4

Stillinger
4
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Europeisk batteriboom – Ukraina viktig marked

25. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Store batteriparker drev sterk vekst i Europa i 2025, og Ukraina var overraskende det fjerde største markedet. Mot 2030 ventes det en seksdobling av kapasiteten for batterilagring.

Det ble installert 36 GWh med batterilagringssystemer (BESS) i Europa i 2025. Det var 48 prosent mer enn året før, skriver bransjeorganisasjonen Solar Power Europe i en ny rapport. Den tar også for seg markedsutsiktene for batterier mot 2030.

Det er nå storskala batteriparker som driver veksten i det europeiske markedet. I 2025 sto de store anleggene for første gang for den største delen av markedet, og avløste med det batterier i boliger.

Søylediagram som viser at Europas samlede batterilagringskapasitet øker fra under 5 GWh i 2016 til 101 GWh i 2025, med akselerert vekst (76 % årlig gjennomsnittlig vekstrate) fra 2021 på grunn av energikrisen og forbedrede regulatoriske rammeverk.
Samlet kapasitet for batterilagring i Europa, i GWh. (Kilde: Solar Power Europe).

Større behov for fleksibilitet i kraftsystemet, økte inntekter, lavere batterikostnader, vekst i hybride anlegg med solceller og batterier samt økende tillit blant investorer ligger bak veksten, ifølge rapporten.

De tre største markedene er Tyskland, Storbritannia og Italia. Ukraina og Bulgaria hadde sterk vekst i 2025 og avanserte til fjerde- og femteplass.

«Etter fire år med russisk invasjon har Ukraina erkjent den strategiske betydningen sol og batterilagring har for energisikkerhet,» konkluderer rapporten.

Ukraina femdoblet installasjonen av batterisystemer i 2025 til 2,9 GWh. Mer enn 60 prosent av dette var desentraliserte anlegg i husholdninger, skoler, sykehus, vannverk og annet. I økende grad baserer ukrainerne seg på sol pluss batterilagring for å sikre stabil strømforsyning.

For perioden frem mot 2030 venter Solar Power Europe fortsatt sterk vekst i det europeiske batterimarkedet. I 2030 vil årlig installert kapasitet være fire ganger høyere enn i 2025. Samlet vil kapasiteten kunne øke fra 100 GWh i 2025 til nær 600 GWh i 2030.

Kilde: Solar Power Europe

Fem av Norges 15 største cruisehavner har landstrøm

23. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Bergen, Ålesund, Oslo, Kristiansand og Haugesund er de eneste av Norges 15 mest besøkte cruisehavner som i dag tilbyr landstrøm.

...
Kilde: tilnull

17 hydrogen- og ammoniakk­fartøy skal sjøsettes

22. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Enova har gitt støtte til bygging av 60 hydrogen- og ammoniakk-fartøy for å drive frem et grønt teknologiskifte i skipsfarten. Ett skip skal snart settes i drift og 16 er under bygging eller vedtatt bygd.

...
Kilde: tilnull

Hywind Tampen produserte 92 GWh første kvartal

18. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

De flytende havvindturbinene på Hywind Tampen produserte 92 GWh første kvartal 2026. Det er svakt ned fra 114 GWh første kvartal 2025.

...
Kilde: Equinor
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
80€/t
CO₂-pris EU uke 25
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

EU: Utslippene økte i 2025

18. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

EUs samlede klimagassutslipp økte med 1 prosent i 2025, viser foreløpige tall. Men utslippene er ned 40 prosent siden 1990.

...
Kilde: Eurostat

Utslippene bikker nedover igjen i Sverige

17. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Klimagassutslippene i Sverige ble redusert med 3 prosent i 2025. Dermed har svenskene kuttet utslippene med rundt 34 prosent siden 1990.

...
Kilde: Naturvårdsverket

10 år med nedgang i fossil energibruk

16. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Forbruket av fossil energi i Norge er redusert ti år på rad. En hovedårsak er at vi bruker mindre bensin og diesel i veitrafikken.

...
Kilde: tilnull.no

63,5 GWh ny kraft­produksjon hittil i år

10. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fire første måneder ble det satt i drift 63,5 GWh ny kraftproduksjon i Norge. Det er omtrent 10 prosent av all ny kraft i 2025.

...
Kilde: tilnull.no

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss