1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 2. april 2013
Sist oppdatert 28.3.2022, 13:36
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Citibank spår fallende olje­marked

De store oljeselskapene bygger på at oljemarkedet vil fortsette å vokse stødig i tiårene fremover. Men «peak demand» kan bli nådd i dette tiåret, ifølge en ny analyse fra Citibank.

Publisert 2. april 2013
Sist oppdatert 28.3.2022, 13:36
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no

Statoil, Shell, Exxon og de andre store oljeselskapene forventer en solid vekst i oljeetterspørselen de nærmeste par tiårene, i hovedsak drevet av økende forbruk utenfor OECD. Det samme bildet tegnes i IEAs såkalte «new policies»-scenario. Disse scenariene gir støtte til en strategi som gjør det rasjonelt for oljeselskapene å lete etter kostbare nye ressurser, for eksempel i Arktis.

Men dette fremtidssynet utfordres stadig sterkere. En ny analyse fra Citibank hevder at den konvensjonelle visdommen om stadig vekst i oljemarkedet ikke lenger er gyldig. Det blir for enkelt å lene seg på en vekst i tallet på personbiler i Kina, India og andre raskt voksende økonomier. Årsaken er at det skjer en konvertering fra olje til gass.

Ifølge Citibank trengtes det i 2010 22 millioner fat olje om dagen av et totalforbruk på 87 millioner fat for å drifte den globale personbilflåten. Lastebiler krevde 13 millioner fat, fly 5 millioner, skip 4 millioner, tog 2 millioner, petrokjemisk virksomhet 9 millioner, annen industri 14 millioner, kraftproduksjon 5 millioner og varmeproduksjon 9 millioner fat om dagen.

Citibank peker på at det i alle disse sektorene, bortsett fra flytrafikken, allerede skjer en konvertering fra olje til gass. Samtidig forbedres energieffektiviteten løpende.

Klima er ikke noe argument i artikkelen Citibanks sjefanalytiker Seth Kleinman skriver i Financial Times, men det er uten tvil slik at mye av oljeforbruket kan erstattes med fornybar energi. Mest påtakelig er de 5 millioner fat olje om dagen som brukes til kraftproduksjon, likeledes kan mye av varmeproduksjonen ganske enkelt erstattes.

I transportsektoren er det særlig skip og tungtransport som pekes ut som områdene der gass vil kunne overta fra diesel og tungolje. Dette vil ha stor betydning for lokale utslipp, og reduserer også CO₂-utslippene.

Hvordan fallende oljeetterspørsel vil virke i politikk og økonomi, er et stort og ganske uutforsket kapittel. Prisene vil naturligvis bli lavere. Men det er også et «mindset» som skal forandres. Oljeselskapene bygger sin aktivitet på at markedet skal vokse og at prisene gradvis skal opp. De kan stå overfor en helt annen virkelighet, ganske raskt. Kanskje «big oil» må ta et kurs hos avispapirprodusentene for å lære hvordan det er å leve i et fallende marked?

Artikkelen fortsetter under annonsen
ANNONSE
Bluesky

Les også

Budsjett­forhandlinger, metanhemmere i kufôr – og IEAs World Energy Outlook 

Det er klart for forhandlinger i Stortinget mellom de rødgrønne partiene og Arbeiderpartiet. Motsetningene er store blant annet når det gjelder CO₂-avgift på bensin og diesel.

14. november 2025
Les mer
En kvinne med skulderlangt, rødlig hår, iført en mørk, ermeløs kjole, står smilende foran en uskarp utendørs bakgrunn med trær.

Har klaget Equinor inn til Finanstilsynet

Flere investorer mener det er problematisk at Equinor påstår å operere i tråd med Parisavtalen. Natasha Landell-Mills fra Sarasin & Partners sier at Equinor bryter med Paris-målene.

31. oktober 2025
Les mer
Et skip merket "CO2 CARRIER" ligger til kai ved et industrianlegg med høye lagertanker og skogkledde landområder i bakgrunnen under en klar blå himmel.

Gladmelding om CCS

Det globale potensialet for lagring av CO₂ er ikke ubegrenset, ifølge ny studie. Men potensialet er fortsatt mer enn stort nok, skriver Tore Killingland.

29. september 2025
Les mer

Støre om Trumps ville tale, dyr elektrifisering på sokkelen og: Norgespris er i gang!

Hva sa statsminister Støre egentlig om Trumps antiklimatale i FN? Og: Nå kan du bestille Norgespris, men hva kan den føre til? Det er noen av temaene i ukens Klimax.

26. september 2025
Les mer
ANNONSE