1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 19. mai 2021
Sist oppdatert 25.11.2025, 16:00
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

– Dyrket kjøtt er ikke lengre en crazy drøm

PODKAST: – Lykkes vi med å dyrke kjøtt i laboratorium kan det være en like viktig del av et mer klimavennlig kosthold som det å spise mer plantebasert mat, innsekter og mer mat fra havet, sier forsker ved matforskningsinstituttet Nofima, Sissel Rønning.

Publisert 19. mai 2021
Sist oppdatert 25.11.2025, 16:00
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Selv om Winston Churchill allerede i 1931 mente det var absurd å dyrke en hel kylling om det var et kyllingbrystet man ville ha, tok det tre år å lage verdens første laboratorie-dyrkede hamburger. Den kostet 2-3 millioner kroner. Nå er prosessene bedre og billigere.

Sissel B. Rønning, forsker ved matforskningsinstituttet Nofima, Foto: Nofima

– Skal dyrket kjøtt ha livets rett må det se bra ut, smake godt, det må være rimelig og det må være trygt, sier Rønning.

I Singapore er laboratorie-dyrket kyllingnuggets godkjent for salg. I USA investeres det milliarder i året, men i Norden er interessen foreløpig begrenset.  

– Det er ingen selskaper eller start-ups i Norden som har satset på dette. Ved Nofima har vi bare klart å dyrke kjøtt på størrelse med små erter, men jeg tror det er viktig at også vi i Norden forsker og følger med på hva industrien gjør i andre deler av verden. Det er ikke småpenger som investeres i dette og også store kjøttprodusenter i USA har gått inn i denne delen av industrien. Når det er mye penger som investeres, nærmer det seg en realitet, sier Rønning.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Er EUs nye klimamål ambisiøst?

– Innad er det stor uenighet, men utad presenteres målet som et ambisiøst mål som gjør at Europa bevarer lederskapet i klimakampen, sier Energi og Klimas korrespondent i Brussel, Philippe Bédos Ulvin.

5. november 2025
Les mer

Er det krypto og kattevideoer vi skal bruke strøm på?

PODKAST: I 2024 gikk litt mer enn én prosent av strømmen i Norge til datasentre. Forbruket kan mangedoble seg på få år. Hvilke konsekvenser har det?

16. oktober 2025
Les mer

Frps kortslutning

Hva skjer med Frps motstand mot elektrifisering? Og hva vil Tor Mikkel Wara gjøre i energi- og miljøkomiteen? 

10. oktober 2025
Les mer

Frankrike er i dyp krise og selverklært trumpist vant i Tsjekkia

PODKAST: – Det er betydelig risiko for at Frankrike kan ende opp der Tsjekkia er i dag med en populistisk ytre høyre-regjering som vil trekke landet lenger ut i klimaskepsis, sier Energi og Klimas korrespondent i Brussel, Philippe Bédos Ulvin.

8. oktober 2025
Les mer
ANNONSE