6

Stillinger
6
Klimakalender
Klimadesken
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

Så mye koster Russlands krig mot energisystem og natur

24. februar 2026 av Olav A. Øvrebø

Gjenoppbygging av Ukrainas energisystem alene vil koste rundt 900 milliarder kroner.

En årlig rapport laget av Verdensbanken, EU, FN og Ukrainas regjering beregner kostnadene ved Russlands angrepskrig mot Ukraina, som nå går inn i sitt femte år.

Energi og transport er sektorene der skadene fra krigføringen er størst, og der det blir dyrest å bygge opp igjen.

Rapporten skiller mellom direkte skader på infrastruktur, tap som følge av redusert økonomisk aktivitet, og hvor mye det vil koste å gjenoppbygge.

De totale skadene til nå er beregnet til 195,1 milliarder dollar. Tapene er på 666,7 milliarder. Gjenoppbyggingen vil koste 587,7 milliarder.

Smultringdiagram som viser samlede behov på 587,7 milliarder dollar, fordelt på infrastruktur (218,9 mrd. dollar), sosiale sektorer (201,2 mrd. dollar), produktive sektorer (133,3 mrd. dollar) og tverrgående sektorer (34,4 mrd. dollar).
Fordeling av kostnader til gjenoppbygging av Ukraina etter krigen. (Kilde: Verdensbanken/Ukraina/FN/EU 2026)

Her ser vi nærmere på skader og kostnader i sektorene energi og natur og miljø.

Energi: Skadene på energisektoren beløper seg til 24,8 milliarder dollar. Tapene beregnes til 88,2 milliarder. Og regningen for gjenoppbygging er nå oppe i 90,6 milliarder dollar (om lag 900 millliarder kroner).

Energisektoren inkluderer kraftproduksjon, distribusjonsnett, gass-systemet, fjernvarme, oljeanlegg og kullgruver. De største skadene er kommet på kraftproduksjon med 70 prosent.

Det er også innen kraftproduksjon at den største delen av regningen for gjenoppbygging kommer. Gjenreisingen av kraftsystemet skal følge prinsipper om desentralisert produksjon, prioritering av fornybar kraft og fleksibilitet, fysisk beskyttelse av kritisk infrastruktur og reformer i tråd med Ukrainas ambisjon om å bli EU-medlem, heter det i rapporten.

Natur og miljø: Russlands fullskala-invasjon har ført til direkte skader på miljø, natur og skog på 2 milliarder dollar samt tap på 36 milliarder. Det har gått særlig hardt ut over skog og natur – mye skog er brent ned. Tapene dreier seg om redusert hogst og tap av biologisk mangfold og økosystemtjenester grunnet minefelt, følgene av branner, luftforurensning og tap av habitat (leveområder) etter sprengningen av Kakhovka-demningen i 2023.

Kostnadene ved gjenreising er beregnet til 3,1 milliarder dollar over tiårsperioden 2026-35. Blant annet skal skadde skoger reetableres med økt motstandsdyktighet mot klimaendringer.

Vil du gå dypere? Prosjektet Green Deal Ukraina har en grundig statusrapport for Ukrainas energisystem.

Les intervju med ukrainsk ekspert: Gir grønn gjenoppbygging av Ukraina mening i krigstid?

Kilde: Verdensbanken/Ukraina/EU/FN

Disse olje­plattformene har høyest utslipp på norsk sokkel

9. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

15 felt på norsk sokkel slapp samlet ut 6,7 millioner tonn CO₂ i 2025. Dermed står de for hele 15 prosent av Norges totale klimagassutslipp.

...
Kilde: tilnull

Rekordmange nye elektriske bybusser

7. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I løpet av første halvår 2026 fikk Norge 667 nye elektriske bybusser. Det er 106 flere enn i hele 2025.

...
Kilde: tilnull

Laveste utslipp fra norsk strømforbruk siden 2020

3. juli 2026 av Philippe Bédos Ulvin

Årsaken er særlig at Norge har importert mindre strøm fra kontinentet, men mer strøm fra Sverige.

...
Kilde: NVEs strømdeklarasjon for 2025

Passerte tre millioner personbiler

2. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I juni kunne vi for første gang telle en million elektriske personbiler i Norge. Samtidig passerte det totale antallet personbiler for første gang tre millioner.

...
Kilde: tilnull
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
79,7€/t
CO₂-pris EU uke 27
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

Hver dag kjøper vi 27 000 små pakker fra Kina

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

Ekstraskjerm til mobiltelefonen, fotballdrakter, hårstrikk og badeballer … I løpet av årets fem første måneder importerte vi 4,1 millioner tollfrie varer fra Kina til Norge. I gjennomsnitt blir det 27 000 pakker hver eneste dag.

...
Kilde: tilnull

Mer penger til energispare­tiltak

1. juli 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder utbetalte Enova 113 millioner kroner i støtte til energisparetiltak i private husholdninger. Det er 12 prosent mer enn på samme tid i fjor.

...
Kilde: tilnull

Kollaps i solcelle­markedet for boliger

30. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fem første måneder ga Enova 5,6 millioner kroner i støtte til solceller på private boliger. Det er en nedgang – eller kollaps – på 95 prosent sammenliknet med samme tid i 2023.

...
Kilde: tilnull

El-transport sparer inn store mengder energi

29. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Elektriske biler er betydelig mer energieffektive enn fossile. Hadde alle kjøretøy i Norge vært elektriske, ville energibruken i veitrafikken gått ned med over 60 prosent.

...
Kilde: tilnull

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss