6

Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Flere nye elbiler enn bensinbiler i Tyskland

13. april 2026 av Olav A. Øvrebø

Salget av elbiler økte med 66 prosent i Tyskland i mars sammenlignet med i fjor. I Storbritannia ble det satt salgsrekord.

Nær 71 000 elbiler ble registrert i Tyskland i mars, viser tallene fra Kraftfahrt-Bundesamt (KBA). Dermed økte andelen elbiler av nye personbiler til 24 prosent. Samtidig falt salget av bensinbiler til 67 000, en markedsandel på 23 prosent. Den største markedsandelen har fortsatt ikke-ladbare hybrider med nær 88 000 solgte.

Etter at Tesla-salget kollapset i Tyskland i fjor, er det nå klar bedring for selskapet, som også produserer biler i landet. I mars ble det registrert drøyt 9 000 teslaer, bare Volkswagen solgte flere med 10 000.

I Storbritannia ble det satt ny salgsrekord for elbiler i mars med 86 000 nyregistreringer. Det ga en markedsandel på 22,6 prosent. Det er imidlertid fortsatt langt under det politiske målet om 33 prosent nullutslippsbiler i 2026.

Brukte elbiler: I flere europeiske land meldes det om økt interesse for elbiler også i bruktbilmarkedet etter at USA og Israel gikk til militært angrep på Iran og drivstoffprisene økte. Nettportaler i Storbritannia, Tyskland, Frankrike og Spania har hatt stor økning i trafikk på bruktbilsidene, skriver Guardian.

I USA økte salget av brukte elbiler med 12 prosent i første kvartal sammenlignet med 2025, skriver Financial Times (krever abonnement). Salget av nye elbiler har derimot falt 28 prosent etter at Trump-administrasjonen i fjor trakk tilbake en støtteordning.

Del
Kilde: Clean Energy Wire

Hvor elektrisk er Norge?

5. oktober 2026 av Kirsten Å. Øystese

Norge bytter ut dieselferger med elektriske og vi erstatter gassturbiner på sokkelen med strøm fra land. På 35 år har andelen av det totale energiforbruket som dekkes av strøm, økt fra 46 til 49 prosent.

...
Del
Kilde: tilnull

Krig og El Niño presser opp globale matpriser

2. oktober 2026 av Olav A. Øvrebø

Matprisene globalt er på sitt høyeste siden november 2022. Krig i Ukraina og Midtøsten og frykt for følgene av El Niño-hendelsen presser opp prisene.

...
Del
Kilde: FAO

Telemark på elbil-toppen

2. oktober 2026 av Kirsten Å. Øystese

Elbilene dominerer nybilsalget i alle fylker. Men aller mest i Telemark.

...
Del
Kilde: tilnull

Lite snø og hetebølger: Enorm bresmelting i Sveits

1. oktober 2026 av Olav A. Øvrebø

Sveitsiske isbreer har i år mistet 5,5 prosent av volumet. Siden 2000 har 32 kubikk-kilometer is forsvunnet fra breene.

...
Del
Kilde: Glamos
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
85,5€/t
CO₂-pris EU uke 40
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,5ppm
CO₂-innhold august 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-33%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2026

IEA: Inn med strøm, ut med olje – mye olje

29. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Rask økning i elektrifisering av transport, bygg og industri er oppnåelig, mener IEA. Bonus for land som importerer fossil energi: 18 millioner fat olje per dag vil forsvinne fra transportsektoren innen 2035.

...
Del
Kilde: IEA

Varmepumper: Vekst i Europa – Norge hekter seg på

28. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Høye olje- og gasspriser bidrar til salgsøkning på varmepumper i Norden og markeder som Frankrike og Tyskland. Også i Norge økte salget etter to år med nedgang.

...
Del
Kilde: EHPA

Europa: Elbilandel snuser på 30 prosent

24. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Elbilsalget fortsetter opp i Europa, men er svært ujevnt fordelt på landene. Åtte land i EU-EFTA-området har nå over 40 prosent elbilandel av nybilsalget.

...
Del
Kilde: ACEA

Privat kapital bak norsk klimafinans-hopp

24. september 2026 av Olav A. Øvrebø

Norges støtte til klima- og energitiltak i u-land økte med 11,4 milliarder kroner i 2025. Nesten hele økningen skyldes at Klimainvesteringsfondet utløste betydelige private investeringer, særlig i Sør-Afrika.

...
Del
Kilde: Norad

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss