– Jeg blir sett på som en judas

Investor Jens Ulltveit-Moe er god for mye. Enormt mye. Og vel så det. Det er snakk om milliarder.
Det kunne vært langt mer. Hadde det bare ikke vært for at han noe tilfeldig ramlet over en IPCC-rapport i 2004.
Klimapraten: Jens Ulltveit-Moe (83)
Klimapraten er Energi og Klimas sommerserie der vi gjør korte intervjuer med personer som på ulikt vis engasjerer seg i klimasaken.
Investor Jens Ulltveit-Moe (83) bor i dag på Lysaker. Han er utdannet siviløkonom fra NHH og har mastergrad i internasjonal politikk fra Columbia University. Etter endte studier arbeidet han flere år McKinsey og internasjonal shipping. I 1984 grunnla han Ulltveit-Moe-gruppen, som senere ble Umoe AS.
Gjennom Umoe har han bygget virksomhet innen blant annet shipping, industri, olje og gass og restaurantdrift. I senere år har Ulltveit-Moe særlig markert seg gjennom klimaengasjement og grønne investeringer. Han har også vært president i Norges Rederiforbund og NHO.
Hva snakkes det for lite om i klimadebatten?
– Ansvaret som ligger på landene som foretrekker profitt fremfor å gjøre noe med klimaendringene. Her er Norge et godt eksempel.
Har du et klimaboktips?
– «Verden på vippepunktet» (2020) av Dag O. Hessen.
Har du noen sommerplaner?
– Jeg sitter i dette øyeblikk å dypper tærne i vannet utenfor hytta på Sørlandet. Det kan jeg fortsette med en stund.
Etter å ha levd i troen på at klimaendringer bare var noe tull venstresiden hadde funnet opp for å gjøre livet surt for en hardt prøvet investor, bestemte han seg en dag for å undersøke om det faktisk var hold i påstandene.
Det skulle det vise seg å være.
– Jeg ble rett og slett skremt. Her hadde vi forsiktige forskere som sa at helvete kan brake løs.
– De ser på meg som en judas
Fra den dagen av begynte investoren som hadde tjent store penger på norsk oljeindustri og selge seg ned i «brunt» og kjøpe seg opp i «grønt». Kjøperne av det han eide i oljen meldte seg raskt. Og han gikk med et enormt overskudd.
Troen på at flere ville få øynene opp for at klimaendringene kom til å endre verdensmarkedene mot det fornybare var stor.
Gjennom årene har han likevel gått glipp av flere milliarder, kan han fortelle.
– Jeg trodde oljen var på vei ut da. Men kjøperne hadde rett, jeg tok feil, konstaterer han i dag.
Ulltveit-Moe står likevel fremdeles godt i det.
– Så lenge jeg har noen milliarder igjen så skal ikke jeg klage.
De har han investert rundt om i verden i håp om å bidra til å løse klimakrisa. Gjennom investeringselskapet Umoe har han satset stort på bioetanol fra sukkerrør i Brasil og lagring av hydrogen i Kina. Hjemme i Norge støtter Klimastiftelsen Umoe en rekke tiltak ment å bidra til grønn omstilling.
– Du får ikke med deg noen tidligere kolleger fra oljeindustrien på det samme da?
– De ser på meg som en judas. Så det er vrient. Du klarer aldri å overbevise noen om de taper penger på å tro på deg.
Heller handling enn fagre ord
Med stor pengesekk kommer mye makt og ansvar. Det tar ikke Ulltveit-Moe lett på og med røtter fra bibelbeltet i sør låner han ord fra bibelen når han skal forklare hvorfor.
– Hva gagner det et menneske om han vinner hele verden, men tar skade på sin sjel?
I 2020 meldte Ulltveit-Moe overgang fra Høyre til MDG etter at førstnevnte støttet opp om skatteletter for oljenæringen under pandemien.
Det ble for Ulltveit-Moe en «dealbreaker» og ble beviset for ham på at styringspartiene var mer preget av fagre ord enn handling.
– Vi har omstilt oss raskt og effektivt før
Når Ulltveit-Moe ikke funderer på hva han skal kjøpe seg opp i av «grønt» går dagene med til seiling om sommeren og ski og alpint om vinteren. Favorittsysselen er golf.
– Det passer meg mye bedre en løping, sier 83-åringen.
Skjønt handicapet kunne vært bedre. Per i dag er det «elendig».
– Men det er jo ikke det som er poenget. Det er 12 000 skritt på en 18-hullsbane!
Det er altså begrenset hva golfen har gjort for presisjonen, men som klimafilosofisk transportetappe fungerer den utmerket. På utslaget for hull-18, øyner han håp, selv om det så langt har gått «shit» som han sier.
– Vi har omstilt oss raskt og effektivt før. Bare tenk på covid. Det samme må skje igjen.
For ordens skyld: Energi og Klima får finansiell støtte fra Jens Ulltveit-Moes stiftelse Klimastiftelsen Umoe. Stiftelsen har ingen innvirkning på redaksjonelle prioriteringer i Energi og Klima. Intervjuet med Jens Ulltveit-Moe er gjort etter en redaksjonell vurdering.



