3
2

3
Stillinger
2
Klimakalender
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Studentpraktikant i Energi og Klima. Studerer sammenliknende politikk i Bergen. Har erfaring fra Klassekampen, Studvest og Stoffmagasin.
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no
Ine Schwebs
Ine Schwebs
Ine Schwebs er ansvarlig redaktør og daglig leder i Energi og Klima. Hun har bakgrunn som journalist fra blant annet VG og NRK, og har skrevet masteroppgave om klimajournalistikk.
Publisert 20. februar 2026
Sist oppdatert 20.02.2026, 16:18
Nyhet

MDG vil åpne for EU-hjelp til energi­fat­tige nordmenn: – På høy tid

Norge skal bidra med 5,5 milliarder til EUs sosiale klimafond. Foreløpig uten å få noe tilbake. Det vil ikke MDG ha noe av.
Bildet viser mdg-politiker, Frøya Sjursæter, stående i stortingssalen i rutete skjorte.
Frøya Sjursæther (MDG) mener det er på høy tid at Norge tar stilling til om vi skal få noe igjen for pengene vi betaler inn til EUs sosiale klimafond. (Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB)
Publisert 20. februar 2026
Sist oppdatert 20.02.2026, 16:18
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Oskar Haltbrekken Tveitdal
Studentpraktikant i Energi og Klima. Studerer sammenliknende politikk i Bergen. Har erfaring fra Klassekampen, Studvest og Stoffmagasin.
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin
Philippe Bédos Ulvin er Energi og Klimas EU-korrespondent, med base i Brussel. Han har tidligere jobbet i VG og NRK. Kontakt: philippe@energiogklima.no
Ine Schwebs
Ine Schwebs
Ine Schwebs er ansvarlig redaktør og daglig leder i Energi og Klima. Hun har bakgrunn som journalist fra blant annet VG og NRK, og har skrevet masteroppgave om klimajournalistikk.

– Vi hører gang på gang at klimaomstillingen gjør livene til folk vondt å vanskelig. Da skulle det bare mangle at vi blir med på initiativ som sikrer at omstillingen blir enklere å gjennomføre på en rettferdig måte.

Det sier klima- og energipolitisk talsperson for MDG, Frøya Sjursæther, til Energi og Klima.

Fra og med 2028 utvider EU kvotesystemet til også å gjelde blant annet transport og bygg. Dette er anslått å øke kostnadene for både husholdninger og små og mellomstore bedrifter.

Akkurat hvor mye mer det vil koste per husholdning, er usikkert. Samlet kan en gjennomsnittlig husholdning få om lag 250–400 euro høyere energikostnader i året, ifølge en beregning fra Bloomberg.

Noe som vil spille inn, er støtteordninger i hvert enkelt land – og hvilke ordninger EU selv innfører for å begrense utgiftene.

– Må åpne for hjelp

Et slikt tiltak er at EU har opprettet et sosialt klimafond som skal hjelpe lavinntektsfamilier og små bedrifter med å håndtere de økte prisene.

Norge har forpliktet seg til å bidra til finansieringen av fondet, og skal betale inn til sammen 5,5 milliarder kroner til fondet over perioden 2025-2033.

Men det er ennå ikke tatt stilling til om Norge skal søke om penger fra fondet – altså få tilbake noe for det vi betaler inn.

Det er nå på høy tid at vi tar stilling til det, mener MDG.

– Vi vet at mange her hjemme ikke har råd til å for eksempel energieffektivisere boligene sine. Når det kommer nye krav fra EU som virker her hjemme, må vi åpne for hjelp.

Usikker på hva Norge får igjen

Om Norge skal delta i fondet, har lenge vært et omstridt spørsmål i regjeringen. For å kunne få penger ut fra fondet, forplikter det at Norge melder inn en sosial klimaplan til EU. En slik plan må vise hvordan staten vil skjerme og omstille sårbare grupper når de nye klimakostnadene slår inn.

I et svarbrev fra klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) til MDGs forslag, skriver ministeren at det er flere spørsmål knyttet til deltakelse i fondet regjeringen fremdeles må ta stilling til. Det overordnede spørsmålet er om Norge vil få nok igjen for å delta.

– At Norge er et av landene i Europa med høyest velferd og minst forskjeller kan tilsi at vi vil få en relativt liten andel av vårt bidrag tilbake. Det er imidlertid ikke kjent hvor stor den potensielle allokeringen til Norge kan være, og om tidspunktet for deltagelse på noen måte vil påvirke allokeringen mellom stater, skriver Bjelland Eriksen i svarbrevet.

– Må ta dette på alvor

Argumentet fra tilhengere av norsk deltakelse, har vært at vi ikke vet hva vi får igjen om vi ikke faktisk melder oss inn.

LO-topp Are Tomsgaard har blant annet tidligere sagt til Energi og Klima at det er bra om Norge får en sosial klimaplan, som blant annet kan kartlegge hvem som rammes av energifattigdom.

– Vi må ta på alvor at dette også er tilfelle i Norge. Så er det jo ikke snakk om at Norge skal stikke av med alle pengene til EU. Men når vi selv bidrar med penger, mener jeg det er rett og rimelig at vi får litt igjen, sier Sjursæther.

