Elbil-andelen nådde 19,5 prosent av salget av nye personbiler i Europa i 2025, en ny rekord. Salget fikk fart på seg i mange europeiske land mot slutten av året.
Totalt ble det solgt 2,59 millioner elbiler i EU, Efta-landene og Storbritannia, viser årstallene fra den europeiske bilbransjens organisasjon ACEA. I Tyskland ble det solgt 43,2 prosent flere elbiler enn i 2024, i Storbritannia 23,9 prosent og Frankrike 12,5 prosent. Samlet for alle landene økte elbilsalget med 29,7 prosent.
Elbilandelen av nybilsalget i EU var med 17,4 prosent noe lavere enn når Efta og Storbritannia regnes med.
Salgsspurt i desember
Det var ikke bare i Norge at kundene skulle sikre seg elbil mot slutten av året.
I desember økte salget av nye elbiler med 63,2 prosent i Tyskland sammenlignet med desember 2024, og Frankrike var opp 42,5 prosent.
Elbilandel av salget av nye personbiler måned for måned siden januar 2019, med årstall i grønt. (Kilde: ICCT)
I prosent var veksten imidlertid mye større i flere land som ennå har en lav elbilandel. I Italia mer enn doblet elbil-salget seg i desember (107,9 prosent), og i Polen økte det med hele 341,6 prosent.
Salgsveksten henger i flere land sammen med innføring av nye støtteordninger. Italia rullet ut sine nye elbil-insentiver i slutten av oktober, og effekten kom umiddelbart. I Polen økte salget med 161,5 prosent i 2025, og der ble en ny støtteordning innført i februar, skriver organisasjonen ICCT i en gjennomgang av trendene for 2025.
I 2026 blir det interessant å se om veksten fortsetter i Tyskland, der en ny støtteordning ble introdusert fra årsskiftet.
Samtidig bør en se effekten av større modellutvalg og flere rimelige modeller. Flere produsenter kan nå tilby elbiler som koster rundt 20 000 euro, skriver Bloomberg.
10 000 ekstra dødsfall i Europa som følge av hetebølgen
13. juli 2026 av Ine Schwebs
Europeiske land registrerte om mer enn 10 000 ekstra dødsfall under den rekordstore hetebølgen som rammet den vestlige delen av kontinentet i slutten av juni.
I juni kunne vi for første gang telle en million elektriske personbiler i Norge. Samtidig passerte det totale antallet personbiler for første gang tre millioner.
Ekstraskjerm til mobiltelefonen, fotballdrakter, hårstrikk og badeballer … I løpet av årets fem første måneder importerte vi 4,1 millioner tollfrie varer fra Kina til Norge. I gjennomsnitt blir det 27 000 pakker hver eneste dag.
I årets fem første måneder utbetalte Enova 113 millioner kroner i støtte til energisparetiltak i private husholdninger. Det er 12 prosent mer enn på samme tid i fjor.
I årets fem første måneder ga Enova 5,6 millioner kroner i støtte til solceller på private boliger. Det er en nedgang – eller kollaps – på 95 prosent sammenliknet med samme tid i 2023.