Det går sakte med ny vindkraft i Europa – bortsett fra i Tyskland
8. september 2025 av Anders Bjartnes
Tyskland holder bra fart i utbyggingen av vindkraft, men i Europa ellers går det sakte. Det viser nye tall fra Wind Europe.
Wind Europe, som er den europeiske bransjeorganisasjonen for vindkraft, har nå publisert tallene som viser hvor mye vindkraft som er bygd i Europa i første halvår i 2025. I tallene inngår Tyrkia, Storbritannia og Norge i tillegg til de 27 EU-landene.
Det ble installert 6,8 gigawatt (GW) ny vindkraftkapasitet i første halvår i år, 5,3 GW i EU. 89 prosent av totalen er på land, resten til havs.
Ved inngangen til året forventet Wind Europe at det for året som helhet ville bli installert samlet 22,5 GW i Europa. Dette tallet er nå justert ned til 19 GW. Årsaken er at konsesjonsprosessene tar lang tid, mens nettutbygging går saktere enn ventet.
Når det gjelder tidsbruk ved konsesjoner, er Tyskland unntaket. Der skjer saksbehandlingen innen de 24 månedene som er fastsatt i EUs nyeste fornybardirektiv. I andre land går det saktere. Tyskland ligger an til å bygge 5 GW vind på land i år, vesentlig mer enn i foregående år. Når det gjelder utbyggingen i første halvår i år, er det langt fra Tyskland og ned til Spania og Storbritannia som er de neste på listen.
Illustrasjonen viser utbyggingen av vindkraft i Europa i første halvår 2025. (Kilde: Wind Europe)
Vindkraft utgjør en svært viktig del av EUs strev for å kutte utslipp og gjøre kraftsystemet uavhengig av russisk gass. I planen RepowerEU er målet at EU skal ha 425 GW vindkraft i 2030. Dette er ikke mulig, mener WindEurope, som regner med at EU vil nå 344 GW i 2030, med en gjennomsnittlig utbyggingsfart på 22 GW årlig.
Illustrasjonen viser hvor mye vindkraft som er bygd ut i EU de siste årene og hvor mye som er ventet utbygd frem mot 2030. (Kilde: Wind Europe)
Prisen på utslipp i EUs kvotemarked bikker oppover igjen etter EU-toppmøtet torsdag. Tiltakene Kommisjonen varslet, har lyktes i å «ta brodden av den mer eksistensielle debatten» om kvotesystemet, mener ekspert.
Europa har spart 58 milliarder euro på fornybarsatsing siden 2022, viser analyse. Spanias høye fornybarandel gjør at at strømprisen i stor grad er beskyttet mot påvirkning fra høy gasspris.