De store europeiske markedene rører på seg. Frankrike har nær 50 prosent salgsøkning for elbiler hittil i år, Italia 73 prosent.
Samlet sett økte salget av elbiler (personbiler) i Europa (EU, Efta-landene og Storbritannia) med 29 prosent i de fire første månedene av 2026 sammenlignet med samme periode i fjor, viser tall fra bilbransjens organisasjon ACEA. Elbil-andelen av nybilsalget var på 22,2 prosent.
Ser vi på de fem største markedene, var det kraftig vekst i alle unntatt Belgia.
Tyskland økte med 41,3 prosent, Frankrike med 48,2 og Storbritannia med 22,1. Italia peker seg imidlertid ut: Her ble det solgt 73,1 prosent flere elbiler enn i januar-april 2025.
Et annet land med sterk vekst var Danmark med 42,8 prosent. Danmark hadde i perioden en elbilandel av nybilsalget på 80,5 prosent, og er med det klar nr. 2 i Europa etter Norge. Det ble solgt 48 691 elbiler i Danmark, nesten like mange som i Italia og et godt stykke foran de 37 569 som ble solgt i Norge.
Polen hadde igjen sterk økning med 49 prosent. Flere av de østeuropeiske landene har nå sterk salgsøkning, men fra et lavt nivå.
En mulig «Iran-effekt» kan synes i flere land i mars og april. Italia utmerker seg igjen med nesten dobling av elbil-salget i april 2026 sammenlignet med april 2025. Også land som Irland og Ungarn doblet salget.
Norge bytter ut dieselferger med elektriske og vi erstatter gassturbiner på sokkelen med strøm fra land. På 35 år har andelen av det totale energiforbruket som dekkes av strøm, økt fra 46 til 49 prosent.
Rask økning i elektrifisering av transport, bygg og industri er oppnåelig, mener IEA. Bonus for land som importerer fossil energi: 18 millioner fat olje per dag vil forsvinne fra transportsektoren innen 2035.
Høye olje- og gasspriser bidrar til salgsøkning på varmepumper i Norden og markeder som Frankrike og Tyskland. Også i Norge økte salget etter to år med nedgang.
Elbilsalget fortsetter opp i Europa, men er svært ujevnt fordelt på landene. Åtte land i EU-EFTA-området har nå over 40 prosent elbilandel av nybilsalget.
Norges støtte til klima- og energitiltak i u-land økte med 11,4 milliarder kroner i 2025. Nesten hele økningen skyldes at Klimainvesteringsfondet utløste betydelige private investeringer, særlig i Sør-Afrika.