Hver måned lager de 6700 værmeldinger til havvind

Jostein Mælan leder fornybar energi i StormGeo (foto: Martin Larsen Hirth)
Selskapet, som leverer meteorologi til en rekke bransjer, fikk nylig sin første asiatiske avtale med en havvindpark i Taiwan. Fra før leverer de værdata til 40 vindparker i Nordsjøbassenget.
– Hver eneste måned lager vi 6700 værprognoser til kunder innen havvind, sier Jostein Mælan, leder for fornybar i StormGeo.
Disse dataene brukes til alle faser for en havvindpark, fra transport, installasjon til drift.
Troverdighet
Selskapet har vært industripartner ved forskningssenteret for havvind – Norcowe – gjennom mesteparten av senterets åtte år lange levetid.
Mælan sier deltakelsen har vært viktig for å bygge posisjon i markedet.
– Vi har hele veien hatt en mye høyere troverdighet i markedet ved å fortelle om 40 forskere og 10 andre bedrifter som sitter i Norge og jobber med dette.
Faktisk fikk selskapet sin første avtale innen havvind samme år som forskningssenteret ble opprettet i 2009.
Må forstå markedet
Forskning fra TIK-senteret ved Universitetet i Oslo viser at erfaring fra oljebransjen er viktig for svært mange aktører innen havvind. Slik har det også vært for StormGeo.
– Vi hadde ti år med erfaring fra marine operasjoner innen olje og gass før havvind oppstod. I tillegg hadde vi forståelse for vindkraft på land. Til sammen ble det en god pakke, forteller Mælan.
Men han understreker at behovene innen havvind og olje og gass er vidt forskjellige.
– Du kan ikke tenke at dersom du har erfaring fra marine operasjoner, så kan du plutselig levere anbud innen havvind. Slik er det ikke. Du kan gjerne tro det, men det er ikke sånn. Du må vise en forståelse for utfordringene.
Hjemmemarked
Som leverandør til en næring uten et hjemmemarked, mener Mælan man må "hoppe uti".