5

Stillinger
5
Klimakalender
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no
Publisert 09.12.2014, 12:45
Sist oppdatert 25.03.2022, 12:23
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Statkrafts fornybarinvesteringar er lommerusk for Statoil

Med styrka eigenkapital varslar Statkraft fornybarinvesteringar på om lag 60 milliardar kroner i perioden 2014-2018. Det er under halvparten av kva Statoil skal investere årleg fram til og med 2016.
statkrafts-fornybarinvesteringar-er-lommerusk-for-statoil-featured.jpg

De store pengene er fortsatt fossile (kilde: Energi og Klima).

Publisert 09.12.2014, 12:45
Sist oppdatert 25.03.2022, 12:23
Artikkelen er mer enn to år gammel
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Lars-Henrik Paarup Michelsen
Dagleg leiar i Norsk klimastiftelse. Kontakt: lhpm@klimastiftelsen.no
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

Førre fredag sendte regjeringa eit forslag til Stortinget om å styrke Statkrafts eigenkapital med 10 milliardar kroner. Av dette blir 5 milliardar gitt som eit eigenkapitaltilskot, resten kjem i form av reduserte utbytte i åra 2016-2018.

Kapitalen skal ifølgje Statkraft gå til investeringar i «vasskraft, vindkraft, fjernvarme og annan fornybar energi», i Noreg og i utlandet. Samla vil selskapet no bli i stand til å gjennomføre investeringar for 61 milliardar NOK i perioden 2014-2018. Utan styrka eigenkapital vil selskapets investeringar utgjere om lag 38 milliardar NOK.

De store pengene er fortsatt fossile (kilde: Energi og Klima).
De store pengene er fortsatt fossile (kilde: Energi og Klima).

Regjeringa var ikkje beskjeden då forslaget om styrke Statkrafts eigenkapital blei offentleggjort. Tre statsrådar var med på pressekonferansen for å understreke kor stort dette var – ikkje minst for det globale klimaarbeidet. Dei overdriv litt.

Samanlikna med Statoil er Statkrafts investeringsplanar som lommerusk å rekna. I ein e-post til Energi og Klima skriv Statoil at dei skal investere rundt 20 milliardar USD per år i perioden 2014-2016. Halvparten av dette er investeringar på norsk sokkel, resten av satsinga skjer internasjonalt. Med ein dollarpris på 6,2 NOK (som er årsgjennomsnittet i 2014 per 8.12.2014) blir dette 124 milliardar NOK i årlege investeringar fram til og med 2016. Sagt på ein annan måte: Statoil skal investere like mykje i 2015 som det Statkraft skal investere i 2014, 2015, 2016, 2017 og 2018 til samen.

Sjølv om Statoil også investerer litt i fornybar (havvind i Storbritannia), og selskapet skulle finne på å kutte i investeringsplanane slik ConocoPhillips har gjort, endrar ikkje dette det store bildet: dei store pengane investerast fossilt!

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere