1
8

Støtt oss
Støtt oss
1
Stillinger
8
Klimakalender

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Nyhet
Data
Meninger og analyse
Debatt
Kommentar
<2°C
Aktuelt
Ekspertintervju
Podkast
Nyhetsbrev
Data
Klimavalg
Europas grønne skifte
EU-korrespondenten
Klimalederen
Ekspertintervjuet
Klima og finans
Tema
Klimamål
Global oppvarming
Folk mener (holdninger)
Norgespris
Energiomstilling
Annonsørinnhold
Ledige stilliinger
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Den siste kullrekorden?

17. desember 2025 av Olav A. Øvrebø

Det globale forbruket av kull satte ny rekord i 2025. IEA tror toppen er nådd og at kullforbruket skal begynne å falle – langsomt.

Verdens etterspørsel etter kull økte med 0,5 prosent i år til 8,85 milliarder tonn, skriver Det internasjonale energibyrået (IEA) i rapporten Coal 2025.

Globalt forbruk av kull 2000-2025, og prognose for årene til 2030. (Kilde: IEA)

Kull sto for utslipp av 15,8 milliarder tonn CO₂ i 2025, om lag 42 prosent av de globale utslippene fra fossil energi. Forbrenning av kull medfører også utslipp av mange stoffer som gir skadelig lokal forurensning, som svevestøv, svoveldioksid og nitrogenoksid.

Ifølge IEA vil etterspørselen etter kull begynne å falle langsomt de neste årene. I 2030 vil kullforbruket ha falt 3 prosent sammenliknet med 2025. Samtidig vil global produksjon av elektrisitet fra kull falle til under nivået i 2021.

Men IEA advarer om at denne prognosen er usikker. Kina står for over halvparten av globalt kullforbruk, og endringer der som gir økt eller redusert forbruk, vil fort påvirke totalbildet.

India er ventet å bli landet med den største økningen i kullforbruk mellom i dag og 2030, med en økning på 3 prosent i året. Regionalt kommer den største økningen i Sørøst-Asia med 4 prosent.

I USAventer IEA et fall på 6 prosent i året til 2030, til tross for at Trump-administrasjonen forsøker å bremse overgangen vekk fra kull.

I EU vil utfasingen av kull fortsette, både i kraftsektoren og i industrien. IEA tror EUs kullforbruk blir halvert fra nå til 2030.

Kull må fases ut dersom verden skal ha en sjanse til å nå klimamålene i Parisavtalen. I teorien kan kull spille en rolle dersom karbonfangst og -lagring (CCS) tas i bruk. Men til nå skjer dette i svært liten grad, viser IEAs rapport. Kapasiteten på CCS på kullkraftverk og industri globalt tilsvarer bare 0,06 prosent av totale klimagassutslipp fra kull. Nesten alt kullforbruk skjer altså uten rensing.

Kilde: IEA

Mindre regnskog tapt i 2025 – fortsatt høyt nivå

30. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Først og fremst takket være Brasil gikk mindre tropisk regnskog tapt i verden i 2025 enn rekordåret 2024. Men nivået er fortsatt høyt – et areal tilsvarende 11 fotballbaner går tapt hvert minutt.

...
Kilde: Global Forest Watch

Kina pøser ut solceller, batterier og elbiler

27. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Kurvene peker rett til værs: Kinas eksport av solcelleanlegg, batterier, elbiler og annen grønn teknologi satte nye rekorder i mars.

...
Kilde: Ember

Sokkelen trenger 600 GWh mindre strøm

27. april 2026 av Kirsten Å. Øystese

Planen om å elektrifisere oljefeltene Grane/Balder er lagt på is. Dermed trenger sokkelen 600 GWh mindre strøm fra land i 2030.

...
Kilde: tilnull.no

Størst passasjervekst fra Gardermoen, Bergen og Tromsø

24. april 2026 av Kirsten Å. Øystese

Første kvartal 2026 reiste 2,5 millioner passasjerer med fly fra Norge til utlandet. Det er en økning fra 2,3 millioner på samme tid i fjor. Størst var trafikkveksten fra Gardermoen, Flesland og Tromsø.

...
Kilde: tilnull.no
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
75,2€/t
CO₂-pris EU uke 17
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
428,5ppm
CO₂-innhold feb. 2026
Global kraftproduksjon
32%
Andel fornybar 2024
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

62000 hete-dødsfall i Europa i 2024

24. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Nesten alle regioner i Europa opplever økning i dødsfall som kan knyttes til hete. I 2024 anslår forskere at 62775 europeere døde av hete-relaterte årsaker.

...
Kilde: Lancet Europe Countdown 2026

Fra fire til 172 ladestasjoner

16. april 2026 av Kirsten Å. Øystese

I 2022 var det kun fire ladestasjoner i Norge tilrettelagt for lading av tunge kjøretøy. I dag er det 172.

...
Kilde: tilnull.no

Pris på utslipp: Delstater trosser Trump

15. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Oregon og Colorado innførte i fjor kvotesystemer som setter en pris på klimagassutslipp, og New York vil følge etter. Globalt er nå 41 kvotesystemer i drift, som dekker 26 prosent av utslippene.

...
Kilde: ICAP

Norges kvoteutslipp økte i 2025

14. april 2026 av Olav A. Øvrebø

De norske utslippene i EUs kvotesystem økte noe både i olje- og gassproduksjon og industrianleggene på fastlandet.

...
Kilde: EU-kommisjonen