5

Stillinger
5
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Kina pøser ut solceller, batterier og elbiler

27. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Kurvene peker rett til værs: Kinas eksport av solcelleanlegg, batterier, elbiler og annen grønn teknologi satte nye rekorder i mars.

De globale markedene har reagert umiddelbart på prisøkningen på olje og gass som følge av Iran-krigen, viser tankesmien Embers oversikt.

To linjediagrammer viser 12-måneders rullerende sum og månedlige eksportverdier i millioner USD for teknologier som batterier, elbiler og solceller fra 2020–2026, og illustrerer rask vekst i «Alle teknologier», ledet av elbiler og batterier.
Verdien av Kinas eksport av ulike klimateknologier og samlet (svart linje). Venstre graf: Summen av eksportverdien på rullerende 12-månedersbasis. Høyre graf: Eksportverdi måned for måned. Batterier inkluderer lagringssystemer, elbil-batterier og forbrukerbatterier. EVs inkluderer helelektriske biler og ladbare hybrider. (Kilde: Ember)

Kina har posisjonert seg som dominerende produsent av teknologi som reduserer forbruket av fossil energi. Eksporttallene fra Kinas tollmyndigheter for mars 2026 snakker et tydelig språk – det ble satt nye månedsrekorder for solcelleanlegg og batterier, og vekst også i annen grønn teknologi:

  • Solcelleanlegg: Eksporten doblet seg fra februar til 68 GW. Det er like mye som all solkraft-kapasitet Spania har i dag. Verdien av eksporten var 4,8 milliarder dollar. Tallene inkluderer både komplette solcellepaneler, celler og wafere. Kina eksporterer i økende grad de enkelte komponentene, som så settes sammen i produksjonsanlegg i land i Afrika og Asia. Eksporten til Afrika økte med 176 prosent sammenlignet med februar, og med 100 prosent til Asia.
  • Batterier: Eksporten økte med 44 prosent til en verdi på 10,2 milliarder dollar, altså over dobbelt så mye som solceller. Særlig EU, Australia og India kjøpte mye batterier fra Kina.
  • Elbiler: Eksporten økte med mer beskjedne 5,5 prosent til 6,9 milliarder dollar.
  • Grønn teknologi samlet: Tar en med også teknologi til kraftnett, varme og kjøling og vindkraft, var den samlede eksportverdien 25,8 milliarder dollar – en klar ny rekord.

Les også: USA satser på fossil energi, Kina blir «elektrostat»

Del
Kilde: Ember

Varmeste august globalt – med stor margin

10. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Global temperatur i august var 1,65 grader over nivået i førindustriell tid. Det er nå sannsynlig at 2026 setter ny global rekord.

...
Del
Kilde: Copernicus

Fire av fem mopedbiler går på diesel

8. september 2026 av Kirsten Å. Øystese

I 2018 var det flere elektriske enn dieseldrevne mopedbiler i Norge. I dag dominerer de fossile.

...
Del
Kilde: Statens vegvesen

Grønne patenter: EU henger etter Kina og USA

7. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Kina har flere internasjonale patenter innen grønn teknologi enn USA og EU til sammen, og er særlig sterke innen den raskt voksende batterisektoren. EU hevder seg innen noen få teknologier.

...
Del
Kilde: Europaparlamentet

Brått fall i Kinas oljeforbruk

4. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Kina reagerte på høy oljepris med å sette mer fart på elektrifiseringen av transport og bruke av nasjonale oljelagre. Importen av olje falt med 32 prosent og utslippene gikk ned i andre kvartal.

...
Del
Kilde: Carbon Brief
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
83,6€/t
CO₂-pris EU uke 36
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,5ppm
CO₂-innhold august 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Tyskland drar Europa til ny vind-rekord

1. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Europa ligger an til å sette rekord i ny vindkraft i 2026, mye på grunn av høyt tempo i Tyskland. Ukraina kommer tross krigen høyt på listen over installert vind i første halvår.

...
Del
Kilde: Wind Europe

Avskoging: Storfekjøtt i Brasil viktig årsak

1. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Skogrydding for storfedrift forklarer mest av global avskoging siden årtusenskiftet. En firedel av global avskoging skyldes produksjon av storfekjøtt i Brasil.

...
Del
Kilde: Our World in Data

Stemnings­skifte for energiewende i Tyskland

31. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Flere tyskere vil investere i grønn teknologi som solceller, elbiler, varmepumper og batterier. 18 prosent av husholdningene har nå solcelleanlegg.

...
Del
Kilde: KfW

Ny månedsrekord for flytrafikken

28. august 2026 av Kirsten Å. Øystese

1 458 454 passasjerer fløy fra Norge til utlandet i juli i år. Det er flere enn før pandemien, og ny månedsrekord.

...
Del
Kilde: tilnull

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss