebrande seg som energimesse, men drukner i olje og gass. På åpningsdagen kommer en av de store nyhetssakene fra oljeselskapene Equinor, Aker BP og Vår Energi, som går sammen om en «supersatsing» på oljeleting.

«Det er gøy, det vi holder på med nå», sier Equinors toppsjef Anders Opedal. Equinor vil øke investeringene på norsk sokkel til rundt 70 milliarder kroner årlig, og satser på at den høye aktiviteten skal vare langt lenger enn tidligere antatt.

Halleluja-stemning

Det råder for tida en halleluja-stemning i oljebransjen. Krigene i Ukraina og Midtøsten har bidratt til at oljeselskapene har hatt en superprofitt uten like. Norge har sannsynligvis tjent 175 milliarder kroner på Hormuz-konflikten. Klimasaken har havnet i bakleksa i media, og politikerne i de største partiene kappes om å ha den mest oljevennlige politikken.

Under Arendalsuka nylig ville politikere fra Ap, Høyre og Frp, og flere aktører i oljebransjen, løfte diskusjonen om åpning av både Barentshavet nord og Lofoten, Vesterålen og Senja på nytt. Og Næringsforeningen i Stavanger-regionen sa at målet er å gjøre Sokkeldirektoratets scenarier for fallende aktivitet på sokkelen «til skamme».

«Ikke en tid for selvtilfredshet»

I en video-tale til oljetoppene på ONS-konferansens åpningsdag, takket EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen Norge på diplomatisk vis. Hun sa at Norge har vært en viktig samarbeidspartner gjennom de to store energikrisene Europa har opplevd de siste fem årene.

Men så gikk hun over til hardere tale: «Dette kan ikke være en tid for selvtilfredshet. Så lenge Europa forblir avhengig av fossil energi, forblir vi sårbare. Dette er årsaken til at vi akselererer overgangen til ren og «hjemmelaget» energi», sa hun.

Kommisjonens president viste til at arbeidet allerede bærer frukter. I fjor kom mer enn 70 prosent av strømmen fra fornybare kilder og kjernekraft. Vind og sol er blitt viktigere enn de fossile energikildene. For Norge, som selger nesten all olje og gass til EU og Storbritannia, er dette en utvikling som det er viktig å følge med på.

Stoppe sårbarhet for fossile «sjokk»

EU jobber aktivt med satsning på kraftnettet og vil også flytte mer av energibruken over på strøm. Ifølge Kommisjonens forslag til handlingsplan for elektrifisering skal andelen strøm i energibruken dobles – fra 23 til 46 prosent – innen 2040.

«Det er slik vi avslutter vår sårbarhet for fossile pris-sjokk», sa von der Leyen i ONS-videoen sin.

Prisen på både olje og gass har som kjent vært sterkt påvirket av både Ukraina-krigen og stengningen av Hormuz-stredet. Mens det har fylt opp Norges kasse, har det kostet EU-landene dyrt.

EUs mulige nei til arktisk olje

På ONS’ åpningsdag publiserte Reuters et intervju med energiminister Terje Aasland (Ap), som pekte i en annen retning enn von der Leyens tale. Hans plan for norsk oljepolitikk er å utvide aktiviteten til en større satsning på olje og gass i Barentshavet – der det foreløpig bare er tre prosjekter og lite infrastruktur.

Mens EU-kommisjonen vurderer å stå fast på sin politiske motstand mot mer ny olje og gass fra Arktis, vil Aasland bore uansett. Under Arendalsuka tidligere i august oppfordret han ved flere anledninger oljeselskapene til å lete mer i Barentshavet.

Naivt å ignorere signalene

Det er mye som tyder på at de ivrigste oljepolitikerne, og oljebransjen, ikke vil ta EU-kommisjonens budskap inn over seg. Det er forståelig at det er lett å la seg rive med i en tid der det går godt for bransjen, men det er naivt å ignorere signalene fra Norges viktigste marked for olje og gass.

Det er også verdt å minne om at forrige gang det var skikkelig halleluja-stemning på ONS, var i 2014, etter funnet av det gedigne oljefeltet Johan Sverdrup. Omtrent samtidig falt oljeprisen dramatisk, og tusenvis av arbeidsplasser gikk tapt i løpet av perioden 2014-20216. Det er ingenting som varer evig.

Har du et innlegg du vil dele med Energi og Klima? Send en e-post til energiogklima@energiogklima.no!
ANNONSE
Bluesky

Hjelp oss å bli mer synlige på Google!

Den aller enkleste måten å støtte Energi og Klima på, er å legge oss til som en av dine foretrukne kilder når du søker på Google. Dette bidrar til synlighet for journalistikken vår på Googles plattformer. Slik bidrar du til at vi kan nå enda flere lesere som er interessert i nyheter om energi og klima. Tusen takk!

Legg til i Google Discover

Les også

Oljetanker står i full fyr og avgir svart røyk, observert av to personer.
24. august 2026

Energi­sikkerhet: Den viktigste drivkraften for energi­omstillingen nå

Jonas Gahr Støre med rød hjelm og gul refleksjakke smiler foran et sterkt opplyst industrianlegg om natten.
20. august 2026

Den viktigste saken i olje­politikken: Ja eller nei til gassrør i nord

Distant oil rig in a hazy ocean under a cloudy sky.
13. august 2026

Oljebransjen skroter klimamål: – Helt utrolig

Et offshore olje- og gassplattformkompleks ute i havet under en skyet himmel.
13. august 2026

Offshore Norge: CO2-avgiften bør fases ut i takt med at kvoteprisen øker

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere