6

Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

999 nye vindturbiner i Tyskland i 2025

2. mars 2026 av Olav A. Øvrebø

Det ble bygd ut 19,1 gigawatt (GW) ny vindkraft i Europa i 2025. Tyskland sto alene for 5,7 GW, fordelt på 999 turbiner. I Norge ble det ikke satt i drift noe ny vindkraft.

Det viser årsrapporten for 2025 fra bransjeorganisasjonen Wind Europe.

Den nye vindkraften er fordelt på 17,2 GW landbaserte anlegg og 2 GW havvind. Havvinden var konsentrert i tre land: Storbritannia, Tyskland og Frankrike.

Stolpe- og smultringdiagrammer viser nye landbaserte og havbaserte vindkraftinstallasjoner i Europa i 2025. Tyskland leder med over 5 000 MW, som utgjør 30 % av totalen.
Fordeling av ny installert vindkraft i Europa i 2025. (Kilde: Wind Europe)

Tyskland installerer vindkraft i høyt tempo. I 2025 ble det satt i drift 958 turbiner landbasert vind, som til sammen ga 5,2 GW kapasitet. I tillegg kom 41 turbiner i to havvindprosjekter.

På dette kartet kan du se plasseringen av alle vindkraftanlegg i Tyskland.

Tyrkia installerte nest mest ny vind, mens Sverige var på tredjeplass med 1,8 GW fordelt på 277 turbiner, alle landbasert.

I Norge ble det ikke installert noe ny vindkraft i 2025. Samlet kapasitet på eksisterende anlegg i Norge er 5,2 GW, altså tilsvarende det Tyskland installerte i ny kapasitet i fjor.

Tyskland har ryddet opp i sitt tidligere så trege konsesjonssystem. I 2025 godkjente landet 20,8 GW ny kapasitet, 48 prosent mer enn året før. Ifølge Wind Europe er Tyskland nå et av få land som overholder tidsfristene for konsesjonsbehandling i EUs fornybardirektiv.

Vannrett stablet stolpediagram med tittelen «Andel av strømforbruk dekket av vindkraft i 2025», som viser bidrag fra landbasert og havbasert vindkraft for ulike land, der Danmark ligger høyest med 50 % og flere land, som Sveits, ligger på 0 %.
Andel av strømforbruk dekket av vindkraft i europeiske land 2025. (Kilde: Wind Europe)

Danmark er landet som dekker mest av strømforbruket med vindkraft – 50 prosent i 2025. Deretter følger Litauen og Irland med 33 prosent, Storbritannia 31 prosent og Sverige 30 prosent. Ytterligere seks europeiske land har mer enn 20 prosent vind i kraftmiksen.

Del
Kilde: Wind Europe

Hvor elektrisk er Norge?

5. oktober 2026 av Kirsten Å. Øystese

Norge bytter ut dieselferger med elektriske og vi erstatter gassturbiner på sokkelen med strøm fra land. På 35 år har andelen av det totale energiforbruket som dekkes av strøm, økt fra 46 til 49 prosent.

...
Del
Kilde: tilnull

Krig og El Niño presser opp globale matpriser

2. oktober 2026 av Olav A. Øvrebø

Matprisene globalt er på sitt høyeste siden november 2022. Krig i Ukraina og Midtøsten og frykt for følgene av El Niño-hendelsen presser opp prisene.

...
Del
Kilde: FAO

Telemark på elbil-toppen

2. oktober 2026 av Kirsten Å. Øystese

Elbilene dominerer nybilsalget i alle fylker. Men aller mest i Telemark.

...
Del
Kilde: tilnull

Lite snø og hetebølger: Enorm bresmelting i Sveits

1. oktober 2026 av Olav A. Øvrebø

Sveitsiske isbreer har i år mistet 5,5 prosent av volumet. Siden 2000 har 32 kubikk-kilometer is forsvunnet fra breene.

...
Del
Kilde: Glamos
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
85,5€/t
CO₂-pris EU uke 40
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,5ppm
CO₂-innhold august 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-33%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2026

IEA: Inn med strøm, ut med olje – mye olje

29. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Rask økning i elektrifisering av transport, bygg og industri er oppnåelig, mener IEA. Bonus for land som importerer fossil energi: 18 millioner fat olje per dag vil forsvinne fra transportsektoren innen 2035.

...
Del
Kilde: IEA

Varmepumper: Vekst i Europa – Norge hekter seg på

28. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Høye olje- og gasspriser bidrar til salgsøkning på varmepumper i Norden og markeder som Frankrike og Tyskland. Også i Norge økte salget etter to år med nedgang.

...
Del
Kilde: EHPA

Europa: Elbilandel snuser på 30 prosent

24. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Elbilsalget fortsetter opp i Europa, men er svært ujevnt fordelt på landene. Åtte land i EU-EFTA-området har nå over 40 prosent elbilandel av nybilsalget.

...
Del
Kilde: ACEA

Privat kapital bak norsk klimafinans-hopp

24. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Norges støtte til klima- og energitiltak i u-land økte med 11,4 milliarder kroner i 2025. Nesten hele økningen skyldes at Klimainvesteringsfondet utløste betydelige private investeringer, særlig i Sør-Afrika.

...
Del
Kilde: Norad

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss