2
4

2
Stillinger
4
Klimakalender
Terje Osmundsen
Terje Osmundsen
Grunnlegger og adm. dir. Empower New Energy. Investor og styremedlem innen fornybar energi.
Publisert 2. mars 2015
Sist oppdatert 25.03.2022, 10:03
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Abu Dhabi-rapport: Fornybar billigst selv med 10 dollar oljepris

Økende etterspørsel etter kraft i Gulf-regionen må dekkes av fornybar, ikke fossil energi, ifølge ny rapport.
Publisert 2. mars 2015
Sist oppdatert 25.03.2022, 10:03
Artikkelen er mer enn to år gammel
Terje Osmundsen
Terje Osmundsen
Grunnlegger og adm. dir. Empower New Energy. Investor og styremedlem innen fornybar energi.

"Kost er ikke lenger en grunn til ikke å fortsette med fornybar energi», heter det i en helt fersk rapport (pdf) utgitt av National Bank of Abu Dhabi, en av de største bankene i Gulf-regionen, i samarbeid med Universitetet i Cambridge, konsulenthuset PwC og Masdar. Rapporten viser bl.a. til en anbudsrunde i Dubai i desember 2014, der det nasjonale strømselskapet inngikk kontrakt om kjøp av 250 MW solcellestrøm til en pris på under 0,06 $ per kilowattime. Med dette prisnivået er solenergi billigere enn fossil energi selv i kraftproduksjon, selv om oljeprisen skulle falle under 10 $ per fat olje og gassprisen til under 5 $ per m3.

Rapporten fra Gulfstaten er oppsiktsvekkende av flere grunner. Regionen må det neste tiåret bygge 170 GW ny elektrisitet for å dekke økende etterspørsel, en tilbud som inntil nå de fleste har antatt ville komme fra fossil energi og eventuelt kjernekraft. Nå sier Gulf-banken at et disse investeringene hovedsakelig må komme innen sol og vind, kombinert med en utbygging av kraftutvekslingskapasiteten i regionen.

Og kanskje like overraskende: Rapporten avviser at «intermittency», det tradisjonelle argumentet mot fornybar energi, er et problem. "Det har vært en historisk bekymring for at fornybar energi er et upålitelig alternativ, ettersom vinden blåser bare midlertidig og solen ikke skinner hele tiden, men det viser seg å være mindre av et problem," heter det: «I Gulf–regionen, der etterspørselstoppen har en tendens til å skje midten på dagen, kan strømnettet nå enkelt takle minst 40 prosent med sol og vind i strømforsyningen». Og kraft fra naturgass er et perfekt supplement til å balansere den varierende sol- og vind-produksjonen, hvis dette blir et problem.

Selv lagring av fornybar strøm vil bli lønnsomt i nær fremtid. På 5–10 års sikt antar rapporten at batterilagring vil bli konkurransedyktig, innen fem år vil kostnaden med lagring fra batteri ha falt med 70-80 prosent. spår den.

Her er noen av trendene som oppsummeres i rapporten:

NPAD-590x296

For en bredere omtale av rapporten, anbefales denne artikkelen i RenewEconomy.

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen EU-regelverk, energieffektive produkter og fornybar energi
Oslo, Trondheim
Frist: 11.03.2026
kaffepause kontor kollegaer