5

Stillinger
5
Klimakalender
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 26.02.2013, 06:43
Sist oppdatert 28.03.2022, 13:49
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Statkraft i sutrekor mot sol og vind

Statkraft har tapt milliarder på fossil energi i Tyskland – og deltar i sutrekoret mot sol og vind.
Publisert 26.02.2013, 06:43
Sist oppdatert 28.03.2022, 13:49
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

Statkraft har samlet tapt tosifrede milliardbeløp på sitt tyske fossileventyr – gasskraft og aksjer i E.On. Den statseide fornybargigantens satsing på fossil kraftproduksjon i Tyskland har vært en finansiell fiasko og fremstår som et strategisk feilgrep.

Statkraft er – på grunn av vannkraften – fantastisk godt posisjonert til å ta en ledende rolle i omstillingen av den europeiske kraftsektoren. Selskapet deltar likevel i angrepsbølgen mot den tyske fornybarpolitikken - der de store europeiske kraftselskapene og gassbransjen fører an.

Mandag denne uken holdt en Statkraft-talsmann et foredrag på en gasskonferanse i Brussel. Ifølge referatet på Gas to Power Journal sa Helge-Jürgen Beil, Vice President Asset Origination, Statkraft Markets, at "feed-in tariffs and 'insanely over-funded' renewable energy supply is the fundamental flaw in Germany's energy transition."

Han la til at "feed-in tariffs are suffocating the development of new fossil plants."

Dette er den samme sutringen over virkningen av Energiewende som talsmenn for Vattenfall og E.On stadig kommer med. I motsetning til sine europeiske konkurrenter har Statkraft nesten ikke fossil kraftproduksjon. Gasskraftverkene er skrevet ned og selskapet skal ikke gjøre nye investeringer i fossil energi.

Hvorfor skal Statkraft da delta i dette fossile klagekoret?

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere