Shell: Vi går inn i offshore vind for å tjene penger
Stadig flere selskaper melder sin interesse for å bygge offshore vind i Norge – nå også Shell – som har signert samarbeidsavtale med BKK og Lyse og vil søke konsesjoner for havvind på både Utsira Nord og Sørlige Nordjsø II. Shell vil ha 60 prosent eierandel mens BKK og Lyse vil ha 20 prosent hver.
– Sammen har vi hele verdikjeden fra vannmagasinene og frem til det norske og europeiske markedet. Vi har lokalkunnskap, regionalkunnskap og internasjonal kunnskap. Vi har kompetanse på strøm og infrastruktur og vi har stor prosjekteringskapasitet på havvind, sier Olsnes.
Hun tror det er mulig å tjene penger på bunnfast havvind fra Sørlige Nordsjø II uten subsidier.
– På Utsira Nord så kommer det an på rammebetingelsene. Det er fortsatt ganske kostbart med flyende havvind, sier Olsnes.
Forventning om raskere omstilling i tråd med målene i Parisavtalen
Shell er et av verdens største petroleumsselskap som merker økt forventing om å opptre i tråd med målene i Parisavtalen. I mai ble Shell pålagt av tingretten i Haag å kutte 45 prosent av alle sine utslipp innen 2030.
– Vi anerkjenner at vi har vært, og er en del av problemet. Vi har store utslipp i den tradisjonelle olje- og gassproduksjonen. Men vi kan også være en del av løsningen. Vi har kapasitet, kompetanse, kapital og investeringsvilje. Vi opplever en forventing om at omstillingen må gå raskere, og det vi med på, sier Olsnes.