Dette er EUs sosiale klimafond:

• Hensikten med fondet er å dempe de sosiale konsekvensene av at kvotesystemet utvides til bygg og veitransport.
• Gjelder i perioden 2026–2032.
• Totalt 86,7 milliarder euro i perioden.
• Land som mottar støtte må bidra med minst 25 prosent i nasjonal medfinansiering.
• Midlene skal gå til sårbare husholdninger, lavinntektsfamilier, små og mellomstore bedrifter og transportbrukere som rammes av økte energi- og drivstoffkostnader.
• Kan brukes til midlertidig inntektsstøtte og investeringer i energieffektivisering og utslippsfri transport.

Kilde: Europakommisjonen

Saken skal stemmes over i stortinget i april. Senterpartiet og Frp oppgir til Energi og Klima at de er kritiske til forslaget, men vil på nåværende tidspunkt ikke si om de vil stemme for eller i mot.

Trenger Ap for flertall

MDG regner med støtte fra Høyre og Venstre. Da mangler de bare Arbeiderpartiet for å få flertall.

– Når Tonje Brenna og resten av gjengen i Arbeiderparpartiet maser om at klimaomstillingen er så vond for folk flest, så skulle det bare mangle at de blir med her.

Arbeiderpartiet vil foreløpig ikke si hvor de lander.

– Jeg er glad for at MDG utfordrer oss. Vi behandler saken nå, så det er foreløpig usikker hvor vi ender. Så kan det jo komme andre forslag underveis, sier klimapolitisk talsperson, Linda Merkesdal, fra Arbeiderpartiet.

  • Les også: LO-topp: – Norge bør være med i EUs sosiale klima­fond

SV legger seg på linje med Arbeiderpartiet. Partiets nestleder, Lars Haltbrekken, sier til Energi og Klima at SV fremdeles ikke har tatt stilling til om de er for eller i mot MDGs forslag.

Rødt sier også at de vurderer forslaget og at de vil diskutere det før de går ut i media.

Kristoffer Sivertsen (Frp) sier at partiet hans stiller seg skeptisk til forslaget, først og fremst fordi det betyr tettere bånd til EU.

– Saken skal nå behandles i komiteen, og vi vil behandle den på ordinær måte. Generelt er vi svært skeptiske til å knytte Norge tettere til EU. Vi ser også at EU taper konkurransekraft mot USA og Kina, blant annet som følge av stor reguleringsiver. Per nå har vi derfor ikke konkludert.

For ordens skyld: Oskar Haltbrekken Tveitdal er sønnen til Lars Haltbrekken, som uttaler seg for partiet SV i denne saken. Oskar Haltbrekken Tveitdal har ikke vært i kontakt med hverken Lars Haltbrekken eller partiet SV i forbindelse med arbeidet med denne saken.

ANNONSE
Bluesky

Les også

En mann gestikulerer mot et komplekst kontrollpanel i et industrielt kontrollrom.

Norge må tenke nytt om kjernekraft

Mens de største teknologiselskapene planlegger energiinfrastruktur med kjernekraft, diskuterer vi fortsatt om kjernekraft i det hele tatt skal diskuteres, skriver teknolog Silvija Seres.
20. februar 2026
Les mer
En kvinne med alvorlig mine, iført en lys høyhalset genser og en mørk blazer, i stortingssalen med uskarpe personer i bakgrunnen.

Stortinget skroter klimamål: – Dette er fullstendig håpløst

Et flertall på Stortinget mener klimanøytralitetsmålet må avskaffes. – Alvorlig, sier Venstres Marit Vea.
10. februar 2026
Les mer
vi-har-feilet-for-lite-i-klimapolitikken-featured.jpg

– Vi har feilet for lite i klimapolitikken

– Norge har ikke kastet bort penger på dyr symbolpolitikk. Feilen vi har gjort i norsk klimapolitikk, er at vi har satset og feilet for lite, mener daglig leder i Zero, Stig Schjølset.
13. januar 2026
Les mer
En Shell-bensinstasjon med fire drivstoffautomater, en betalingsterminal, en søppelbøtte og et reklameskilt som reklamerer for hamburgere til 65 valutaenheter.

Nordmenn skal betale 5,5 milliarder til EU-fond Norge ikke har tilgang på – natur- og boligorganisasjoner krever deltakelse 

Fra 2028 vil norske brennstoffoperatører betale for utslipp under EUs nye system ETS2. Pengene skal samles i et EU-fond som Norge fremdeles vurderer å delta i.  
15. desember 2025
Les mer
klimasjekk-av-statsbudsjettet-kven-vann-featured.jpg

Klimasjekk av statsbudsjettet – kven vann?

Partia på raudgrøn side har vorte einige om innhaldet i Statsbudsjettet for 2026. Kva får dette å seie for klimagassutsleppa og omstillinga av Noreg?
5. desember 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen EU-regelverk, energieffektive produkter og fornybar energi
Oslo, Trondheim
Frist: 11.03.2026
kaffepause kontor kollegaer

Prosjektstilling – Samfunnsøkonom

Toårig prosjektstilling innen bolig- og eiendomsanalyse
Oslo
Frist: 23.02.2026
Et løvrikt tre står i en gressbevokst gårdsplass med utemøbler, inkludert stoler, en benk, et bord og en hengekøye, ved siden av en ferskenfarget boligblokk.