6

Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Ser fremskritt på metan-kutt

18. november 2025 av Olav A. Øvrebø

Metan-utslipp står for nær en tredel av global oppvarming. Landenes planer kan gi 8 prosent kutt innen 2030, men potensialet er mye større, ifølge FN-rapport.

Rapporten Global Methane Status fra FNs miljøprogram gjør opp status for initiativet om å kutte utslippene av klimagassen. På klimatoppmøtet i 2021 (COP26) ble en rekke land enige om å redusere de globale utslippene med 30 prosent innen 2030, målt mot nivået i 2020.

Menneskeskapte utslipp av metan kommer hovedsakelig fra tre sektorer: Landbruk, energi og avfall.

Verden er ikke på skjema til å klare målet på 30 prosent kutt, konkluderer rapporten. Metan-utslippene øker fortsatt. Uten nye tiltak vil de nå 369 millioner tonn i 2030, mot 352 millioner tonn i 2020. Den største økningen vil komme i landbruks- og avfallssektorene.

Men tiltakene er på vei – forhåpentlig. Klimamålene landene har meldt inn under Parisavtalen samt nasjonale handlingsplaner peker mot et kutt på 8 prosent innen 2030. Det forutsetter at de nasjonale målene nås.

Å klare det opprinnelige globale målet på 30 prosent kutt er mulig, men vil kreve at alle teknisk gjennomførbare løsninger tas i bruk, konkluderer rapporten.

Blant disse er å tette lekkasjer av metan i energiproduksjon og -transport, plugge igjen gamle borehull og bedre behandling av biologisk avfall i landbruk og avfallssektorene.

Kilde: UNEP

10 000 ekstra dødsfall i Europa som følge av hetebølgen

13. juli 2026 av Ine Schwebs

Europeiske land registrerte om mer enn 10 000 ekstra dødsfall under den rekordstore hetebølgen som rammet den vestlige delen av kontinentet i slutten av juni.

...
Kilde: Graf: EuroMOMO (euromomo.eu) 2026

Disse olje­plattformene har høyest utslipp på norsk sokkel

9. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

15 felt på norsk sokkel slapp samlet ut 6,7 millioner tonn CO₂ i 2025. Dermed står de for hele 15 prosent av Norges totale klimagassutslipp.

...
Kilde: tilnull

Rekordmange nye elektriske bybusser

7. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I løpet av første halvår 2026 fikk Norge 667 nye elektriske bybusser. Det er 106 flere enn i hele 2025.

...
Kilde: tilnull

Laveste utslipp fra norsk strømforbruk siden 2020

3. juli 2026 av Philippe Bédos Ulvin

Årsaken er særlig at Norge har importert mindre strøm fra kontinentet, men mer strøm fra Sverige.

...
Kilde: NVEs strømdeklarasjon for 2025
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
79,7€/t
CO₂-pris EU uke 27
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Passerte tre millioner personbiler

2. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I juni kunne vi for første gang telle en million elektriske personbiler i Norge. Samtidig passerte det totale antallet personbiler for første gang tre millioner.

...
Kilde: tilnull

Hver dag kjøper vi 27 000 små pakker fra Kina

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

Ekstraskjerm til mobiltelefonen, fotballdrakter, hårstrikk og badeballer … I løpet av årets fem første måneder importerte vi 4,1 millioner tollfrie varer fra Kina til Norge. I gjennomsnitt blir det 27 000 pakker hver eneste dag.

...
Kilde: tilnull

Mer penger til energispare­tiltak

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder utbetalte Enova 113 millioner kroner i støtte til energisparetiltak i private husholdninger. Det er 12 prosent mer enn på samme tid i fjor.

...
Kilde: tilnull

Kollaps i solcelle­markedet for boliger

30. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder ga Enova 5,6 millioner kroner i støtte til solceller på private boliger. Det er en nedgang – eller kollaps – på 95 prosent sammenliknet med samme tid i 2023.

...
Kilde: tilnull

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss