4
4

4
Stillinger
4
Klimakalender
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Regjeringen planlegger ikke for store utslippskutt i industrien

11. desember 2025 av Kirsten Å. Øystese

Vedtatt politikk er ventet å redusere industriens utslipp svakt fra10,6 millioner tonn i 2024 til 9,9 millioner i 2030. Planlagt, men ikke vedtatt politikk, kan redusere utslippene ytterligere til 9,63 millioner tonn i 2030.

Industriens andel av Norges utslipp vil øke igjen

Industriens andel av Norges klimagassutslipp er redusert fra 37 prosent i 1990 til 23,7 prosent i 2024. 

Fremover er det ventet at industriens andel vil øke fordi utslippene kuttes mer i andre sektorer – ikke minst transportsektoren og petroleumssektoren. 

I regjeringens utslippsframskriving vil industrien stå for 30 prosent av Norges utslipp i 2030 med vedtatt politikk. Inkluderes effekten av planlagt politikk vil industriens andel av Norges total utslipp i 2030 være 28 prosent. Dette kommer fram i Regjeringens klimastatus og -plan og underlagstall fra Klima- og miljødepartementet, presentert i tilnull kvartalsrapport 4 2025.

Kilde: tilnull kvartalsrapport 4 2025

Vi reiser mer med buss

17. mars 2026 av Kirsten Å. Øystese

Antall kollektivreiser per person øker og det er bussreisene som står for veksten.

...
Kilde: tilnull.no

Europeere kjøper mer varmepumper igjen

17. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

10 prosent opp i 16 europeiske land i 2025: Salget av varmepumper tok seg opp etter et vanskelig 2024.

...
Kilde: EHPA

Kuttet fossilregning med billig sol

17. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

Import av billige kinesiske solceller har siden 2022 spart Pakistan for en regning på over 12 milliarder dollar til import av olje og gass.

...
Kilde: Renewables First/CREA

Stabilt gassforbruk på norsk sokkel

16. mars 2026 av Kirsten Å. Øystese

Gassforbruket på norsk sokkel endte på 36,7 TWh i 2025. Det er like mye som året før.

...
Kilde: tilnull.no
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
70,7€/t
CO₂-pris EU uke 11
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
428,5ppm
CO₂-innhold feb. 2026
Global kraftproduksjon
32%
Andel fornybar 2024
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Status for Ukrainas kraftsystem

13. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

Et data-dashbord gir oppdatert oversikt – om alt fra ødelagte kraftverk til strømutkobling og import fra EU-land.

...
Kilde: Green Deal Ukraina

Bruker mer på våpen enn grønn omstilling – ennå

12. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

Verdens land investerer mer i forsvaret enn i grønn omstilling. Men kurvene kan krysse hverandre om få år.

...
Kilde: The Climate Brink

Nye data: Økt sannsynlighet for kraftig El Niño

10. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

En El Niño-episode vil trolig utvikle seg i Stillehavet i løpet av året – og den kan bli kraftig. Det vil gi noe høyere global temperatur i år enn før antatt, og sannsynligvis rekord i 2027.

...
Kilde: ECMWF/Drange

999 nye vindturbiner i Tyskland i 2025

2. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

Det ble bygd ut 19,1 gigawatt (GW) ny vindkraft i Europa i 2025. Tyskland sto alene for 5,7 GW, fordelt på 999 turbiner. I Norge ble det ikke satt i drift noe ny vindkraft.

...
Kilde: Wind Europe

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss