1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no
Publisert 30. september 2016
Artikkelen er mer enn to år gammel
Fem på fredag

Vil bygge verdens største solkraft­verk i Tsjer­nobyl

Ukrainas fremtid kan reddes med storstilt energiomstilling. Andre saker: Økende elbil-rekkevidde, grønne insentiver til fossile toppledere, forhandlinger om utslippskutt i luftfart, sameksistens for landbruk og fornybar.

tsjernobyl_sarkofag

Under bygging: Den enorme stålsarkofagen som skal forsegle ruinen etter atomkraftverket i Tsjernobyl og hindre ytterligere stråling.

Publisert 30. september 2016
Sist oppdatert 15.9.2025, 15:39
Artikkelen er mer enn to år gammel
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no

Hver uke presenterer redaksjonen i Energi og Klima fem saker i nyhetsbildet. Her er mine utvalgte.

Sol for Tsjernobyl: Nær ruinen etter atomkraftverket i Tsjernobyl vil Ukrainas regjering bygge det som kan bli verdens største solkraftverk, en solcellepark på 1000 MW. De første 4 MW skal komme i drift i år, og Ukraina jakter nå på investorer som vil stille med de nødvendige 1,1 milliarder dollar. Området egner seg godt: Den radioaktive strålingen gjør at det ikke kan brukes til så mye annet, og hovedstaden Kiev, med stort behov for kraft, ligger i nærheten. Ukraina planlegger 34 nye solparker. De naturgitte forholdene for både sol- og vindkraft er gode.

Et «Energiewende» er akkurat hva Ukraina trenger, mener Oleg Savitsky, som arbeider med klima- og energipolitikk ved National Ecological Centre of Ukraine. En rask omlegging til fornybar energi samt energieffektivisering ville redusere Ukrainas avhengighet av gass og uran fra Russland, og av kull fra områdene i øst som nå kontrolleres av de Russland-støttede opprørerne. Den ville også gjøre det mulig å stenge ned atomkraftverk som allerede er gått ut på dato – men drives videre. Og landets kullkraftverk er så forurensende at de ville ha blitt stengt ned dersom landet skulle følge EUs utslippsregler. Europeisk støtte til et Energiewende i Ukraina har potensial til å løse både den geopolitiske krisen og utløse betydelig ny økonomisk vekst i landet, mener Savitsky.

«Fremtiden kjører elektrisk» – sier VW: Årets bilutstilling i Paris, som åpner lørdag, vil være «grønnere» og mindre luksuspreget enn tidligere. Bilprodusentene kappes om å presentere elektriske modeller med lengre rekkevidde. Volkswagen er kanskje den produsenten med mest åpenbart behov for omstilling. «Fremtiden kjører elektrisk,» erklærte toppsjef Matthias Müller under en VW-event i Paris denne uken. Müller lover at den nye modellen døpt I.D. skal få 600 km rekkevidde (NEDC-standarden) og være på markedet i 2020. Den skal få like stor betydning som Golf for VW – altså utgjøre det økonomiske fundamentet for hele konsernet, skriver Handelsblatt.

Men klarer VW å snu seg fort nok? Opel Ampera-e er varslet til våren, med 500 km rekkevidde (også NEDC). Renaults Zoe kommer i ny versjon med 400 km NEDC-rekkevidde før nyttår. Det tilsvarer 300 km i urbane strøk, ifølge Renault.

Vil knytte toppsjef-lønn til klimainnsats: Aksjonærene bør gi topplederne i oljeselskaper som Shell og BP nye insentiver som fremmer klimainnsats, mener pressgruppen ShareAction. I dag premieres lederne for å lete etter mer olje istedenfor å investere i lavkarbon energi. Dette kan endres ved å droppe kortsiktige mål og heller belønne ledere som får selskapet til å bidra til at Paris-avtalens målsetninger nås, mener ShareAction. Konkret kan dette gjøres ved bindende aksjonæravstemninger over toppsjefenes treårige kompensasjonspakker.

Karbonkreditter for luftfarten? Internasjonal luftfart (og skipsfart) er ikke dekket av Paris-avtalen. Denne uken begynte forhandlingene om en utslippsavtale for luftfarten i regi av FN-organisasjonen ICAO i Montreal. På bordet ligger utkast til en avtale som skal fases inn gradvis de neste 15-20 årene. Systemet er basert på karbonkreditter (offsets), der flyselskapene kan dekke inn utslipps-«kutt» ved å kjøpe FN-godkjente kreditter knyttet til miljøprosjekter. Flere miljøgrupper er skeptiske til planen. Norge er blant 58 land som har gitt forhåndsløfte om å bli med på avtalen fra starten.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Solpark og landbruksdrift – samtidig: Den raske utbyggingen av solenergi i Tyskland har allerede ført til konkurranse om landarealer. I et nytt forskningsprosjekt vil Fraunhofer-instituttet få «agrophotovoltaics» til å fungere: Målet for pilotprosjektet ved Bodensee i Sør-Tyskland er at man skal få minst 80 prosent av avlingen sammenlignet med et areal uten solcelleanlegg. Hvete, kløver, poteter og selleri dyrkes under solcellepanelene, som er montert på stolper fem meter over bakken. Også andre steder i verden forskes det på sameksistensen mellom solceller og landbruk.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Disse sektorene slipper ut mest globalt

Produksjon av elektrisk kraft og industrien er de to sektorene som står for de største direkte utslippene av klimagasser.

1. desember 2025
Les mer

Fossilbil-felle, oljenæringens CO2-avgift – og klimatrøbbel i landbruket

Er det best for folk i distriktene å få billigere bensin, eller bør staten heller gjøre elbilene i grisgrendte strøk rimeligere? Hvor stor er egentlig folks støtte til oljesektoren? Dette og mer kan du høre om i ukens Klimax.

21. november 2025
Les mer

Ser fremskritt på metan-kutt

Metan-utslipp står for nær en tredel av global oppvarming. Landenes planer kan gi 8 prosent kutt innen 2030, men potensialet er mye større, ifølge FN-rapport.

18. november 2025
Les mer

Tidlige tegn på sol-boom i Afrika

Eksport av solcellepaneler fra Kina til afrikanske land har økt med 60 prosent det siste året. Hekter Afrika seg endelig på sol-boomen?

10. september 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026