6

Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Gass på vei ned i global kraftmiks

9. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Den fossile gasskraftens andel av global strømproduksjon har falt i fem år på rad. Fornybar dekker stadig mer av veksten i strømforbruket.

Produksjonen av gasskraft vokser stadig, men langsommere enn på 2010-tallet. Det globale strømforbruket vokser fortere. Resultatet er at gasskraftens andel av global strømproduksjon har falt fra 23,9 prosent i 2020 til 21,8 prosent i 2025, skriver tankesmien Ember i en analyse.

Diagrammer som viser at den totale kraftproduksjonen nærmer seg en topp, at gassens andel har falt i fem år, og at fornybar energi i økende grad dekker den nye etterspørselen.
Fra venstre: Gassens andel av global kraftproduksjon sammenlignet med fornybar; kraftproduksjon fra gass; og endring i produksjon fra år til år. (Kilde: Ember)

Utviklingen i 2025 er det tydeligste eksemplet på skiftet som er underveis: Da økte produksjonen av gasskraft med bare 38 terawattimer (TWh), eller 0,6 prosent. Solkraft alene økte med 636 TWh (30 prosent). Det er 17 ganger mer enn gasskraften. Sol dekket rundt tre firedeler av økningen i globalt strømforbruk.

Gassens andel av strømproduksjonen faller i de fleste av verdens regioner, men ikke alle. I Nord-Amerika og deler av Midtøsten og Afrika øker gassandelen fortsatt. Dette er særlig tydelig i USA og Canada, hvor store, egne ressurser gir gass en sentral rolle i kraftsystemet. I USA er kullkraft i stor grad erstattet av gass.

Ember bemerker at de store fremvoksende økonomiene Kina, India og Brasil øker strømforbruket samtidig som de holder gassandelen relativt lav.

Linjediagram med flere paneler som viser sammensetningen av kraftproduksjon etter kilde (gass, fornybar energi, kull, annet) for verden og 7 regioner fra 2005 til 2025.
Gassens andel av kraftproduksjon i verdens regioner. (Kilde: Ember).
  • Les mer: Rakettvekst i sol og batterier varsler snarlig fossil-fall
Kilde: Ember

10 000 ekstra dødsfall i Europa som følge av hetebølgen

13. juli 2026 av Ine Schwebs

Europeiske land registrerte om mer enn 10 000 ekstra dødsfall under den rekordstore hetebølgen som rammet den vestlige delen av kontinentet i slutten av juni.

...
Kilde: Graf: EuroMOMO (euromomo.eu) 2026

Disse olje­plattformene har høyest utslipp på norsk sokkel

9. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

15 felt på norsk sokkel slapp samlet ut 6,7 millioner tonn CO₂ i 2025. Dermed står de for hele 15 prosent av Norges totale klimagassutslipp.

...
Kilde: tilnull

Rekordmange nye elektriske bybusser

7. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I løpet av første halvår 2026 fikk Norge 667 nye elektriske bybusser. Det er 106 flere enn i hele 2025.

...
Kilde: tilnull

Laveste utslipp fra norsk strømforbruk siden 2020

3. juli 2026 av Philippe Bédos Ulvin

Årsaken er særlig at Norge har importert mindre strøm fra kontinentet, men mer strøm fra Sverige.

...
Kilde: NVEs strømdeklarasjon for 2025
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
79,7€/t
CO₂-pris EU uke 27
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Passerte tre millioner personbiler

2. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I juni kunne vi for første gang telle en million elektriske personbiler i Norge. Samtidig passerte det totale antallet personbiler for første gang tre millioner.

...
Kilde: tilnull

Hver dag kjøper vi 27 000 små pakker fra Kina

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

Ekstraskjerm til mobiltelefonen, fotballdrakter, hårstrikk og badeballer … I løpet av årets fem første måneder importerte vi 4,1 millioner tollfrie varer fra Kina til Norge. I gjennomsnitt blir det 27 000 pakker hver eneste dag.

...
Kilde: tilnull

Mer penger til energispare­tiltak

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder utbetalte Enova 113 millioner kroner i støtte til energisparetiltak i private husholdninger. Det er 12 prosent mer enn på samme tid i fjor.

...
Kilde: tilnull

Kollaps i solcelle­markedet for boliger

30. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder ga Enova 5,6 millioner kroner i støtte til solceller på private boliger. Det er en nedgang – eller kollaps – på 95 prosent sammenliknet med samme tid i 2023.

...
Kilde: tilnull

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss