Grønne investeringer: EU og USA (!) opp, Kina ned i 2025
27. januar 2026 av Olav A. Øvrebø
Kina investerer fortsatt klart mest i energiomstillingen, men nivået falt noe i 2025. Dette ble mer enn oppveid av sterk vekst i Europa og overraskende solide tall fra USA.
De globale investeringene i teknologier for det grønne skiftet summerte seg i 2025 til 2 300 milliarder dollar, skriver Bloomberg New Energy Finance i den årlige rapporten Energy Transition Investment Trends. Det tilsvarer drøyt 22 000 milliarder kroner.
Det er ny rekord, og 8 prosent mer enn i 2024. Dermed trosset markedene motvind fra handelsrestriksjoner og politisk ideologi, og det investeres mer i grønne teknologier enn i fossil energi. Men vekst-takten har avtatt de siste årene.
Elektrisk transport er den største sektoren i energiomstillingen. 893 milliarder dollar gikk til elbiler og ladeinfrastruktur. Fornybar energi var nest størst med 690 milliarder dollar, og investeringer i kraftnett på tredjeplass med 483 milliarder. Disse tre sektorene står for over 2 000 milliarder.
Investeringer fordelt på sektorer. Kraftnett (grids) ble lagt til i statistikken i 2020. (Kilde: Bloomberg New Energy Finance).
For øvrig var det vekst også i de mindre sektorene karbonfangst og -lagring, energilagring, grønn skipsfart, elektrisk varme og grønn industri. Det var nedgang i hydrogen og kjernekraft.
Vekst i USA tross Trump
Kinas grønne investeringer falt 4 prosent til 800 milliarder dollar i 2025, den første nedturen siden 2013. Årsaken var et tydelig fall i fornybar energi-investeringer etter en kraftmarkedsreform som utsatte vind- og solprosjekter for varierende prissignaler. Fortsatt store investeringer i elektrisk transport og kraftnett veide nesten opp.
I EU samlet var det meget sterk vekst på 18 prosent til 455 milliarder dollar. Det var bred oppgang i fornybar, nett, lagring, elbiler, varme, skipsfart og karbonfangst og -lagring.
Storbritannia hadde en imponerende vekst på 36 prosent til 85 milliarder dollar. Fornybar, elbiler og nett bidro mest.
Donald Trump lar ikke en anledning gå fra seg til å raljere over «grønn svindel», men grønne investeringer i USA vokste likevel 3,5 prosent til 378 milliarder dollar i 2025. Elektrisk transport og nett-investeringer bidro mest. Elbilsalget nådde nye høyder delvis drevet av skattelettelser, men denne ordningen ble stoppet av Kongressen. Etter dette falt elbilsalget i oktober.
Kongressen har også redusert subsidier for energieffektivisering, vindkraft og solkraft. Videre har føderale byråer forsøkt å stoppe havvindprosjekter og holde tilbake tidligere tildelt støtte til energiomstillingsprosjekter.
Overkapasitet gir lavere priser
Bloomberg New Energy Finance følger også investeringer i verdikjedene bak den grønne omstillingen. Dette gjelder for eksempel nye fabrikker for solceller, batterier og metallene som trengs til batteriproduksjon. Slike investeringer beløp seg til 127 milliarder dollar i 2025. Det er nå batterifabrikker og batterimetaller som dominerer.
Det er overkapasitet i alle sektorer, noe som vil presse prisene videre nedover, skriver BloombergNEF. Kina har lenge dominert investeringer i verdikjedene, men USA, EU og India fortsetter med å investere for å bygge opp produksjon innenlands.
Kina har flere internasjonale patenter innen grønn teknologi enn USA og EU til sammen, og er særlig sterke innen den raskt voksende batterisektoren. EU hevder seg innen noen få teknologier.
Kina reagerte på høy oljepris med å sette mer fart på elektrifiseringen av transport og bruke av nasjonale oljelagre. Importen av olje falt med 32 prosent og utslippene gikk ned i andre kvartal.
Europa ligger an til å sette rekord i ny vindkraft i 2026, mye på grunn av høyt tempo i Tyskland. Ukraina kommer tross krigen høyt på listen over installert vind i første halvår.
Skogrydding for storfedrift forklarer mest av global avskoging siden årtusenskiftet. En firedel av global avskoging skyldes produksjon av storfekjøtt i Brasil.