Regjeringen lyser ut 70 nye olje- og gassområder – MDG stiller ikke ultimatum

Saken oppdateres.
Regjeringen har i dag åpnet 70 nye områder for olje- og gassvirksomhet.
– Regjeringen lyser i dag ut nye leteområder i TFO for å videreutvikle petroleumssektoren, slik at den kan fortsette å skape store verdier til fellesskapet, legge grunnlag for gode arbeidsplasser over hele landet, sikre vår felles velferd og bidra til Europas energisikkerhet og trygghet, sier statsminister Jonas Gahr Støre i en pressemelding.
Aldri før har det blitt åpnet opp for leting så nærme kysten. Det har Miljødirektoratet tidligere advart mot.
De nye leteområdene fordeler seg slik:
- 38 blokker i Barentshavet.
- 10 blokker i Norskehavet.
- 22 blokker i Nordsjøen.
– Dette er å gå baklengs inn i fremtiden
– Hovedkilden til klimakrisen er forbruket av fossilenergi. Da er det sprøtt å lyse ut 70 nye blokker, det sier MDGs Frøya Sjursæter til Energi og Klima.
– Dette er å gå baklengs inn i fremtiden. Flere av disse blokkene er i Skagerak og iskant-sonen. Det er stikk i strid med miljøfaglige råd. Så ikke bare åpner man opp for å forlenge oljealderen, men det strider med det helt grunnleggende hensynet til sårbar natur.
– Hva har dette å si for videre budsjettforhandlinger?
– Vi er tydelig på at vi krever en endring i oljepolitikken, men vi kommer ikke til å stille noe ultimatum. Med det sagt så vil det alltid være et krav fra vår det at vi endrer oljepolitikken, kutter utslipp og tar vare på natur, sier hun.
Miljøstiftelsen ZERO er også kritiske. Til NTB sier fagsjef Anne Post-Melbye følgende:
– Vi løser ikke en fossil energikrise med å lete etter mer olje og gass i umodne områder som Barentshavet. Regjeringen bør heller ta hensyn til behovet for omstilling av norsk økonomi og bidra til å løse verdens fossile avhengighet, ikke forsterke den.
Høyre ser derimot positivt på dagens nyhet.
Ovenfor NTB understeker energipolitisk talsmann Aleksander Stokkebø (H) at norsk olje og gass er avgjørende for europeisk energisikkerhet.
– Hvis Norge skal fortsette som en stabil og pålitelig leverandør, må vi lete mer, i både kjente og nye områder, sier Stokkebø, som understreker at arbeidet med den 26. konsesjonsrunden skal fortsette slik at det kan bli aktivitet i flere områder framover, sier han.

