7

Stillinger
7
Klimakalender
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Grønn teknologi: Dette selger og kjøper EU mest av

8. desember 2025 av Olav A. Øvrebø

Batterier er klimateknologien som EU har størst import av fra resten av verden. Elbiler er den største eksportvaren – og den grønne teknologien Norge importerer mest av fra EU.

Det viser tall fra tankesmien Bruegels Clean Tech Tracker. Dataene dekker teknologiene batterier, elbiler, elbil-lading, geotermi, varmepumper, vannkraft, hydrogen, kjernekraft, sol- og vindkraft.

Samlet eksporterte EU i 2024 disse grønne teknologiene for 82,5 milliarder euro til tredjeland, og importerte for 90,4 milliarder. Nettoimporten var langt høyere i 2022 og 2023, særlig på grunn av stor import av solenergi-teknologi de årene.

Nettotall for eksport og import av grønne teknologier mellom EU og tredjeland, i millioner euro. (Kilde: Bruegel/Eurostat)

«Handelsbalansen» for de ulike teknologiene viser at nettoeksporten var størst for elbiler (14,4 milliarder euro) og nettoimporten størst for batterier (17 milliarder) i 2024.

EU hadde også nettoeksport av vindkraft-teknologi, geotermi, vannkraft, kjernekraft og hydrogen-teknologi.

Det var nettoimport av solenergi-teknologi, elbil-lading og varmepumper.

Stort «handelsoverskudd» med Norge

EU eksporterte i 2024 grønne teknologier for 3,97 milliarder euro til Norge og importerte for 0,16 milliarder (160 millioner). Med det er Norge nummer fem på listen over land EU eksporterte til, bare bak USA, Storbritannia, Kina og Sveits.

Elbiler dominerer eksporten fra EU til Norge. I 2024 importerte Norge elbiler for 3 milliarder euro, og elbil-ladeteknologi for 342 millioner. Norge eksporterte mest ladeteknologi (56 millioner euro) og batterier (46 millioner).

Nettoeksport av grønne teknologier fra EU til Norge, i millioner euro. (Kilde: Bruegel/Eurostat)
Kilde: Bruegel

Gass på vei ned i global kraftmiks

9. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Den fossile gasskraftens andel av global strømproduksjon har falt i fem år på rad. Fornybar dekker stadig mer av veksten i strømforbruket.

...
Kilde: Ember

El Niño kommer – og kan bli svært sterk

5. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Klimaforskerne er nå så godt som sikre på at det kommer en El Niño-episode i år. De siste varslene viser stor sannsynlighet for en sterk eller til og med svært sterk El Niño.

...
Kilde: UiB/WMO

Norges utslipp fortsetter å gå ned for sjuende år på rad

4. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Norges klimagassutslipp gikk ned med 0,5 millioner tonn fra 2024 til 2025. Siden 1990 er utslippene redusert med 13,9 prosent.

...
Kilde: tilnull.no

Rekordhøy andel elektriske bybusser hittil i år

2. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Per mai 2026 har Norge fått 464 nye elektriske bybusser og kun 25 nye fossile bybusser.

...
Kilde: tilnull.no
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
78,3€/t
CO₂-pris EU uke 23
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Nå er hver tredje personbil elektrisk

1. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

En milepæl er nådd: Hver tredje personbil i Norge er nå en elbil.

...
Kilde: tilnull.no

Europa: Salgsløft i store elbil­markeder

29. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

De store europeiske markedene rører på seg. Frankrike har nær 50 prosent salgsøkning for elbiler hittil i år, Italia 73 prosent.

...
Kilde: ACEA

Ei krone i fornybar energi – 18 kroner i fossil

28. mai 2026 av Kirsten Å. Øystese

For hver krone som ble investert i elektrisitet, fjernvarme og annen kraftforsyning i Norge i første kvartal i år, ble det investert 18 kroner i utvinning av råolje og naturgass.

...
Kilde: SSB

Privat klimafinans til u-land øker mest

22. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

Mer penger gikk fra rike land til klimatiltak og -tilpasning i u-land i 2024. Økningen var størst i finansiering fra privat sektor.

...
Kilde: OECD

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss