1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask er Energi og Klimas korrespondent i Brussel. Han har tidligere jobbet blant annet i Aftenposten og Dagens Næringsliv, og har vært korrespondent i Brussel for begge disse avisene. Kontakt: ask@energiogklima.no
Publisert 25. april 2025
Sist oppdatert 28.4.2025, 15:25
EU-korrespondenten

Nå kommer EUs plan for å kvitte seg med russisk gass

EU-landene har siden Russlands fullskala angrep på Ukraina, kjøpt russisk gass tilsvarende verdien på 2400 F-35 kampfly. Nå skal EU-kommisjonen legge frem planer om hvordan russisk gass skal fases ut, men unionen er sterkt splittet.

En mann i dress står foran en skjerm som viser teksten: «En handlingsplan for å sikre at alle europeere har tilgang til rimelig energi, 26. februar 2025.

Energikommissær Dan Jørgensen skal snart legge frem en handlingsplan om hvordan EU skal kutte ut all russisk gass i 2027. Foto: Xavier Lejeune, EU audiovisuelle Svervice

Publisert 25. april 2025
Sist oppdatert 28.4.2025, 15:25
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask er Energi og Klimas korrespondent i Brussel. Han har tidligere jobbet blant annet i Aftenposten og Dagens Næringsliv, og har vært korrespondent i Brussel for begge disse avisene. Kontakt: ask@energiogklima.no

EU-kommisjonen vurderer å forby nye gasskontrakter mellom EU og Russland. Tidligere har forsøk på å stanse flommen av gass fra Russland til EU vært mislykket.

Fyller Putins krigskasse

De store inntektene som Russland har fra å selge gass til bedrifter i EU-land, fyller opp russernes krigskasse.

Selv om EU-landene bruker 23 prosent mindre gass i 2024 enn i 2021, er forbruket fortsatt over 330 milliarder kubikkmeter årlig. Nedgangen skyldes særlig utbygging av sol- og vindkraft og omfattende energiøkonomisering.

80 prosent import

Men fortsatt er EU avhengig av import av dyr gass som presser energiprisene opp. Høye energipriser er den store utfordringen for EUs konkurransekraft.

Hele 80 prosent av gassen importeres, der norsk gass står for rundt 40 prosent. Russland er nummer to med 19 prosent av importen, mens USA følger like etter, ifølge Acer.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Da energikommissær Dan Jørgensen i februar la frem planene for et mer effektivt energisystem, minnet han om at EU siden invasjonen i Ukraina har kjøpt gass for tilsvarende verdien av 2400 F-35 kampfly. Dette er USAs nyeste og dyreste kampfly som Norge har kjøpt 52 stykker av til en pris av 1,75 milliarder kroner pr. stykke.

Den 6. mai er det ventet at energikommissær Jørgensen skal legge frem en lenge etterlengtet plan for hvordan EU i 2027 skal gjøre seg helt uavhengig av russisk gass. Utfordringen er om EU-landene kan enes.

EU mener alvor

Kilder i Kommisjonen bekrefter overfor Energi og Klima at forslagene skal vise at EU mener alvor med å fase ut russisk gass.

Noe av det som diskuteres, er flere tiltak som ikke krever enstemmighet, slik sanksjoner gjør.

Våre støttespillere

Bryte kontrakter?

Hva pakken som kommer 6. mai vil inneholde, er ikke kjent.

Nyhetsbyåret Reuters skriver at EU-kommisjonen vurderer ulike forslag for å hindre at det inngås nye kontrakter som sender russisk gass inn i EU-markedet.

Kommisjonen vurderer også å gjøre det enklere for selskaper i EU-land å bryte ut av allerede inngåtte gasskontrakter, uten at Russland kan kreve kompensasjon. Dette vil være handelspolitiske tiltak som ikke må vedtas enstemmig.

Land som for eksempel Ungarn, truer med å blokkere sanksjoner mot den russiske gassimporten, som landet er avhengig av.

Få alle sakene fra Energi og Klimas Brussel-korrespondent i innboksen

Nyheter og bakgrunn om hvordan EUs energi- og klimapolitikk påvirker norsk politikk, økonomi og næringsliv. Nyhetsbrevet sendes ut daglig.

Energi og Klimas Brussel-korrespondent er støttet av Agenda Vestlandet, Fritt Ord og Bergesen-stiftelsen.

