1
7

1
Stillinger
7
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Kollaps i solcelle­markedet for boliger

30. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder ga Enova 5,6 millioner kroner i støtte til solceller på private boliger. Det er en nedgang – eller kollaps – på 95 prosent sammenliknet med samme tid i 2023.

2025 var et bunnår for private solcelle-investeringer. Men etter at tallene for årets fem første måneder er her, er det klart at 2026 har startet enda dårligere.

I perioden januar–mai 2026 har Enova utbetalt 5,6 millioner kroner i støtte til solceller til private boliger. Det er ned fra 10,3 millioner på samme tid i 2025 og ned fra 116,5 millioner kroner i de fem første månedene av 2023.

Langt unna solkraftmålet

Stortinget vedtok i juni 2023 et mål om at Norge skulle ha 8 TWh solkraft innen 2030. Hittil er det bygd ut kun 0,7 TWh solkraft i Norge, og det kraftige fallet i interessen for solkraft i private husholdninger bidrar til at 2030-målet ikke ligger an til å bli nådd.

I NVEs rapport Status og utvikling av kraftsystemet 2025-2030, publisert i mai 2026, beregner NVE at det kun vil bli bygd ut ytterligere 1 TWh solkraft innen 2030.

Hvis denne prognosen treffer, vil Norge bomme på 2030-målet med 6,3 TWh.

Kilde: tilnull

Sør-Norge med «tyske» strømpriser i 2. kvartal

11. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Markedsprisen på strøm i Sør-Norge var omtrent på nivå med Danmark og Tyskland i april, mai og juni. Men Nord-Norge var billigst i Europa.

...
Kilde: NVE

Nordiske bilkjøpere vil ha elektrisk

10. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Bilsalget i Norges naboland viste sterk vekst i juli, og elbilandelen økte igjen. Også i Sverige er det nå elektrisk kundene vil ha.

...
Kilde: Bilstatistik.dk

Vest-Europa: Varmerekord og eksepsjonell serie hetebølger

10. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Juni og juli er med stor margin de varmeste som er målt i Vest-Europa. Serien på fire hetebølger siden mai er eksepsjonell.

...
Kilde: Copernicus

Fortere og fortere: Solkraft når ny milepæl

4. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Verden har passert 3 terawatt (TW) installert solkraft, under to år etter at 2 TW ble nådd. Dette er bare begynnelsen, mener eksperter.

...
Kilde: Bloomberg
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
81,7€/t
CO₂-pris EU uke 32
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
428,8ppm
CO₂-innhold juli 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Tørke: Elve­transport stopper snart helt opp

3. august 2026 av Olav A. Øvrebø

Langvarig tørke har ført til ekstremt lav vannstand i mange av Sentral-Europas store elver. Den viktige varetransporten kan snart stoppe helt opp.

...
Kilde: Niwis

Skogbrannene i Frankrike slår flere rekorder

30. juli 2026 av Ine Schwebs

Skogbrannene i Frankrike har hittil i år brent ned et område tilsvarende Oslo og Bergen til sammen.

...
Kilde: EFFIS

Tyskland: Vind og sol passerte fossilkraft for første gang

29. juli 2026 av Ine Schwebs

For første gang produserte vind- og solkraft mer elektrisitet enn kull, gass og olje i Tyskland i løpet av ett år.

...
Kilde: Carbon Brief

Elbiler tar rekordstor markedsandel i Europa

29. juli 2026 av Ine Schwebs

Norge topper fortsatt Europa-listen, mens elbilinteressen har gjort et markant hopp i både Danmark og Finland.

...
Kilde: ACEA, «New car registrations – First half 2026»

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Administrer din støtte
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss