6

Stillinger
6
Klimakalender
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no
Publisert 12.05.2026, 16:00
EU-korrespondenten

Lover sterkere Europa-politikk: – Hvis vi vender oss innover, mister vi innflytelse

Utenriksminister Espen Barth Eide sier relasjonen til EU blir stadig vanskeligere. Det vil han møte med mer samarbeid, og mer etterlevelse av EØS-forpliktelsene.
En mann i dress og briller holder en tale fra en talerstol, med en annen mann sittende bak ham i en formell sal.
Espen Barth Eide vil at Norge skal samarbeide tettere med Europa i usikre tider. Foto: Peter Mydske / Stortinget
Publisert 12.05.2026, 16:00
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no

Ordene «sårbart» eller «sårbarhet» ble sagt tolv ganger. Ordet «krevende» ble brukt seks ganger. «Utfordringer»: Ti ganger.

Andre nøkkelord i talen tirsdag var «usikkerhet», «vanskeligere» og «avhengigheter».

EØS-redegjørelsen i Stortinget avholdes hvert halvår, i forkant av møtene i EØS-rådet i Brussel. Da utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) fremførte sin versjon tirsdag, var det tydelig at relasjonen mellom Norge og EU er satt på prøve.

– Når det stormer på verdenshavene, påvirker det oss direkte, sier Barth Eide.

Samtidig som han utelukker en ny prosess om å søke om EU-medlemskap, og utelukker en reforhandling av EØS-avtalen, beskriver utenriskministeren EØS-avtalen som stadig mindre egnet for å møte nye utfordringer.

– EØS-avtalens begrensninger blir tydeligere, og det krever mer av oss å ivareta norske interesser i europapolitikken, sier han.

Få alle sakene fra Energi og Klimas Brussel-korrespondent i innboksen

Nyheter og bakgrunn om hvordan EUs energi- og klimapolitikk påvirker norsk politikk, økonomi og næringsliv. Nyhetsbrevet sendes ut daglig.

Energi og Klimas Brussel-korrespondent er støttet av Fritt Ord og Klimastiftelsen Umoe.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

Et stadig skjevere maktforhold

Noen av årsakene til denne begrensningen ligger i at avtalen ble skrevet i 1994, da verden så annerledes ut. I tillegg har EUs politikk blitt raskere, mer sammensatt og mer omfattende.

– Skillet mellom handel-, industri-, klima- og sikkerhetspolitikk blir visket ut, sier utenriksministeren.

Barth Eide frykter at Norge stadig oftere må konkurrere med andre tredjeland for å delta i EUs programmer og initiativer. At Island nå kan bestemme seg for å gjenåpne forhandlinger om medlemskap, kan skape en situasjon der det blir 28 mot 2.

Det kan gjøre det vanskeligere å få til løsninger som ikke er direkte knyttet til EØS, som for eksempel deltakelse i EU-programmer eller unntak fra handelstiltak.

Les også:

Høyesterett skal behandle sokkelsak i oktober – EØS-etterslepet kan eksplodere

Flyfoto av en industrihavn med store skip, mange med helikopterdekk, fortøyd langs bygninger.

Orden i eget hus

Løsningene, ifølge Barth Eide, ligger i å sørge for at hindringene for tettere samarbeid I EØS-relasjonen ryddes unna. Med andre ord, han vil kutte ned på EØS-etterslepet, som i januar nådde et nytt rekordnivå. Regjeringen har flere ganger lovet å redusere etterslepet, senest i fjor høst.

I tillegg ønsker Barth Eide mer norsk innflytelse på europeisk lovgivning gjennom raskere og tidligere dialog om kommende EU-initiativer.

–  Vi må etterleve våre forpliktelser i EØS-avtalen, og være en effektiv og konstruktiv samarbeidspartner, sier Barth Eide.

I tillegg vil statsråden «bygge forståelse i EU for at vi ikke er tjent med at det innføres eller etableres økonomisk hindre eller barrierer innad i det indre marked».

Regjeringen og det norske diplomatiet jobbet i hele fjor på høygir for å hindre at EU innførte beskyttelsestiltak på norske ferrolegeringer. Da ble det vist til nøyaktig samme argumenter.

Barth Eide sier handelspolitikken blir et spesielt krevende felt fremover:

–  Mens vi i den tradisjonelle sikkerhetspolitikken står relativt godt rustet med samarbeid, står vi det handelspolitiske feltet langt mer alene.

Les også:

Forskere: Årsakene til EØS-etterslepet er hovedsakelig politiske

Arbeidere på en steinete kyst legger ut en undersjøisk rørledning i havet, der en lang rekke oransje bøyer strekker seg ut til et fartøy til havs.

Ser til Storbritannia

Utenriksministeren ser likheter med Storbritannia, som etter Brexit-beslutningen har slitt med politisk uro og svak øknomisk vekst.

Statsminister Keir Starmer har gjort det til sine fremste sak å fordype integrasjonen med EU, blant annet på klima- og energifeltet.

Når britene igjen søker tettere bånd med Europa, må Norge la seg inspirere av dette, ifølge Barth Eide:

–  Styrke skaper vi gjennom samarbeid. Hvis vi vender oss innover, mister vi innflytelse.

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Rådgiver søkes til ny stilling

Energidepartementet søker ny rådgiver
Oslo Kommune/ Postboks 8148, Dep, 0033 Oslo
Frist: 11.05.2026
Logo