Abonner på EU-korrespondenten:

Våre nyhetsbrev

Du kan ombestemme deg når som helst ved å trykke på avmeldingslenken i bunnen av hver e-post vi sender deg, eller ved å kontakte oss på post@klimastiftelsen.no. Vi behandler alle personopplysninger konfidensielt. Her er personvernserklæringen vår. Ved å markere boksen under godtar du at vi behandler informasjonen om deg i henhold til denne erklæringen.

Vi bruker Mailchimp for å sende ut våre nyhetsbrev. Ved å abonnere på nyhetsbrevet godkjenner du at informasjonen du skriver inn blir sendt til Mailchimp for prosessering. Les mer om Mailchimps personvernerklæring her.

Så langt har gassimporten fra Russland gått i gal retning.

Stadig mer russisk gass

Hele 19 prosent av all gassen som EU-landene brukte i fjor, kom fra Russland. Dette gjør Russland til EUs nest største gassleverandør, etter Norge, men foran USA.

I 2024 økte importen av russisk gass til EU med 18 prosent, ifølge denne rapporten fra Ember. Det til tross for at det nå bare er en rørledning fra Russland til EU, nemlig TurkStream. Den leverte 11 prosent mer i 2024 enn året før. For flere av landene øst i EU som Slovakia og Ungarn, er denne gassen meget viktig.

De har ikke mulighet til å kjøpe LNG (nedkjølt flytende gass) fra Midtøsten eller USA.

Gass eksportert i rør er erstattet av LNG som fraktes på skip. Import av russisk LNG var rekordhøy i 2024, skriver High North News.

Et EU-forbud mot import av russisk LNG har så langt vist seg umulig å enes om, men EU-landene har vedtatt forbud mot reeksport av russisk LNG.

Gass på bordet i en fredsavtale

EU-kommisjonens president, Ursula von der Leyen, har spilt inn europeisk gassbehov som et element for å dempe handelskrigen mellom USA og EU. Enkelt sagt at EU-landene kjøper mer LNG fra USA når russisk gass fases ut.

Kjøp av gass er kommersielle kontrakter mellom private aktører. Det er betydelig skepsis i Europa til å skifte ut et ustabilt Russland med et ustabilt USA som energileverandør. Den avtroppende, tyske energiminister Robert Habeck har advart mot dette.

Trump-ja til Putin?

Situasjonen er ikke mindre uoversiktlig ved at det stadig kommer signaler om at USA mener Russland skal få eksportere gass igjen via Nord Stream 2 i Østersjøen. Den ble aldri satt i drift, som følge av Russlands angrep på Ukraina i februar 2022.

Politico skrev denne uken at det er interne diskusjoner i Trump-administrasjonen om å oppheve sanksjonene og la Russland eksportere gass via Nord Stream 2. Russland er åpenbart interessert i det, men det er heller tvilsomt om det finnes kjøpere til denne gassen på EUs side, skriver Politico.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Går mot klart flertall i EU-parlamentet for å fremme norsk og islandsk EU-medlemskap 

Et massivt flertall i EU-parlamentets utenrikskomité ber EU-institusjonene om å arbeide aktivt for norsk, islandsk og grønlandsk medlemskap.  

4. november 2025
Les mer
En kvinne med en håndklokke sitter ved siden av en mann i dress som snakker, ved et konferansebord med dokumenter, vann og mikrofoner. I bakgrunnen sitter andre mennesker.

Europeisk samhold på prøve – slik vil «Dronning Ursula» samle troppene 

Når topplederne i EU samles i Brussel torsdag, er det for å diskutere støtten til Ukraina, retningen i klimapolitikken og hvordan redde økonomien.  

22. oktober 2025
Les mer

Tuttifrutti-glede og blå klimamotstand

Hva kan vi forvente fra MDG og SV etter valgseieren for rødgrønn side? Og kommer det en anti-klimabølge i Høyre – eller vil partiet stå støtt på grønn omstilling?

12. september 2025
Les mer
En gruppe tjenestemenn og tidligere president Donald Trump står innendørs foran store vinduer, alle smiler og gir tommelen opp, med to amerikanske og to EU-flagg i bakgrunnen.

EU vil lempe på klimakrav for USA: – Det er en panikkdrevet respons

EU vil kjøpe mer amerikansk gass, og åpner for å lempe på karbontoll og bærekraftsrapportering for amerikanske varer. Analytiker Varg Folkman beskriver et EU presset fra alle kanter.

25. august 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket