Klimafinans skyter fart
Målet er ikke nådd, men flere milliarder mobiliseres til klimatiltak i utviklingsland. Ellers om kull-stunt fra Greenpeace, bra trøkk på fornybar-investeringer, harde tider for oljesjeiker, og californisk gjennombrudd.

Tacloban, Filippinene, 2013.
Her er mine fem utvalgte saker fra denne ukens nyhetsbilde.
Klimafinans – ikke i 100 ennå: Verdens rike land skrapte sammen 62 milliarder dollar til klimatiltak i fattigere land i 2014, rapporterer OECD. Dette er en økning på 10 milliarder fra nivået i 2013. Fortsatt er det et stykke igjen til løftet om 100 milliarder dollar årlig innen 2020. 75 prosent av midlene i 2014 gikk til tiltak som skal bremse utslipp, mens 17 prosent gikk til klimatilpasning. En gruppe på 20 særlig utsatte land ledet av Filippinene krevde denne uken mer satsing på tilpasningstiltak. Apropos: les kortversjonen av FNs klimapanels rapport om klimatiltak og virkemidler.
Kull – kjøp og legg ned: Vattenfalls portefølje av kullkraftverk og -gruver i Tyskland er til salgs, og denne uken meldte en overraskende kjøper seg. Den nordiske avdelingen av Greenpeace varslet at de vil legge inn bud. Miljøorganisasjonen hevder kjøpsinteressen er seriøs. Planen er å sørge for at brunkullet – en ordentlig klimabombe – forblir i bakken. Vattenfall vurderer blant annet folkefinansiering for å samle inn penger til budet.
Amerika opp, Europa ned i fornybar: Investeringer i fornybar energi holdt seg godt oppe i tredje kvartal, melder Bloomberg New Energy Finance. Globalt ble 70 milliarder dollar investert, omtrent likt med nivået i samme kvartal i fjor. I USA økte investeringene med 25 prosent, mens Brasil og Chile bidro med kjempeøkninger. I Europa falt derimot investeringene med 48 prosent, bl.a. på grunn av at flere land har kuttet i støtteordninger for sol og vind. Totalt sett sto sol for 43,9 milliarder og vind for 20,5 milliarder dollar.
Oljesjeikenes beltestramming: Fallet i oljepris merkes enda bedre andre steder enn i Norge. Saudi-Arabias kong Salman har beordret full stopp i offentlige innkjøp av biler og møbler og dype kutt i reiseutgifter. Kongedømmet forventer ikke mindre enn 20 prosent underskudd på statsbudsjettet i år, og de dårlige tidene vil fortsette i mange år framover. Ekspertene mener at dyptgripende reformer må til.
De forente arabiske emirater merker også oljeskvisen. Utbredt sløsing med energi og vann er et av problemene regjeringen må ta tak i.
California viser vei: Guvernør Jerry Brown godkjente denne uken Californias nye og ambisiøse klimalov. Innen 2030 skal halvparten av energiproduksjonen komme fra fornybar energi. California skal også bruke energi mer effektivt. Et tredje tiltak, halvering av bensinforbruket, ble imidlertid droppet etter motstand fra lobbygrupper.

