1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask er Energi og Klimas korrespondent i Brussel. Han har tidligere jobbet blant annet i Aftenposten og Dagens Næringsliv, og har vært korrespondent i Brussel for begge disse avisene. Kontakt: ask@energiogklima.no
Publisert 20. februar 2025
Sist oppdatert 12.3.2025, 13:38
EU-korrespondenten

Forslag til EUs nye energi­plan: Vil ha flere strøm­kabler i Nord­sjøen

EU peker ut utbygging av et nett av strømkabler mellom land rundt Nordsjøen som ett av fire store «flaggskipprosjekter» for å skape en fungerende energiunion. Det kommer frem i et utkast til EU-kommisjonens nye handlingsplan for rimelig energi.

En mann i dress sitter ved et konferansebord med et EU-flagg i nærheten. Han legger hånden på haken og ser ettertenksom ut. Et skilt og en flaske vann står på bordet.

EUs energikommissær Dan Jørgensen legger 26. februar frem en plan for å skaffe næringsliv og husholdninger billigere energi. Foto: Lukasz Kobus, EU-kommisjonens mediesenter.

Publisert 20. februar 2025
Sist oppdatert 12.3.2025, 13:38
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask
Alf Ole Ask er Energi og Klimas korrespondent i Brussel. Han har tidligere jobbet blant annet i Aftenposten og Dagens Næringsliv, og har vært korrespondent i Brussel for begge disse avisene. Kontakt: ask@energiogklima.no

I Norge er flere strømkabler til utlandet omstridt. Det er også hybridkabler fra havvind. Det vil si at strømmen fra havvindprosjekter på norsk sokkel både skal gå til Norge og til land rundt Nordsjøen.

Utbygging av strømnettet i Europa er en forutsetning for at energi skal strømme fritt mellom land og regioner og skape en reell energiunion i EU. Det slås fast i utkastet til «Handlingsplan for rimelig energi», som Energi og Klima har en kopi av.

Det er den danske EU-kommissæren Dan Jørgensen som skal legge frem «Handlingsplan for rimelig energi» den 26. februar. Samme dag kommer en rekke andre planer for å styrke konkurranseevne og det grønne skiftet.

Ifølge EUs beregninger må det investeres 584 milliarder euro i nettløsninger det neste tiåret.

Men dette går for sakte.

I utkastet understreker EU-kommisjonen at bare ved «nye prosjekter, akselerasjon og fullføring av eksisterende, kan Energiunionen realiseres.».

Dette er de fire prosjektene som nevnes spesielt:

Artikkelen fortsetter under annonsen
  • Etablering av et integrert offshorenettverk i Nordsjøen.
  • Forsterket integrasjon av de baltiske statene med sentrale og nordlige deler av Europa.
  • Øke sammenkoblingsnivået på Den iberiske halvøy med resten av Europa.
  • Forbedre sammenkoblingen av landene i Sørøst- og Sentral-Europa.

Peker ut åtte politikkområder

I planen løfter EU-kommisjonen frem åtte ulike områder som den mener skal bidra til å løse en av de store utfordringene for EU: Hvordan skaffe næringslivet og innbyggerne rimeligere energi.

Disse områdene strekker seg fra hvordan bygge ut nett, sikre nok gass til akseptable priser, reformer som styrker forbrukerne og endringer i avgifter og støtteordninger som både skal gjøre energien billigere og øke utbygging av fornybar energi.

Gass vil i flere år være en viktig energikilde i EU. Gassprisen vil definere strømprisen i flere år, selv om fornybar energi bygges ut i høyt tempo.

Våre støttespillere

Få alle sakene fra Energi og Klimas Brussel-korrespondent i innboksen

Nyheter og bakgrunn om hvordan EUs energi- og klimapolitikk påvirker norsk politikk, økonomi og næringsliv. Nyhetsbrevet sendes ut daglig.

Energi og Klimas Brussel-korrespondent er støttet av Agenda Vestlandet, Fritt Ord og Bergesen-stiftelsen.

Abonner på EU-korrespondenten:

Våre nyhetsbrev

Du kan ombestemme deg når som helst ved å trykke på avmeldingslenken i bunnen av hver e-post vi sender deg, eller ved å kontakte oss på post@klimastiftelsen.no. Vi behandler alle personopplysninger konfidensielt. Her er personvernserklæringen vår. Ved å markere boksen under godtar du at vi behandler informasjonen om deg i henhold til denne erklæringen.

Vi bruker Mailchimp for å sende ut våre nyhetsbrev. Ved å abonnere på nyhetsbrevet godkjenner du at informasjonen du skriver inn blir sendt til Mailchimp for prosessering. Les mer om Mailchimps personvernerklæring her.

Lite nytt om atomkraft

På forhånd er det knyttet stor interesse til hva planen vil si om kjernekraft. Særlig fordi Jørgensen selv har en fortid som dansk energiminister og en sterk kjernekraft-skeptiker. Det er ingen nye signaler om dette i dokumentet, der det loves en oppdatering av konsesjonsprosessen for små modulære kraftverk.

Dette er ikke konkrete lovforslag, men en handlingsplan (kommunikasjon) som skal følges opp med nye lover eller endringer av lover senere.

Svært mye av denne handlingsplanen er videreføring av eksisterende tiltak. Her understrekes og gjentas det flere ganger hvor viktig det er at EU lykkes med å bygge en vel fungerende energiunion.

Mye gammelt

Forbrukerne får merke denne planens kombinasjon av gamle og noen nye tiltak. Kommisjonen viser til at energiskattedirektivet gjør det mulig for medlemslandene å senke skattesatsen ned til null for energiintensive industrier og husholdninger.

Kommisjonen foreslår at det kuttes i nettleien, men en må passe på at dette ikke går utover evnen til å investere i nytt nett som er nødvendig. Avgifter på strøm kan kuttes så lenge dette er i tråd med statsstøttereglene, som Kommisjonen varsler at den vil forenkle.

På medlemsstatenes bord ligger det et forslag datert 2021 til endringer i energiskattedirektivet. Det skal gjenspeile EUs klimamål. Kommisjonen dytter på at dette sluttbehandles.

Treg reform av strømmarkedet

Kommisjonen gjentar og understreker en del av styrkingen av forbrukerens rettigheter i strømmarkedet. Mye av dette er kjent fra den alt vedtatte reformen av EUs strømmarked. EUs energibyrå Acer har kritisert EU-landene, fordi de ikke følger opp dette vedtaket.

Et eksempel er å gjøre det lettere å komme seg ut av ufordelaktige energikontrakter. I tillegg forenkle at husholdninger kan gå sammen, produsere egen energi og selge overskuddsenergi i markedet.

Mer investeringer

EU-kommisjonen åpner for støtteordninger og ikke minst en mye mer aktiv bruk av Den europeiske investeringsbanken (EIB).

Ifølge det lekkede dokumentet skal EIB gå inn og garantere for langsiktige fastpriskontrakter (PPA) for fornybar strøm til små og mellomstore bedrifter og kraftkrevende industri. Dette skal sikre disse billigere strøm, men også gjøre det lettere for kraftprodusenter å investere i ny fornybar strøm. Dette er et pilotprosjekt. I dokumentet Energi og Klima har tilgang til, er beløpet som skal stilles til disposisjon, ikke oppgitt.

Importerer høye energipriser

Planen slår fast at EUs avhengighet av importert fossil energi skaper store prissvingninger og høyere transportkostnader for energi. Dette gjør EU mer sårbar overfor eksternt press og usikkerhet i verdensmarkedet.

EUs bruk av gass er redusert med 18 prosent fra august 2022 til mai i fjor. Men hele 90 prosent av den gassen som brukes i EU, importeres. I 2022 brukte EU-landene til sammen 604 milliarder euro på å kjøpe gass – mye fra Russland. Dette var året da gassprisene nådde toppen. Til sammenligning var tallet 163 milliarder euro i 2020, som var et år med billig gass.

I dokumentet slår Kommisjonen fast at gassprisene vil diktere strømprisene også i årene som kommer. Derfor er man i denne planen tydelig på at man må følge nøye med på hva som skjer i gassmarkedet og ha tiltak for å hindre markedsmanipulasjon.

Se til Japan

Kommisjonen gjentar at EU i enda større grad bør bruke sin samlede markedsmakt gjennom innkjøpssamarbeid. Dette har EU allerede forsøkt for gass – og gjentar nå at det kan bli aktuelt for sjeldne mineraler og hydrogen.

«Ved å samle etterspørselen i felles innkjøpsstrategier i samsvar med EUs konkurranseregler, kan EU-kjøpere utnytte sin kollektive økonomiske vekt. Det vil styrke deres posisjon til å forhandle bedre priser og vilkår hos leverandørene,» heter det i dokumentet.

EU-kommisjonen peker i handlingsplanen på hvordan land i Asia går lenger for å sikre seg gass til fordelaktige priser. Japan er et eksempel – landet har hatt en langvarig støttepolitikk for investeringer i eksportinfrastruktur i LNG-produserende land.

«EUs felles kjøpekraft bør utnyttes ved å utforske muligheten for langsiktige kontraktsmessige engasjementer som gjør prisene er mer stabile, hvor EU og/eller medlemslandene støtter EU-importører i å investere direkte i eksportinfrastruktur til utlandet,» heter det i dokumentet.

Dette dokumentet er en av flere oppfølginger av Draghi-rapporten. Der foreslås det at EU bør vurdere å forhandle langsiktige avtaler med Norge. Målet skulle være at Norge vil gi rabatt mot at EU lover å kjøpe gass fra Norge så lenge EU har behov for gass. Dette er ikke med i handlingsplanen.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Går mot klart flertall i EU-parlamentet for å fremme norsk og islandsk EU-medlemskap 

Et massivt flertall i EU-parlamentets utenrikskomité ber EU-institusjonene om å arbeide aktivt for norsk, islandsk og grønlandsk medlemskap.  

4. november 2025
Les mer
En mann i dress hever neven og smiler på scenen, med en blå og rød bakgrunn bak seg.

Nederlands neste statsminister vil ha mer EU og mer fornybar energi 

Rob Jettens visjon er et tydelig brudd med ytre høyres forkjærlighet for fossile brennstoffer og nasjonalisme.  

31. oktober 2025
Les mer
En kvinne med en håndklokke sitter ved siden av en mann i dress som snakker, ved et konferansebord med dokumenter, vann og mikrofoner. I bakgrunnen sitter andre mennesker.

Europeisk samhold på prøve – slik vil «Dronning Ursula» samle troppene 

Når topplederne i EU samles i Brussel torsdag, er det for å diskutere støtten til Ukraina, retningen i klimapolitikken og hvordan redde økonomien.  

22. oktober 2025
Les mer

Tuttifrutti-glede og blå klimamotstand

Hva kan vi forvente fra MDG og SV etter valgseieren for rødgrønn side? Og kommer det en anti-klimabølge i Høyre – eller vil partiet stå støtt på grønn omstilling?

12. september 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket