6

Stillinger
6
Klimakalender
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Norges kvoteutslipp økte i 2025

14. april 2026 av Olav A. Øvrebø

De norske utslippene i EUs kvotesystem økte noe både i olje- og gassproduksjon og industrianleggene på fastlandet.

Om lag halvparten av de norske klimagassutslippene er omfattet av EUs kvotesystem (EU ETS). Dette gjelder mesteparten av utslippene fra industri, olje- og gassutvinning, luftfart og skipsfart.

I 2025 økte utslippene fra industrien og olje- og gassproduksjonen i Norge med 0,53 prosent til 20,6 millioner tonn CO₂-ekvivalenter. Det viser EU-kommisjonens verifiserte årstall. Dette er de såkalte stasjonære utslippspunktene. Tallene for luft- og skipsfart er ikke komplette ennå.

Det var en svak økning både i utslippene fra olje og gass (0,4 prosent) og industri (0,62 prosent).

Økningen i utslipp fra Johan Castberg-feltet i Barentshavet skyldtes at feltet ble satt i full produksjon i 2025.

Nedgangen i utslipp fra Equinors LNG-anlegg i Hammerfest henger sammen med en lengre revisjonsstans (vedlikehold) og en uplanlagt driftsstans.

Det største utslippspunktet på fastlandet er Equinors raffineri på Mongstad, fulgt av Yaras kunstgjødselfabrikk i Porsgrunn.

  • Les mer om Norges klimagassutslipp på tilnull.no.

– Klarer 2030-mål

I hele EU/EØS gikk utslippene i kvotesystemet ned med 1,3 prosent sammenlignet med nivået i 2024.

Siden kvotesystemet ble innført i 2005 er utslippene halvert i sektorene det omfatter. Det ligger an til at målet for 2030 på 62 prosent nedgang vil bli nådd, ifølge EU-kommisjonen.

Kvotesystemet setter et felles tak for utslipp i hele EU/EØS-området for virksomhetene som er omfattet. Dermed er det ikke egne nasjonale forpliktelser om utslippskutt i sektorene i kvotesystemet.

Utslippene gikk svakt ned i kraftsektoren (-0,4 prosent) i 2025. Lavere produksjon av vind- og vannkraft ble kompensert av sterk vekst i solkraft.

I industrien falt utslippene med 2,5 prosent, hovedsakelig drevet av kutt i sement-, jern- og stålproduksjon. Noe av reduksjonen skyldes strukturendring i industrien som følge av den grønne energiomstillingen.

Utslippene i luftfart økte noe, mens foreløpige tall fra skipsfart peker mot en økning på 3 prosent. Innrapporteringen av tall for luft- og skipsfart er imidlertid ikke komplett ennå.

  • Les mer: Fakta om EUs kvotesystem
Kilde: EU-kommisjonen

Europa: Salgsløft i store elbil­markeder

29. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

De store europeiske markedene rører på seg. Frankrike har nær 50 prosent salgsøkning for elbiler hittil i år, Italia 73 prosent.

...
Kilde: ACEA

Ei krone i fornybar energi – 18 kroner i fossil

28. mai 2026 av Kirsten Å. Øystese

For hver krone som ble investert i elektrisitet, fjernvarme og annen kraftforsyning i Norge i første kvartal i år, ble det investert 18 kroner i utvinning av råolje og naturgass.

...
Kilde: SSB

Privat klimafinans til u-land øker mest

22. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

Mer penger gikk fra rike land til klimatiltak og -tilpasning i u-land i 2024. Økningen var størst i finansiering fra privat sektor.

...
Kilde: OECD

Så mye utslipp kutter elbiler til 2035

21. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

Selv uten ny politikk vil elektrifiseringen av personbiler, varebiler og lastebiler fjerne 7 milliarder tonn CO₂-utslipp de neste ti årene. Med nye tiltak blir det mye mer.

...
Kilde: IEA
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
75,6€/t
CO₂-pris EU uke 21
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
428,7ppm
CO₂-innhold april 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Byggsektoren får ikke ned utslippene

19. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

På verdensbasis øker utslippene fra drift av bygninger istedenfor å falle, viser ny FN-rapport. Bygg og anlegg har et enormt klima- og miljøfotavtrykk.

...
Kilde: FNs miljøprogram (UNEP)

45° ikke lenger uvanlig i India

18. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

India og Pakistan rammes igjen av livsfarlige hetebølger med daglig maksimumstemperatur over 45 grader. Klimaendringene har ført til at dette nå er vanlige hendelser, viser forskning.

...
Kilde: World Weather Attribution

Mer skog brenner – USA hardt rammet

12. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

Skog på et areal tilsvarende fem ganger hele Norge har gått med i skogbranner i verden hittil i år – en ny rekord.

...
Kilde: Kilde: GWIS/WWA

Havet nær rekordvarmt

10. mai 2026 av Olav A. Øvrebø

Temperaturen i verdenshavene utenfor polområdene var i april den nest høyeste som er målt. Stigende temperatur indikerer at en El Niño-episode er i anmarsj.

...
Kilde: Copernicus

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss