1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no
Publisert 6. november 2014
Sist oppdatert 25.3.2022, 12:39
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Gode sjanser for grønn vekst i Europa

I en rapport går konsulentfirmaet EY gjennom Europas potensial i solcelle-, vind- og bioenergi, lavutslippsbiler, smarte energiløsninger og energilagring.

Publisert 6. november 2014
Sist oppdatert 25.3.2022, 12:39
Artikkelen er mer enn to år gammel
Olav A. Øvrebø
Olav A. Øvrebø
Redaktør i Energi og Klima. Journalist med erfaring fra bl.a. Mandag Morgen, Netzeitung, Nettavisen og NTB. Kontakt: olav@energiogklima.no

Tross tap av markedsandeler til USA og Asia de siste årene har europeiske virksomheter fortsatt gode sjanser til å hevde seg i de sentrale vekstbransjene i det grønne skiftet, ifølge EY (Ernst&Young). I en rapport går konsulentfirmaet gjennom Europas potensial i solcelle-, vind- og bioenergi, lavutslippsbiler, smarte energiløsninger og energilagring. Det globale markedet for hver av disse bransjene kan nå 100 milliarder dollar innen 2020. For EU blir det avgjørende å sikre langsiktig stabile rammebetingelser og klare mål i klima- og energipolitikken.

EY: Europe’s low carbon industries: A health check, rapport (pdf)

Den europeiske vindkraftindustrien er verdensledende og sto for 328.000 arbeidsplasser i EU in 2013, 42 prosent av dem i Tyskland. Lederposisjonen er imidlertid truet av fallet i investeringer i fornybar energi i Europa, mener EY. Det er fare for «lekkasje» av investeringer til andre deler av verden.

Utviklingen i solcelleindustrien (PV) er et eksempel på Europas utfordringer og muligheter, mener EY. Kina og Taiwan har nå 70 prosent av det globale markedet for produksjon av PV-moduler. Men fortsatt blir 73 prosent av verdiene i PV-markedet i Europa skapt her. Det er fortsatt markedsmuligheter i installasjon, drift, vedlikehold og optimering. Europa kan fortsatt sikre en varig posisjon innenfor den globale produksjonskjeden for PV, mener EY.

Innen energilagring kan EU bli en nøkkelaktør i det internasjonale markedet. Her fører Tyskland, Frankrike, Italia og Storbritannia an. Men EY etterlyser at EU harmoniserer politikken og integrerer energimarkedene bedre for å utløse potensialet. Dette er også et generelt poeng: Investorer krever forutsigbare rammebetingelser, noe det har skortet på de siste årene etter at støtteordninger brått er blitt kuttet i land som Spania.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Grønn teknologi: Dette selger og kjøper EU mest av

Batterier er klimateknologien som EU har størst import av fra resten av verden. Elbiler er den største eksportvaren – og den grønne teknologien Norge importerer mest av fra EU.

8. desember 2025
Les mer
En mann og en kvinne i forretningsklær går og snakker i en travel konferansesal, begge bærer nøkkelbånd med ID-brikker.

Omstilling vekk fra fossil energi: Over 60 land støtter veikart – Norge tar forbehold

Et initiativ for å fremme omstillingen vekk fra fossil energi har samlet støtte fra over 60 land på COP30. – Kan være en god ide, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

18. november 2025
Les mer
En eldre mann med briller og grått hår smiler mens han snakker til pressen, med flere fargede mikrofoner synlige foran seg.

Statsbudsjettet: De viktigste klimasakene

Norge sliter med utslippskuttene i klimaavtalen med EU – gapet øker, viser forslaget til statsbudsjett. Les oversiktssak om budsjettnyhetene på klima- og energifeltet.

15. oktober 2025
Les mer

Rekord for sol og vind i Brasil

For første gang sørget sol- og vindkraft i august 2025 for mer enn en tredjedel av kraftforsyningen i Brasil.

17. september 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026